přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

26. října 2015, 17:58

Atletický rok 2015 - 1. čtvrtletí

Uplynulý atletický rok byl plný strhujících atletických momentů jak na domácí půdě, tak i v zahraničí. Připomeňme si, co se událo v prvním čtvrtletí roku 2015.

Leden

Mare Dibabaová vyhrála maraton v čínském Sia-Menu v čase 2:19.52. * Tomáš Staněk hodil na Jablonecké hale 20.70, což byl v té době nejlepší výkon na světě. * Lenka Masná vylepšila na veřejných závodech na Strahově český rekord v běhu na 1000 metrů na 2:42.05. * Pavel Maslák zaběhl časem 32.53 na veřejných závodech ve Stromovce třetí nejrychlejší třístovku evropské historie. * Češi ovládli mezistátní pětiutkání v nizozemském Apeldoornu. Individuálně vyhráli svůj závod Adam Sebastian Helcelet a Eliška Klučinová. * Tomáš Staněk vylepšil v Jablonci své sezónní maximum na 20.78.

Únor

Čtvrtkař Pavel Maslák vyhrál mítink „Ruská zima“ v Moskvě časem 45.80. * Bahrajnský výškař Mutaz Essa Barshim zvítězil na bánskobystrické laťce v novém asijském rekordu 240 centimetrů. * Olympijský šampion z roku 2004 Jurij Borzakovskij se stal ruským šéftrenérem. * Americký sprinter Bricen Sprating zaběhl v New Yorku nejrychlejší halovou pětistovku všech dob 60.06. * Keňská vytrvalkyně Florence Kiplagatová posunula v Barceloně hodnotu světového rekordu v půlmaratonu na 1:05:09. * Výškařka Michaela Hrubá překonala výkonem 188 centimetrů český dorostenecký rekord Šárky Kašpárkové z roku 1988. * Tomáš Staněk si vytvořil v polské Lodži nový osobní rekord ve vrhu koulí 20.94. * Etiopská běžkyně Genzebe Dibabaová zaběhla na mítinku ve švédském Stockholmu nový světový rekord na 5000 metrů, jeho hodnotu posunula na 14:18.56. * Britský vytrvalec Mo Farah zaběhl v Birminghamu časem 8:03.40 nerychlejší závod na dvě míle v historii. * Halové mistrovství republiky ozdobil Pavel Maslák nejlepším světovým výkonem na čtvrtce, když vyhrál za 45.27. Čtvrtkařské finále bylo nebývale kvalitní. Stříbrný Jan Tesař se zařadil časem 46.21 na druhé místo v evropských tabulkách. Výborné časy zaběhli i třetí Patrik Šorm (46.49) a Daniel Němeček (46.74). * Jiřina Ptáčníková vyhrála Pražskou tyčku ve výkonu 462 centimetrů. * Jakub Holuša vylepšil na mítinku v Métách český rekord na kilometru na 2:19.45.

Březen

Praha se stala dějištěm HME. * Hned první finálový večer se české barvy dočkaly tří medailí. * Senzační stříbro vyskákal Radek Juška, který šokoval své soupeře hned prvním pokusem na 810 centimetrů a dostal se před něj pouze vítězný Švéd Torneus. * Bronzovou medaili vybojovala vícebojařka Eliška Klučinová, která též vytvořila nový národní rekord v pětiboji 4687 bodů. Vítězka Katarina Johnson-Thompsonová vytvořila nový rekord HME rovných 5000 bodů. * O další bronz se postaral Ladislav Prášil v koulařském finále, kde předvedl 20.66. * Suverénním stylem si doběhl pro titul mistra Evropy čtvrtkař Pavel Maslák, který proběhl cílem v novém rekordu mistrovství 45.33 a nedal svým soupeřům šanci. * Další rekord šampionátu padl v tyči mužů, kde jeho hodnotu posunul Francouz Lavillenie na 604 centimetrů. * Také vítěz závodu na 3000 metrů Ali Kaya z Turecka vylepšil historické maximum HME na 7:38.42. * O jeden z největších vrcholů šampionátu se postaral Jakub Holuša, který si doběhl v těsném finiši pro zlatou medaili a navíc vylepšil český rekord na patnáctistovce na 3:37:68. * Bronzovou medaili pak vybojovala štafeta čtvrtkařů ve složení Němeček, Tesař, Šorm a Máslák v čase 3:04.09. Vítězní Belgičané zaběhli nový evropský rekord 3:02.87. * Čeští atleti obsadili v medailovém hodnocení národů čtvrté místo. * Francouzský chodec Yohann Diniz vytvořil ve francouzském Arles nový světový rekord v chůzi na 20 kilometrů 1:17:02. Hned o týden později ho však překonal Japonec Yusuke Suzuki časem 1:16:36, který zašel na asijském chodeckém šampionátu. * Chorvatská diskařka Sandra Perkovičová zahájila sezónu ve Splitu hodem dlouhým 70.08. * Domácí krosový šampionát vyhráli Lukáš Kourek a Lucie Sekanová. * Britský vytrvalec Mo Farah zaběhl v Lisabonu evropský rekord v půlmaratonu 59:32. * Třináctý ročník pražského půlmaratonu vyhrál Daniel Wanjiru v čase 59:51. Závod žen ovládla Worknesh Degefaová (1:07:14). Z Čechů byli nejrychlejší Jiří Homoláč a mezi ženami Anežka Drahotová.

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík