přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Eva Vrabcová-Nývltová

Eva Vrabcová-Nývltová se leta věnovala na vrcholové úrovni běžeckému lyžování, když se zúčastnila třech olympijských her a atletikou si spíše zpestřovala svůj lyžařský trénink. Velký zlom ovšem přišel v roce 2015, kdy začala královně sportu postupně přicházet stále více na chuť a po svém vítězství v silničním závodu Běchovice – Praha se rozhodla, že se začne atletice věnovat naplno.

Obrovský fyzický fond spojený s nadšeností v nové výzvě přinesl své ovoce již v následující sezóně 2016. Začátkem dubna již utočila na pražském Sportisimo půlmaratonu na letitý národní rekord Aleny Peterkové, za kterým zaostala časem 1:11:06 o pouhé čtyři vteřiny. O měsíc později absolvovala opět v našem hlavním městě úspěšnou maratonskou premiéru, když se dokázala časem 2:30:10 kvalifikovat na olympijské hry v Riu de Janeiru. Ještě předtím se však zúčastnila své první velké atletické mezinárodní akce na evropském šampionátu v Amsterdamu, kde finišovala na skvělém osmém místě. Neztratila se ani na svých čtvrtý, ovšem prvních letních olympijských hrách. V Riu skončila na 26. příčce.

V průběhu roku 2017 startovala ve dvou maratonských závodech. Tím prvním bylo mistrovství světa v Londýně, odkud si odvezla čtrnácté místo a nový osobák 2:29:56. Ten si pak ještě vylepšila na maratonu v New Yorku, kde si s tratí poradila v čase 2:29:41 a doběhla na parádním sedmém místě.

Sezóna 2018 pro ni nezačala úplně šťastně. Na mistrovství světa v půlmaratonu ve španělské Valencii skončila v poli poražených na 44. místě, což pro ni bylo zklamáním. Vše si ale vynahradila záhy poté na svém oblíbeném pražském půlmaratonu. Tentokrát národní historické maximum Aleny Peterkové už neodolalo a Eva ho posunula o jednu vteřinu na 1:11:01. Pozici historicky nejúspěšnější běžkyně na vytrvaleckých tratích pak potvrdila i na mistrovství Evropy v Berlíně, kde vybojovala pro české barvy bronzovou medaili v novém maratonském národním rekordu 2:26:31. Tentokrát ukrojila z předešlého maxima Aleny Peterkové 29. vteřin.

V roce 2019 si připsala jediný start, kterým byl půlmaraton v New Yorku, kde doběhla v čase 1:18:24. Ze zbytku sezóny ji vyřadily zdravotní potíže. Na podzim pak oznámila, že čeká potomka a přerušuje kariéru. Úspěšný návrat po mateřské pauze prožila v sezóně 2021, když na pražském maratonu zaběhla svůj druhý nejlepší kariérní čas 2:27:07, díky čemuž se kvalifikovala na olympijské hry v Tokiu, kde bohužel závod kvůli zdravotním problémům nedokončila. 

Vytisknout