přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Romana Dubnova (Bělocká)Romana Dubnová

Výškařka Romana Dubnova (roz. Bělocká) závodí od roku 1994 za ostravský SSK Vítkovice. Na velkých světových akcích reprezentovala poprvé v roce 1999 a to hned dvakrát. Na Světové univerziádě a na mistrovsví Evropy atletů do 22 let v Göteborgu. Na druhé z akcí byla úspěšnější, postoupila do finále, v něm však skončila poslední.

Na další z velkých akcí si musela počkat až do roku 2006, kdy se (opět v Göteborgu) konal evropský šampionát. Ale také zde, i o rok později na HME v Birminghamu neprošla kvalifikací. Při své přípravě doplácela na to, že byla de facto bez trenéra. Po halové sezoně 2007 se proto rozhodla trénovat pod vedením Michala Pogányho. Dokázala se kvalifikovat na MS, kde bojovala společně s Barborou Lalákovou a Ivou Strakovou. Přestože nepostoupila do finále, netruchlila. "Jsem vlastně spokojená. Letos jsem příliš výkonů přes 190 cm neměla, takže to pro mě není špatný výsledek," řekla v mixzoně 17. skokanka celkového pořadí poté, co skočila 191 cm.

V olympijské sezoně 2008 se Romana vrátila k "rodinné" přípravě. Přestože v hale měla splněný limit, do Valencie na HMS nakonec necestovala. Ale bylo vidět, že ji to vlastně ani tolik nemrzí. Vyhlašovala, že se především chce stabilizovat a uspět na olympiádě. Zvládla náročnou kvalifikaci a s nadějemi hleděla k finále. Zranění si Dubnova přivodila při prvním pokusu na výšce 193 cm. Z plochy byla odvezena na nosítkách a v doprovodu českých lékařů převezena do nemocnice. "Poškodila si kloubní pouzdro a přetrhla vnější vazy," řekl lékař výpravy Petr Barna. K tomu si Dubnova ještě poranila chrupavku a úpony na holenní kosti. Jedná se o podobné zranění, které utrpěl před dvěma lety výškař Jaroslav Bába. "Takže jsme jí kotník zafixovali, převezeme ji do České republiky a na 99 procent se podrobí operaci," prohlásil Barna. Lékařova slova se vyplnila, ovšem již na přelomu roku už začínala Romana pomýšlet na návrat do sektoru.

Hala 2009 pro ni však byla pochopitelně pasé, a jak se ukázalo, i celá sezona. Ještě v dubnu jsem musela znova na atroskopii kotníku a celý proces rehabilitace se vrátil na začátek,“ popsala své patálie Romana na sklonku roku. Zatím to ale beru tak, že se na halu chci připravit,“ objasnila stav, ve kterém sice ještě neskákala, ale odhodlání do další sezony jí nechybělo. Nicméně na začátku roku 2010 jsme Romanu startovat ještě neviděli a jejím maximem v létě bylo 181 cm při MČR družstev v září ve Vyškově. V hale 2011 se prezentovala nejlépe 185 cm na Beskydské laťce v Třinci. V letech 2012 a 2013 Romana vyhrála MČR a v sezonách skočila nejvýše 183 a 186 cm. sporadicky se na závodech objevila i v roce 2014, na republikovém šampionátu v Ostravě skončila čtvrtá výkonem 180 cm. Podobně tomu bylo i sezóně 2015, kdy Romana, opět pod dívčím jménem Bělocká skočila v hale i venku 175.

Vytisknout