přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

5. dubna 2022, 13:08

½ maratonské MČR zpět v Pardubicích

Mistrovství České republiky se po dvou letech vrací do Pardubic. Závod mužů nabízí nabitou startovní listinu v čele s Vítem Pavlištou a Jiřím Homoláčem. Mezi ženami je hlavní favoritkou olympionička Tereza Hrochová.

V mužském mistrovském závodě se můžeme těšit na další z duelů mezi Jiřím Homoláčem a Vítem Pavlištou. První jmenovaný předvedl velmi solidní čas o minulém víkendu při pražském půlmaratonu, kdy v chladném počasí zaběhl krátce po návratu z tréninkového kempu v Keni proběhl cílem za 1:04:36 a v Pardubicích by rád navázal na tituly z let 2018 a 2019. „Po Praze zatím nepociťuji žádné známky velké únavy, ale to se může samozřejmě do soboty ještě změnit. Věřím však, že to bude v pohodě. Za poslední tři měsíce mám hodně natrénováno, ale na startu budou čerství kluci v čele s Vláďou Marčíkem a Víťou Pavlištou, takže to nebude nic jednoduchého. Co se týká času, tak bych rád běžel rychle, ale bude hodně záležet na počasí a také, jak se bude chtít běžet ostatním,“ uvedl.

Právě zmiňovaný Vít Pavlišta je historicky vůbec nejúspěšnějším závodníkem půlmaratonského mistrovství republiky. Má na svém kontě už sedm titulů a celkem deset medailí. První zlato vybojoval už v roce 2012, a to poslední v loňském roce. Do závodu tak bude vstupovat jako obhájce. Zkušený reprezentant Slovanu Liberec usiluje o třetí mistrovský triumf v řadě.

Minimálně na bronz z roku 2020 bude chtít navázat Vladimír Marčík. Další ze svěřenců Jana Pernici potvrdil skvělou formu nedávno v německém Regensburgu, kde si zaběhl časem 29:38.78 velký osobní rekord na dráhové desítce. Na pódium však mohou pomýšlet i další borci jako zkušení Jan Kohut s Petrem Pechkem nebo Marek Chrascina s Tomášem Křivohlávkem, jenž se předvedl ve skvělém světle při pražském půlmaratonu.

Závod žen má jednu velkou favoritkou, a tou je účastnice olympijského maratonu Tereza Hrochová. Ta ladila formu v italském Melagu a ve svém hledáčku má zisk třetího titulu domácí šampionky v půlmaratonu. Poprvé se radovala v roce 2019 a druhé zlato získala před rokem v Ostřešanech. K tomu má ještě bronz ze sezóny 2020. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Bartůňka bude asi jen těžko hledat rovnocennou soupeřku, a tak je otázkou, zda bude spoléhat až na závěr nebo si poběží svůj vlastní závod.

Stříbro z loňského šampionátu obhajuje Babora Macurová. Největšími vyzývatelkami by pro ni měly být čtvrtá z MČR v maratonu 2021 Eva Filipiová či Valerie Soukupová. Situace však může být velmi otevřená a překvapit může například některá z mladých závodnic.

Mistrovský závod odstartuje v sobotu 9. dubna 2022 ve 14 hodin.

Záznam z něj pak bude odvysílán ve čtvrtek 14. dubna od 16:25 na stanici ČT sport.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Martin Edlman

Vytisknout