přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

4. dubna 2014, 15:55

20. sezóna běžeckého seriálu na startu

Některé myšlenky neskončí jen u piva. Důkazem jsou běžecké akce společnosti PIM, která letos slaví jubileum. Nahlédněme do jejího vzestupu v Tématu týdne.

Od piva k maratonu

Tenhle příběh je vcelku známý, tak jen ve stručnosti. Psal se rok 1994 a začalo to v Česku typickým posezením u piva. Jen u něj v hospodě Cibulka neseděli rodáci, ale dva italští hosté. Jeden špičkový manažer, druhý elitní běžec. „Uděláme tady běh jako v New Yorku,“ řekli si. A po třetím „kousku“ prý volali Emilu Zátopkovi. Dvacet let poté znají Gelinda Bordina – olympijského vítěze maratonu v Soulu 1988 – přeci jen spíš znalci, zato Carla Capalba díky pořádání sedmi velkých závodů snad každý běžec v zemi.

Pár týdnů po založení společnosti Prague International Marathon 24.4.1995 zažila 4. června „hospodská myšlenka“ první realizaci, když se na start v Praze vydalo 950 maratonců (na foto Zátopek s tehdejší elitou na startu). Mimo hlavní závod se už tehdy zúčastnilo doprovodného programu patnáct tisíc lidí. Rok nato byla maratonská trať doplněna o desítku určenou elitním běžcům, která se později přesunula do zářijového termínu a do večerních hodin za umělého osvětlení; ženy při „grand prix“ běhají tradičně pětku, v posledních letech už i dvojnásobnou trať.

Od půlmaratonu k boomu

Následujícím mezníkem v pořadatelství Capalbovým týmem je rok 1999, 13. března se poprvé uskutečnil půlmaraton v Praze. Poloviční královská vytrvalecká trať se celosvětově stala i díky snazší zvládnutelnosti hitem pro amatérských běžce, a tak o sedm let později počet startujících převýšil počet těch, kteří v hlavním městě absolvovali celý maraton. Tento trend se v dalších ročnících nezastavil a tak je pražský půlmaraton, o tomto víkendu s 12 500 lidmi v ulicích města, největší sportovní akcí u nás co do aktivních účastníků.

Na konci předešlé dekády a začátku té nynější nastal opravdový běžecký boom a na jeho vlně se svezli nebo – chcete-li – jeho vlnu pomohli rozbouřit, také organizátoři v PIM. V období 2010 až 2013 rozšířili běžeckou mapu svých závodů mimo Prahu, každý rok přibylo nové město a nový půlmaraton: nejprve Olomouc, poté Ústí nad Labem, České Budějovice a naposledy Karlovy Vary.

Kapacita všech z nich je vyprodávána s časovým předstihem a touha po běhání mas neutichá ani letos. Půlmaraton naplnil svou kapacitu už před Vánoci, čtyři měsíce před startem závodu, a velmi podobně „dopadl“ květnový maraton (11.5.), na nmjž byl ohlášen „stop stav“ v únoru (12.2.). Není divu, že takové masy běžců inspirovaly PIM k založení běžecké ligy RunCzech, v níž se od roku 2012 může na 60 000 amatérů porovnávat třeba napříč profesemi.

Legendy, známky, památné výkony

Ovšem není to jen kvantita, čím se mohou organizátoři pochlubit, ale i kvalita. Na počátku stála v pozadí slavná jména jako Zátopek nebo Bordin, do České republiky později zamířily aktivně na start závodů takové hvězdy jako Paul Tergat, Antonio Pinto, Ronaldo Da Costa, Haile Gebrselassie, Stefano Baldini, Patrick Makau či Zersenay Tadese (světový rekordman v 1/2maratonu viz foto). Úroveň pořádání, která zahrnuje i elitní pole, ocenila také IAAF, která udělila známky kvality už šesti závodům ze sedmi (podle pravidel ji lze dostat nejdříve po druhém ročníku, a tak může poslední „neoznámkovaný“ půlmaraton v Karlových Varech žádat až letos). A sluší se připomenout, že v tomto ohledu nemá žádná jiná společnost v držení více známek.

Mezi památné výkony běžeckých závodů PIM patří zcela určitě maraton v podání Eliuda Kiptanuie v roce 2010, který přes teplé počasí dokázal zaběhnout výjimečný výkon 2:05:39, nadále nejlepší výkon na českém území. Na poloviční trati se splnil sen o zdolání hodinové hranice v následujícím roce díky Philemonu Limovi, který je častým hostem závodů RunCzech. Předloni pak opět v Praze zazářil Atsedu Tseagay, jeho 58:47 nadále zůstává pátým časem všech dob a zatím od jara 2012 neběžel nikdo na světě rychleji. Z žen stojí bezpochyby za to upozornit na loňskou vítězku při pražském půlmaratonu Gladys Cheronovou, která u nás zaběhla jako první pod 67 minut a minulý víkend se stala v Kodani mistryní světa.

Běžecké centrum a jubilejní rok

Že nemůže Praha předstihnout New York? Omyl, který dokazuje nejnovější počin Capalba a spol.: od loňského roku otevřené běžecké centrum Running Mall v Praze na Letné, které nabízí klub, obchod, kavárnu a také kanceláře Pimu. Přijela jej obdivovat i ředitelka slavného newyorského maratonu. „Je to skvělá myšlenka vytvořit takové místo pro setkávání a inspiraci všech běžců. Chtěli jsme ho už dávno otevřít v New Yorku, ale předběhli jste nás,“ složila v srpnu RunCzech týmu poklonu Mary Wittenbergová.

Jubilejní dvacátá sezona startuje tuto sobotu 16. ročníkem pražského půlmaratonu. Jak už bylo řečeno, jeho kapacita 12 500 startovních čísel byla vyprodána už koncem minulého roku. Účastnický limit už vyčerpal i květnový maraton, uzavření registrací se blíží i další akce, zejména ty jarní (Karlovy Vary 24.5., České Budějovice 7.6. a Olomouc 21.6.). Ale ani zájemci o desítku v Praze (6.9.) či poslední závod roku, půlmaratonů v Ústí (14.9.) nemohou otálet. A i když letos nepřibývá žádný nový závod, rodí se RunCzech Racing, tým sdružující talentované běžce z Etiopie a Keni.

Takový stav je 20 let poté, co si Carlo a Gelindo dali v Praze pivo.

Michal Procházka, foto: PIM (2x), graf.cz (1x)

Vytisknout