Téma týdne

2. listopadu 2015, 14:54

Atletický rok 2015 - 2. čtvrtletí

Duben

Pavel Maslák skončil druhý v anketě o evropského atleta měsíce března. * Oštěpařka Irena Šedivá si na mítinku v americkém Gainesville vylepšila osobní maximum na 58.02. * Čínská překážkářská legenda Liu Xiang ohlásil konec své atletické kariéry. * Chodecký mítink v Poděbradech měl překvapivé vítěze v Němci Christopherovi Linkem a Litevce Brigitě Virbalyteové. České tituly získali Anežka Drahotová a Pavel Schrom. * Nor Svein Arne Hansen se stal novým prezidentem EA. Do Rady kontinentální asociace zasedl i předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. * Kosovo se stalo 214. členem IAAF. * Domácími šampiony v půlmaratonu se stali Vít Pavlišta a Ivana Sekyrová. * Olympijská vítězka ve skoku dalekém na OH v Pekingu 2008 Brazilka M. Maggiová ohlásila konec aktivní kariéry. * Bostonský maraton ovládli Etiopan Desisa (2:09:17) a Keňanka Rotichová (2:24:55). Eliud Kipchoge kraloval londýnskému maratonu. Závod žen vyhrála Tigist Tufaová. Svou kariéru zde ukončila britská vytrvalkyně Paula Radcliffová.

Květen

Američanky překonaly v bahamském Nassau světový rekord v kombinované štafetě na čtyři kilometry. * Pražský Volkswagen maraton vyhráli Keňan Felix Kandie (2:08:32) a Etiopanka Yebrgual Meleseová (2:23:49). Pro republikové tituly si doběhli Vít Pavlišta a Šárka Macháčková. * Oštěpař Petr Frydrych se svým hodem 85.52 z Klatov posunul na vedoucí místo světových tabulek. * Jakub Vadlejch si na mítinku v japonském Kawasaki vylepšil osobní rekord na 85.16 a zařadil se hned za svého tréninkového kolegu. * Zlaté medaile na MČR v běhu na 10000 metrů vybojovali Lukáš Olejníček a Moira Stewartová. * Etiopská vytrvalecká legenda Haile Gebreselassie ukončil na silniční desítce v Manchesteru svou bohatou atletickou kariéru. * Vítězslav Veselý obsadil třetí místo na úvodním mítinku DL v katarském Dauhá. * Anežka Drahotová posunula na Evropském poháru v chůzi ve španělské Murcii hodnotu českého rekordu na 1:26:53. * Memoriál Ludvíka Daňka v Turnově ovládl Polák Piotr Malachowski. * Petr Frydrych vyhrál mítink v Pekingu výkonem 83.10. * Mistry republiky ve vícebojích se stali Tomáš Vojtek a Michaela Broumová. * Na Zlaté tretře v Ostravě se poprvé od svého zranění představila na čtvrtce překážek Zuzana Hejnová a svůj návrat oslavila vítězstvím. V Ostravě se představili i jamajští sprinteři Usain Bolt (200 m – 20.13) a Asafa Powell (100 m – 10.04). O rekord mítinku se postarala Američanka Sharika Nelvisová na stovce překážek časem 12.55. Historické maximum Zlaté tretry vylepšil i americký trojskokan Christian Taylor (17.52). * Francouzský tyčkař Renauld Lavillenie skočil v Eugene nový rekord Diamantové ligy 605 centimetrů. Dalšími vrcholy byla výška Katařana Barshima (241) a pětka Etiopanky Dibabaové (14:19.76). * Na PMEZ v tureckém Mercinu obsadily ženy USK čtvrté místo, muži Dukly byli pátí. * Vícebojařský mítink v rakouském Götzisu ovládli Němec Kazmirek a Kanaďanka Theisen-Eatonová. Eliška Klučinová posbírala druhý nejlepší bodový zisk své kariéry 6349. * Dálkař Radek Juška vyhrál na mítinku v Innsbrucku v novém osobním rekordu 815 centimetrů.

Červen

Oštěpař Vítězslav Veselý vyhrál mítink Diamantové ligy v Římě výkonem 88.14. Koulař Tomáš Staněk získal svůj první diamantový bod za třetí místo, navíc si vylepšil své osobní maximum pod otevřeným nebem na 20.64. * Čeští atleti ovládli v obou kategoriích mezistátní utkání do 17 let proti Maďarsku a Slovinsku. Nikol Tabačková vylepšila svůj dorostenecký český rekord v oštěpu na 58.30. * Čínská chodkyně Liu Hong zašla na mítinku IAAF chodecké challenge nový světový rekord na 20 km 1:24:38. * Vítězslav Veselý obsadil hodem dlouhým 88.18 druhé místo na mítinku DL v Birmingamu. V novém kontinentálním rekordu 91.39 zvítězil Keňan Yego. Zuzana Hejnová doběhla na 400 metrů překážek třetí za rovných 55 vteřin. * Na Memoriálu Josefa Odložila se z vítězství radovali Pavel Maslák (46.01), Tomáš Staněk (20.16), Barbora Špotáková (63.45) a Lenka Masná (2:02.62). * Zuzana Hejnová, Pavel Maslák a Barbora Špotáková obsadili třetí místa na Diamanové lize v Oslu. * TNT Express Meeting na Kladně vyhrál Marek Lukáš v soutěži mužů. Závod žen opanovala Ukrajinka Hanna Kasjanovová. Eliška Klučinová obsadilo druhé místo. * Vítězslav Veselý vyhrál mítink DL v New Yorku. * Základní část exraligy dopadla nejlépe pro muže Univerzity Brno a ženy USK Praha. * Matěj Krsek zaběhl na Letní olympiádě mládeže český rekord na 300 metrů 34.29. * Mattoni půlmaraton v Olomouci vyhrála Keňanka Mary Keitanyová (1:06:38). Závod mužů se stal kořistí Josphata Kiptise (1:00:21). Z Čechů byli nejrychlejší Jan Kreisinger a Petra Kamínková. Česká reprezentace vybojovala v řeckém Heraklionu postup do nejvyšší skupiny ME družstev. * Jan Kisiala vylepšil český dorostenecký rekord na 300 metrů překážek na 36.55. * Michal Balner skočil na Evropských hrách v Baku nový český rekord ve skoku o tyči 582 centimetrů. * Na MČR v Plzni zaběhl Pavel Maslák rekord mistrovství na 200 metrů 20.58.

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík