přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Michaela HejnováMichaela Hejnová v roce 2006.

Rodačka z Liberce Michaela Hejnová je českou vícebojařkou. Původně plavkyně přestoupila k atletice a rozhodla se pro víceboje. Pravidelná reprezentantka v mezistátních utkáních a evropských pohárech má svou nejcennější individuální medaili z roku 1999, kdy na evropském šampionátu juniorů vybojovala stříbro. Její mladší sestra Zuzana je reprezentantkou nad dlouhými překážkami.

V roce 1997 reprezentovala Michaela Hejnová ještě jako dorostenka na 14. MEJ ve slovinské Lublani.

O rok později následoval světový šampionát juniorů v Annecy. Hejnová skončila v národním rekordu 5665 pátá. Nebýt nepovedené dálky (2x 5.47 + 1x přešlap), mohla brát stříbrnou medaili. Stačilo 54 bodů navíc. "Za rok to všem na MEJ ukážu," slibovala tehdy Hejnová. A měla pravdu.

Jak řekla, tak udělala. V roce 1999 se evropský šampionát juniorů konal v Rize. Hejnová nasbírala 5786 bodů a získala stříbrnou medaili. Lepší byla jen Němka Freisenová (5909), která si zajistila rozhodující náskok díky výšce. V individuálním závodě na 100 m př. obsadila Hejnová navíc 6. místo. Následovalo ME "22" v roce 2001, kde i přes potíže s kotníkem obsadila 5. místo. Stejného umístění dosáhla také v Pekingu na světové univerziádě ten samý rok.

Úspěchem (byť ne medailovým) zakončila Michaela Hejnová sedmiboj na ME v Mnichově 2002. K sedmibojařské soutěži nastoupilo 26 závodnic. Po prvním dnu byla Hejnová na 13. místě, ale zlepšila se a obsadila místo sedmé. Vylepšila si také osobní rekord o 17 bodů. "Chtěla jsem skončit kolem 12. místa. Sedmé je víc než fantastické a k tomu ještě osobák." Bronzovou medaili přivezla Hejnová v roce 2003 z 22. světové univerziády v korejském daegu. Na bronz stačilo Hejnové 5795 bodů.

Olympijské hry v roce 2004 byly největší soutěží v atletické kariéře Michaely Hejnové. V Aténách nastoupilo na start 34 žen. Hejnová se kvalifikovala na OH osobním rekordem 6065 bodů, ale v Aténách obsadila až 26 místo za 5716 bodů.

V letech 2005 i 2006 se Michaele nepodařilo kvalifikovat na největší evropské a světové atletické akce. Přesto zůstala oporou české reprezentace, například pro mezistátní utkání v halových vícebojích v roce 2007. Kvalitní časy a ocenění získala také na překážkách, což je její "královská" disciplína.

Olympijská sezona 2008 byla pro všestrannou Michaelu poslední atletickou. Zpočátku měla ještě myšlenky k druhé účasti na Hrách, ty ale musela přehodnotit a s atletikou se rozloučila na TNT Fortuna mítinku. 18. a 19. června na Kladně nasbírala 5419 bodů. Po odchodu z oválu se přesunula na trávník, svoji rychlost zúročuje za prvoligové fotbalistky Staré Lysé. Jméno Hejnová navíc z atletické mapy nezmizelo, velkou čest mu dělá mladší sestra Zuzana.

Vytisknout