přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Štěpán TesaříkŠtěpán Tesařík

Překážkář pražské Dukly Štěpán Tesařík, přezdívaný Tesáros, je členem zlaté štafety z HME 2000. Může se pochlubit také šestým místem z Mnichova, kde se v roce 2002 pořádalo mistrovství Evropy. V dlouhodobých tabulkách České republiky svítí jeho čas 49.09 z roku 2003 na třetím místě. S atletikou začal syn Richarda Tesaříka ze skupiny Yo-Yo Band v roce 1992, předtím se věnoval házené. Poprvé reprezentoval v roce 1997 na mistrovství Evropy juniorů, ale velký úspěch přišel až v kulatém roce 2000.

V Gentu se v roce 2000 konalo XXVI. halové mistrovství Evropy. Největším úspěchem naší výpravy byla jistě zlatá medaile české štafety na 4x400 metrů, ozdobená časem 3:06.10, což byl reprezentační a oddílový rekord. Naše kvarteto vyhrálo nejcennější kov ve složení Mužík - Tesařík - Poděbradský - Bláha. "Od loňského soustředění mě trápilo zranění. Začal jsem s opatrným tréninkem až v září. Ještě v prosinci jsem byl špatný, ale při kontrolkách na Silvestra se to zlomilo," řekl pro časopis ATLETIKA Štěpán Tesařík.

O rok později reprezentoval překážkář pražské Dukly na mistrovství světa v Edmontonu a na Světové univerziádě v Pekingu. V Číně jeho čas 49.87 stačil na postup do semifinále, ale v Kanadě při MS zůstal v rozbězích časem 50.30 s. Neprosadila se ani česká štafeta, jímž byl členem.

Dalším významnějším úspěchem Štěpána Tesaříka bylo 6. místo na evropském šampionátu v Mnichově. Dařilo se především Jirkovi Mužíkovi (stříbro), ale také Tesáros zaběhl skvěle. Svým do té doby druhým nejrychlejším časem 49.41 skončil šestý. Trenér Kupka to okomentoval slovy: "Tesáros má ještě rezervy v rytmu běhu, cuká. Do třetí to nakopl, potom zvolnil." Jako člen štafety (Tesařík - Zachoval - Mužík - Bláha) pomohl našim barvám k 4. místu za čas 2:02.82.

Pařížské rozpaky - tak hodnotil časopis ATLETIKA mistrovství světa 2003 vzhledem k výkonům našich reprezentantů. Tesařík měl tom roce výbornou formu. Dvakrát zopakoval svůj osobní rekord 49.09, ale v semifinále byl ve svém běhu šestý, když všech pět překážkářů před ním stlačilo čas pod 49 sekund. Podle názoru trenéra zbytečně přepálil dvoustovku.

Olympiáda se v roce 2004 konala v řeckých Aténách. Tesařík přiletěl do kolébky olympionismu po 14denní angíně a byl hodně oslabený. "V posledních dnech před olympiádou jsme sice stáhli čas z 50.15 na časy pod 50, ale výpadek byl znát. Jinak mohl Štěpán běžet po 49," řekl jeho trenér. Tesařík zaběhl v rozbězích 49.44, ale v semifinále si pohoršil a bylo z toho tak 23. místo na olympijských hrách. V letech 2005 a 2006 se mu nepodařilo ztlačit čas pod 50 sekund.

Vytisknout