přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

30. července 2015, 10:06

Vrchol se blíží, atleti mají napilno

Na sklonku tohoto týdne mají naši reprezentanti poslední možnost splnit limit na Mistrovství světa do Pekingu, a proto se vydají do různých koutů Evropy usilovat o účast na vrcholu letošní atletické sezóny. Ti, kteří limit již mají, budou testovat svou formu, ať už na Diamantové lize nebo menších mítincích. Podrobnosti v Tématu týdne.

Do Stockholmu za body i pro rekord

Již ve čtvrtek večer budou usilovat o diamantové body ve Stockholmu naše tradiční opory. Ve startovní listině figurují tři česká jména. Hned v úvodu hlavního programu bude obhajovat svou průběžnou druhou pozici na 400 m překážek v seriálu Diamantové ligy Zuzana Hejnová, která poměří síly dalšími favoritkami na cenný kov pro Peking, jako je například kometa letošní sezóny Dánka Petersenová, Britka Childová nebo ve velmi dobré formě závodící Američanka Tateová. 

Ještě lepší výchozí pozici má oštěpařka Barbora Špotáková, která zatím vede průběžné pořadí své disciplíny. Čekají na ni však silné soupeřky v čele se Němkami Molitorovu a Stahlovou, které mají v posledních týdnech skvělou formu nebo Lotyškou Palameikovou, která Barboru přehodila na posledním závodě DL v Londýně o jediný centimetr. 

Výbornou aktuální formu bude chtít potvrdit Jakub Holuša v závodě na 1500 metrů, který se netají tím, že by rád překonal národní rekord Jana Kubisty, který má hodnotu 3:34.87. Ideální možnost ke splnění svého cíle bude mít právě ve Stockholmu, jelikož obsazení závodu mílařů je velice kvalitní. Na start se postaví například Souleiman z Džibutska, který vyhlásil, že by rád ve Stockholmu běžel na čas kolem 3:27-3:28. Nebude chybět ani zkušený Američan Centrowitz, rychlý Turek Özbilen či Nor Ingebrigtsen.

Stockholm

Limitáři na specializované mítinky

Na pátečním tyčkařském mítinku v italském Schlanders otestuje svou formu Michal Balner. O kvalitní výkon a co nejlepší umístění se utká například s Řekem Filippidisem nebo Kanaďanem Barberem. Půjde tedy o souboj tří národních rekordmanů svých zemí. Svou kvalitu má i Němec Dilla. 

Schlanders

Další tyčkařská naděje se představí v německém Beckhumu. Zde bude závodit Jiřina Ptáčníková, která si jistě bude chtít zvednout sebevědomí po vystoupení v Táboře. Soupeřky bude mít více než kvalitní. Největší favoritkou závodu bude vedoucí žena světových tabulek Kubánka Silvaová. Vysoko má letos skočeno také čerstvá německá mistryně Ryzihová a počítat se musí také s její reprezentační kolegyní Strutzovou.

Beckhum

Třetí český limitář, který bude startovat na speciálním tentokrát vrhačském mítinku, je Tomáš Staněk. Aktuální česká koulařská jednička poměří síly s ostatními vrhači na mítinku v polském Centniewe při třetím ročníku Memoriálu Kamily Skolimowské.

O Peking do Lince

Početná skupina reprezentantů se vydá v sobotu do Lince bojovat o pokoření nominačního kritéria do Pekingu. Pro všechny to bude poslední šance, jak kvalifikačnímu standartu vyhovět. Limit v kapse už má z účastníků pouze Petr Svoboda, který se jistě pokusí zlepšit své letošní maximum na stodesítce překážek (13.44). (Podle aktuálních informací Petr nakonec do Rakouska necestuje, raději volí přípravu na MS - edit 31.7.)

Po neúspěšném útoku v Táboře se bude pokoušet o pokoření kýženého času 2:01 min. Lenka Masná na půlce. V účast na MS v koutku duše jistě doufá i Michal Brož, který se potřebuje na překážkové čtvrtce zlepšit pod 49.5. V tyči žen se představí Romana Maláčová, která k cíli potřebuje vyrovnat svůj osobák 4.50. Nedaleko od limitu je i bronzová z letošní univerziády Irena Šedivá, také ona musí překonat své dosavadní možnosti a k premiérovému přehození šedesátky ještě přidat metr navrch. Na start dvoustovky se postaví Martina Schmidová a Jana Slaninová. V půlce mužů se pokusí o vylepšení nejlepšího letošního a snad i osobního výkonu Miroslav Burian a Matěj Pavlíček. Na stejné trati žen nastoupí Diana Mezuliáníková.

Linec

Po nadcházejícím víkendu tedy bude jasné, zda se nominace na Mistrovství světa v Pekingu ještě rozšíří o několik jmen nebo zůstane u současného počtu 25 limitářů.

Petr Jelínek, foto: E. Erben

Vytisknout