přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

23. dubna 2008, 08:07

Atleti na síti

V Tématu týdne se tentokrát zaměříme na internetové stránky atletů. Upozorníme vás na nejzajímavější prezentace zahraničních hvězd a dotkneme se i domácích webových „vlaštovek“.

Vlastní internetové stránky má v současnosti kdekdo a kdeco, takže nikoho jistě nepřekvapí, že mezi subjekty, které se na síti prezentují, je také celá řada atletů. A nejde přitom jen o ty tzv. nejúspěšnější, u nichž bychom to čekali. Mezi vlastníky webových domén jsou zastoupeni atleti široké výkonnostní škály. A i když ti slavní pochopitelně v poměru převažují, nedá se říci, že by každý elitní atlet měl vlastní stránky. Dokonce to neplatí ani o těch, kteří hranici sportu překročili a stali se skutečnými celospolečenskými celebritami. 
Pro příklad si vezměme jednu z nejobletovanějších hvězd – švédskou (ex?)vícebojařku Carolinu Klüftovou. Fanoušků „Caro“, jak jí říkají, je bezpočet, přesto jim jejich star servis oficiálních webových stránek neposkytuje. Příznivcům ztepilé Švédky tedy nezbývá, než řešit to svépomocí a navštívit či spoluvytvářet některou z neoficiálních stránek typu „vše o Caro“. Je jich hned několik a jsou napsány v různých světových jazycích. Úplní fajnšmekři pak  mohou přibrat do okruhu svého zájmu stránky bývalého tyčkaře Patrika Kristianssona (nyní Patrika Klüfta), který je od podzimu manželem slavné Caroliny. Spíše než o jeho choti se tam však dovědí informace o hokeji, kterému Patrick nyní evidentně propadl a působí v něm jako kouč mládeže.

Isi hraje na efekt
Ale zpět k aktivním atletům a jejich internetovým stránkám. Seznam některých z nich naleznete na našem webu v sekci ODKAZY, další pak objevíte na stránkách IAAF a EAA. Vybrat si lze dle individuálních preferencí, kdo by chtěl udělat opravdu zodpovědný a komplexní průzkum, měl by se obrnit trpělivostí, obklopit se haldou cizojazyčných slovníků a zejména vyhradit si dostatek času. Upozorňuji, že jen na EAA je zhruba 500 odkazů.
Osobně jsem se zaměřil na největší hvězdy a zvolil srovnávací metodu s největšími soupeři v disciplíně. A těžko mohu začít jinde než u superstar Jeleny Isinbajevové. Ruská tyčkařka pochopitelně své stránky má, a to hned ve dvou jazycích. Nechybí na nich video a fotogalerie nejen ze sportu, ale třeba z reklamního focení, kde o ní pečuje tým profesionálů a vytváří její image. Byť pak někde působí takřka neuvěřitelně, že jde o tutéž osobu, jako vhled do reklamního průmyslu to určitě stojí za pozornost. Slabinou je pak kolonka nazvaná news/diary, neboli novinky/deníček, kde poslední zápis je z listopadu loňského roku. Na obranu Isinbajevové je však třeba poznamenat, že problémy s aktualizací svého deníčku nemá zdaleka sama a výjimkou jsou spíše ti poctivci, kteří o své stránky i v tomto ohledu pečují.
Z největších sokyň Isinbajevové na poli sportovním zvedla hozenou rukavici především Polka Monika Pyreková, která  stejně jako ruská hvězda nabízí dvojjazyčnou verzi, a ačkoli se z pochopitelných důvodů více stará o tu polskou, i na anglické se čas úplně nezastavil (poslední zápis z března). Obsahově jsou stránky srovnatelné s těmi Isinbajevové, tolik nehrají na efekt, zato jsou viditelně opečovávané.
Nové stránky chystá v dohledné době také její krajanka Anna Rogowská, na homepage však zatím svítí pouze prosba o trpělivost. Zbylé elitní závodnice v tyčkařském sektoru vlastní stránky podle všeho nemají.

Virtuální souboj titánů pro Gaye
Asafa Powell a Tyson Gay. Souboj těchto sprinterů patřil v loňském roce k těm nejočekávanějším. V Ósace nakonec byl rychlejší Američan a totéž se dá říci i o jejich měření sil na poli www. Zatímco Gay vsadil na progresivní grafiku s proměnlivými prvky, Powell je o poznání konzervativnější a jeho stránky příliš nebaví ani formou ani obsahem. Působí dojmem splněné povinnosti, nicméně na druhou stranu lze ocenit, že si na nic nehrají. Zcela rezignují na jinde hojné „blogy“, tedy jakési osobní internetové deníčky, místo toho je na homepage kolonka „in the news“ (ve smyslu: napsali o něm). I to se mi jeví jako důkaz, že Asafa stránky spíše toleruje, než že by se na nich chtěl nějak podílet. Akorát by lidé z jeho manažerské skupiny mohli upravit lištu, kde stále svítí číslovka „9.77“.

Holm a jeho čísla
Zcela jiný přístup zvolil švédský výškař Stefan Holm. Ani on vizuální stránku příliš neřeší, nicméně obsahově jsou jeho „webovky“ nabité k prasknutí. Užijí si zejména milovníci čísel, neboť Holm je jak známo fanatik statistiky, a svoji kariéru má z tohoto ohledu podchycenou do sebemenších podrobností. Najdete u něj tedy patrně všechny výsledky, kterých kdy dosáhl, a také všemožná srovnání typu „Holm versus ...“ Se základním odhadem švédštiny (anglická verze neexistuje) se tak můžete dozvědět např. to, že se čerstvý halový mistr světa utkal s českými výškaři 162krát, přičemž 130krát pro něj tento duel skončil vítězně, pětkrát byla remíza a 27krát odešel poražen (relativně nejlepší bilanci s ním možná trochu překvapivě má nyní už bývalý výškař Tomáš Ort, který s ním jednou prohrál a jednou Švéda porazil).  
Obrázky ne že by na Holmově webu úplně chyběly, ale jsou pečlivě schovány mezi četné kolonky. Stojí však za vyhledání. Nejenže si na nich můžete prohlédnout, jak skákal Holm v dětství, ale mezi odkazy se skrývají i skutečné poklady z jeho okolí, které mohou vyznívat zvláštně, ale ze všeho nejvíc svědčí o jeho smyslu pro humor. Jak jinak se také postavit k tomu, že se poctě k umístění na internetové stránky dostalo např. jeho chodidlu, zasněženému autu či zubním kartáčkům?

Češi versus svět
Jakým způsobem se k vlastní webové prezentaci staví soupeři českých hvězd? Vezmeme-li medailisty z Ósaky, tak o konkurentkách Kateřiny Baďurové jsme již mluvili. Z největších soupeřů Romana Šebrleho má vlastní doménu podle všeho pouze Bryan Clay. Více o sebe dávají vědět německé sokyně Barbory Špotákové -  jak Steffi Neriusová tak Christina Obergföllová o své stránky viditelně pečují (byť Obergföllové bych vytknul alespoň v mém prohlížeči neskočitelné „intro“, na němž musíte vyčkat, až animovaný oštěp dolétne na metu 71.71 m, což je její evropský rekord). 
Oslím můstkem se dostáváme k domácí scéně. Naše redakce zaregistrovala vedle vcelku rozšířených internetových stránek jednotlivých oddílů, také pět osobních prezentací a tři dle tréninkové skupiny. Vlastní stránky má podle našeho zjištění Roman Šebrle, Zuzana Hejnová, David Sazima, Lenka Masná a Remigius Machura nejmladší toho rodu. „Úplně poprvé jsem stránky spustil před necelými dvěma lety, novou verzi mám asi tři čtvrtě roku,“ říká právě Machura, který se jako jediný ze jmenovaných nenachází v současnosti na zahraničním soustředění. „Zařídila mi je moje přítelkyně Simonka, byl to její nápad. Sám se o ně příliš nestarám, maximálně napíšu nějaké aktuality,“ přiznává s dovětkem, že i v jejich četnosti by se měl polepšit. „Většinou, když vidím, že tam je staré datum, snažím se něco napsat. Už bych pomalu zase měl,“ přiznává.  
Jeho svědomí však může konejšit, že není sám, kdo se potýká s problémem, co vlastně psát. Zvlášť v době, která je na závody skoupá. Lenka Masná to vyřešila mazaně, když si na homepage pověsila v zimě následující vzkaz: „Omlouvám se za neaktualizaci stránek, ale tak nějak se nic neděje, krom toho, že se trénuje, ale počasí nějak tady u nás na bojovém stadioně ani nedovoluje delší prostoje na focení, navíc, málokdy se tam sejdou 2 lidi .... a když už, tak každý raději odmaká a jde do tepla, takže žádné stání... 
Sezóna skončila, takže ani  aktuální výsledky do května nebudou a po dobu dubnového soustředění se tady taky určitě nic nezmění, ale pak určitě dodám fotečky, jak se makalo v Dolomitech.  Doufám, že na mé stránky nezanevřete a občas nakouknete!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!“

K tomuto přání, rozšířenému na všechny webové stránky českých atletů, se připojujeme i my.

P. S. Máte-li vlastní atletické webovky, které zde neuvádíme, napište nám na redakce@atletika.cz. Rádi na ně zveřejníme odkaz.

Vytisknout