přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. července 2016, 14:27

Amsterdam v číslech

V historii samostatné České republiky to bylo osmé mistrovství Evropy. V Amsterdamu Češi obsadili v medailovém pořadí dvacátou příčku, když vybojovali čtyři stříbrné medaile (Vítězslav Veselý – oštěp, Adam Sebastian Helcelet – desetiboj, Jan Kudlička – tyč a Pavel Maslák 400 metrů). Poprvé od ME v Barceloně 2010 odjížděla česká výprava bez titulu mistra Evropy. Právě barcelonské mistrovství bylo z českého pohledu tím historicky nejslabším, když se tehdy o jediný cenný kov (bronzový) postarala oštěpařka Barbora Špotáková. Naopak nejúspěšnější vystoupení zaznamenala česká atletika před čtyřmi lety v Helsinkách, kde se medailová bilance zastavila na třech zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové. Medailovému hodnocení národů v Amsterdamu kralovali Poláci se ziskem šesti zlatých, pěti stříbrných a jedné bronzové medaile. Pro naše severní sousedy to bylo poprvé, kdy ovládli na ME tuto statistiku. Druhou pozici obsadila reprezentace Německa (5-4-7), třetí byla Velká Británie (5-3-8), čtvrtý skončil „mezinárodní výběr“ Turecka (4-5-3) a pátá byla domácí nizozemská reprezentace (4-1-2).

Ve statistice bodovaných finálových umístění do osmé příčky figuruje naše reprezentace na třinácté pozici se ziskem 49 bodů. Do osmého místa se umístilo jedenáct českých atletů, což je nejvíce v historii samostatné české reprezentace. Doposud tento primát držela naše výprava z Helsinek, kde se do užšího finále dostalo deset atletů. Tehdy ovšem posbírali 69 bodů, hlavní díky třem mistrovským titulům. Bodové hodnocení v Amsterdamu ovládli Britové (172 b.) před Němci (163 b.) a Poláky (149 b.). Čtvrtí byli pak Francouzi (105 b.) a pátí Turci (104 b.).

Na ME padnul jeden jediný světový výkon roku, a to ve štafetě na 4x400 metrů žen. Postaraly se o něj vítězné Britky, které zaběhly 3:25.05. Oproti tomu na minulém šampionátu v Curychu padlo světových výkonů hned šest a k tomu ještě jeden světový rekord, který tehdy zašel Francouz Yohann Diniz na trati 50 kilometrů.

Jedenáctkrát se přepisoval leader evropských tabulek. Tento počin měli na svědomí německá koulařka Christina Schwanitzová (20.17 – zároveň druhý nejlepší výkon na světě), Turek Yasmani Copello (400 m př. - 48.42), Italka Libanie Grenotová (400 m – 50.43), Němka Cindy Rolederová (100 m př. – 12.62), Turkyně Yasemin Canová (10 000 m – 31:12.86, zároveň evropský rekord do 23 let), David Storl (koule – 21.31), Geta-Felicitas Krauseová (3000 m př. – 9:18.85), Max Hess (trojskok – 17.20) – všichni Německo, již zmiňovaná štafeta britská štafeta žen na 4x400 metrů (3:25.05), belgická štafeta na 4x400 metrů mužů (3:01.10) a britská štafeta na 4x100 metrů mužů (38.17).

Diváci viděli tři rekordy mistrovství. Nutno dodat, že dva zaběhli vítězové půlmaratonských závodů, které se konaly v rámci evropského šampionátu poprvé. V mužské kategorii to byl Švýcar Tadesse Abraham (1:02.03) a mezi ženami se radovala Portugalka Sara Moreirová (1:10.19). Deset let staré historické tyčkařské maximum mistrovství Rusky Jeleny Isinbajevové překonala Řekyně Ekateríni Stefanídiová, která se úspěšně přenesla přes 481 centimetrů.

Celkem 10 atletů dokázalo obhájit zlatou medaili z předešlého ME v Curychu, a to britský čtvrtkař Martin Rooney, polský půlkař Adam Kszczot, britský dálkař Greg Rutherford, německý koulař David Storl, nizozemská sprinterka Dafne Schippers (100 m), italská čtvrtkařka Libania Grenotová, španělská výškařka Ruth Beitiaová, německá koulařka Christina Schwanitzová, chorvatská diskařka Sandra Perkovičová a polská kladivářka Anita Wlodarczyková.

Nejúspěšnější atletkou v individuálním měřítku byla turecká běžkyně Yasemin Canová, která opanovala závody na 5 000 i 10 000 metrů. Zajímavostí je, že pouhých dvanáct hodin po svém triumfu na pětce odstartovala do půlmaratonu, který ovšem dokončila na poslední 81. příčce. Dva zlaté cenné kovy získala i Dafne Schippersová (100 m a štafeta 4x100 m).

Finálový závod na 5000 metrů mužů měl ten nejtěsnější doběh v historii velkých světových i evropských šampionátů či olympijských her. První čtveřice závodníků se vešla do 13 tisícin vteřiny. Nejšťastnější byl nakonec Španěl Ilias Fifa, který předčil svého krajana Adela Mechaala o tři tisíciny a bronzový Němec Richard Ringer zaostal o další tři tisíciny zpět. Černý Petr zbyl na Nora Henrika Ingebrigtsena (16 tisícin za vítězem).

Petr Jelínek, foto: D. Kisialová, E. Erben