přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

20. října 2015, 14:01

Atletické taháky roku 2016

O uplynulém víkendu ve švýcarském Lausanne se uskutečnila v rámci konventu Evropské atletiky kalendářní konference. Jaké jsou tedy vrcholy příštího atletického roku. Tím se budeme zabývat v tématu týdne.

Svět

Jednoznačným vrcholem roku 2016 ve světovém měřítku budou XXXI. Letní olympijské hry, které proběhnou poprvé historii v Jižní Americe. Hostit je bude brazilské Rio de Janeiro. Atletické soutěže budou trvat deset dní od 12. do 21. srpna. Nejsledovanější souboj o nejrychlejšího muže planety ve sprintu na 100 metrů vyvrcholí 14. srpna ve večerním programu.

Halové mistrovství světa se bude konat v americkém Portlandu, a to v termínu 17.-20. března. Vzhledem k přísnějším limitům a také silné motivaci amerických atletů závodit na domácím halovém šampionátu, se dá očekávat velice zajímavé a kvalitní mistrovství. Jen necelý týden po halovém vrcholu proběhne MS v půlmaratonu ve velšském Cardiffu. Klání nejlepších půlmaratonců proběhne 26. března.

Začátkem května již tradičně startuje mítinkem v katarském Dauhá Diamantová liga. Tento nejprestižnější atletický seriál, který vstupuje do svého sedmého ročníku, čítá čtrnáct mítinků. Po katarské metropoli se stěhuje do čínské Šanghaje (14. května). Celý diamantový cirkus vyvrcholí 1. září v Curychu a 9. září v Bruselu.

Světová měřítka snáší i nejprestižnější atletický mítink v České republice, a to Zlatá tretra v Ostravě. Ta se bude konat příští rok 20. května na stadionu ve Vítkovicích a je součástí seriálu IAAF World Challenge, která zahrnuje třináct mítinků od Melbourne (5. března) po Záhřeb (6. září).

Součástí další světové Challenge, tentokrát vícebojařské, je kladenský TNT Express Meeting, který proběhne na stadionu Sletiště ve dnech 10. a 11. června. Vícebojařská Challenge se skládá z jedenácti mítinků a v příštím roce bude zahrnovat kromě tradičních mítinků, jako je Götzis nebo Talence i olympijské víceboje, výsledky z evropského šampionátu či americké kvalifikace.

Tradičně kvalitní výkony jsou k vidění právě na tzv. „Trials“, což je americký národní šampionát a zároveň kvalifikace na velké světové akce. Každoročně se koná v Eugene ve státě Oregon. Nejlepší atleti Spojených států poměří své síly od 1. do 10. července. Junioři budou mít svůj světový šampionát v příštím roce v ruské Kazani v termínu od 19. do 24. července. Vrchaři budou bojovat o světové tituly 4. září v bulharském městě Sapareva Banya.

Evropa

Nejvýznamnějším evropským vrcholem je ME v Amsterdamu. Atletická elita starého kontinentu se sejde v nizozemské metropoli od 6. do 10. července. Novinkou je pak Mistrovství Evropy do 17 let, jehož první ročník se bude konat v gruzínském hlavním městě Tbilisi ve dnech 14.-17. července.

Nejlepší evropští vrchaři si dají dostaveníčko v italském městečku Arco, které bude 2. července hostitelem patnáctého ME v běhu do vrchu. Apeninský poloostrov bude též dějištěm 23. krosového evropského šampionátu, který proběhne 11. prosince v Chie.  Šestnáctý Evropský pohár vrhačů bude příští rok hostit rumunský Arad, a to ve dnech 12. a 13. března. Evropský pohár v běhu na 10 kilometrů proběhne 5. července v tureckém Mersinu. Mezi tradiční jednodenní mítinky evropského významu na dráze patří též Premium mítink EA Memoriál Josefa Odložila, který se bude konat 6. června na pražské Julisce.

Z pohledu reprezentace jsou důležitá mezistátní utkání. Výčet těch s českou účastí naleznete zde.

Domácí vrcholy

Halové mistrovství republiky dospělé kategorie se bude konat poprvé v nově postavené hale v ostravských Vítkovicích, a to 27.-28. února. Domácí seniorská elita se pak sejde na svém celostátním šampionátu v Táboře.  MČR do 22 let bude hostit 27.-28. srpna Kladno. Junioři a dorostenci budou bojovat o své tituly 25.-26. června v Třinci. Žákovský šampionát proběhne 17.-18. září v Jablonci. Pražský Eden bude dějištěm MČR ve vícebojích všech kategorií ve dnech 20.-22. května. Chodecké tituly na 20 kilometrů se budou rozdávat v rámci poděbradského mítinku, který se bude konat 9. dubna. Soutěže družstev vyvrcholí 4. září mistrovstvím ČR v Ústí nad Orlicí. Vrchaři si to rozdají o republikové medaile v lokalitě Lipová-lázně, a to 6. srpna. MČR v přespolním běhu bude pořádat Golf Club Praha v pražském Motole v termínu 12. listopadu. Domácí šampionát v silničním běhu bude opět součástí již 120. ročníku závodu Běchovice-Praha.

Hned sedm masových běhů seriálu RunCzech na území České republiky se může pyšnit posvěcením od IAAF. Zlatou plaketu drží Sportisimo 1/2 půlmarton Praha. Stejné ocenění drží též Volkswagen Prague Maraton. Ten proběhne 8. Května. I zde se budou rozdávat mistrovské medaile. Dalším závodem na území naší metropole se zlatou známkou je Birrel Grand Prix na deset kilometrů, která odstartuje 5. září. Mezi závody „IAAF Gold Label Road Races“ patří také půlmaratony v Olomouci (25. června) a v Ústí nad Labem (12. Září).  Stříbrnou známku pak mají půlmaratony v Českých Budějovicích (4. června) a Karlových Varech (23. května). 

Petr Jelínek

Vytisknout