Reprezentace
Česká atletická reprezentace patří dlouhodobě mezi nejúspěšnější v Evropě. Členům národních výběrů se daří pravidelně vozit ocenění z nejvýznamnějších světových akcí.
V současnosti patří do reprezentačních výběrů ve všech věkových kategoriích okolo čtyř set závodníků. Nominace na vrcholné soutěže probíhá především přes světový žebříček (viz níže), na nějž jsou navázána nominační kritéria ČAS.
PRAVIDLA SVĚTOVÝCH ATLETICKÝCH ŽEBŘÍČKŮ
Níže naleznete pravidla platná od 1. 1. 2023. Pod nimi pak přehled nejčastěji kladených dotazů (FAQ).
-
Pravidla světových atletických žebříčků (od 1. 1. 2023)
(PDF, 679,65 KB)
Žebříčky _ FAQ
Proč nejsem v žebříčku, i když…
…mám jeden závod?
Jeden závod nikdy nestačí k zařazení do žebříčku. Navíc
musí splňovat podmínky Světové atletiky. Nově od roku 2023 musí být každý závod pro ranking přihlášen do globálního kalendáře, schválen od WA i hostitelské národní federace a zveřejněn oficiálním kalendáři WA. Všechny ostatní závody nepočítají ani do statistiky WA, ani do rankingu a nebudou uznány ani jako splněný entry. Systém tak klade zvýšené nároky atlety, zejména reprezentanty, jejich trenéry a manažery.
O projektu World Ranking Competitions – Global Calendar
…mám víc než jeden závod?
Je třeba absolvovat určitý počet závodů, nutné minimum se liší podle disciplín (viz kapitoly 2 až 6). V naprosté většině disciplín je třeba pět (většina na stadionu), někde stačí tři (pětka, stýpl, kros, silniční desítka, půlmaraton, chůze 20 km), a úplné minimum jsou dva (víceboje, maraton, chůze 35 km).
…mám stanovený počet závodů?
Část ze závodů je třeba mít v tzv. hlavní disciplíně (jde o ty, ve kterých se konají velké šampionáty). Při celkových pěti jsou nutné tři, při třech dva a při dvou jeden.
…mám správný počet závodů celkově i v hlavní disciplíně?
Pozor jako vedlejší disciplíny jsou brány nejen nestandardní (testovací) disciplíny, ale také většinově halové závody. Pouze skoky a koule jsou brány i v hale jako hlavní disciplíny, v ostatních disciplínách však atlet musí pro zařazení žebříček závodit i venku (minimálně 3, 2, respektive 1 závod podle disciplíny).
Jak dlouho mi body vydrží v žebříčku?
Obecně rok, ve vybraných disciplínách (delší běhy na dráze, všechny silniční a přespolní běhy, víceboje a chůze) pak rok a půl.
Jsou i nějaké výjimky o započítávaní vrcholných akcí?
- OH, MS a finále Diamantové ligy, i když by časově patřily do žebříčku, počítají se jen jednou. Jednou ze změn pravidel žebříčku od roku 2023 je, že v disciplínách s obdobím 18 měsíců mohou být zapsány i dva závody z olympiády či mistrovství světa, jen se výsledek ze starší akce řadí do nižší žebříčkové kategorie (bere se jako by byl z ME).
- Naopak evropské šampionáty se počítají i tři celé ročníky nazpět. ME 2022 tak zůstane v žebříčku až do ME v roce 2024 (bez ohledu na disciplínu).
Mám ze dvou závodů dva stejné výkony, ale jiný počet bodů?
Každé akci je přidán bodový bonus za umístění a úroveň závodů. Nejvýše jsou olympijské hry a mistrovství světa, nejníže závody lokálního významu. Kategorií je deset, rozdíly velké – za 16., poslední bodované místo v nejvyšší kategorii (OH/MS) je 80 bodů, za 1. místo v nejnižší úrovni 15 bodů. V dalších kategoriích lze bodovat do 12., do 8., do 6., v nejnižší pak jen 3. místa.
Při závodě foukal vítr vyšší než dovolují pravidla. Počítá se mi výkon?
Ano, ale body za výkon budou sníženy podle jeho síly. Pravidla pamatují i na protivítr, kde se naopak body připočítávají.
Mám za výkon ze silničního běhu méně bodů než by odpovídalo dle „maďarských tabulek“. Proč?
Pokud trasa nesplňuje podmínky o klesání, srazí se výsledné body dle míry klesání.