přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Reprezentace

Česká atletická reprezentace patří dlouhodobě mezi nejúspěšnější v Evropě. Členům národních výběrů se daří pravidelně vozit ocenění z nejvýznamnějších světových akcí. 

V současnosti patří do reprezentačních výběrů ve všech věkových kategoriích okolo čtyř set závodníků. Nominace na vrcholné soutěže probíhá především přes světový žebříček (viz níže), na nějž jsou navázána nominační kritéria ČAS.

PRAVIDLA SVĚTOVÝCH ATLETICKÝCH ŽEBŘÍČKŮ

Níže naleznete pravidla platná od 1. 1. 2022. Pod nimi pak přehled nejčastěji kladených dotazů (FAQ).

Žebříčky _ FAQ

Proč nejsem v žebříčku, i když…

…mám jeden závod?

Jeden závod nikdy nestačí k zařazení do žebříčku. Navíc musí závod splňovat základní podmínku, tj. musí být uznaný některou z federací (mezinárodní, evropskou, českou). Neveřejné oddílové závody, bez oficiálních rozhodčích apod. se nepočítají.

…mám víc než jeden závod?

Je třeba absolvovat určitý počet závodů, nutné minimum se liší podle disciplín (viz kapitoly 2 až 6). V naprosté většině disciplín je třeba pět (většina na stadionu), někde stačí tři (pětka, stýpl, kros, silniční desítka, půlmaraton, chůze 20 km), a úplné minimum jsou dva (víceboje, maraton, chůze 35 km).

…mám stanovený počet závodů?

Část ze závodů je třeba mít v tzv. hlavní disciplíně (jde o ty, ve kterých se konají velké šampionáty). Při celkových pěti jsou nutné tři, při třech dva a při dvou jeden.

…mám správný počet závodů celkově i v hlavní disciplíně?

Pozor, halové závody jsou brány vždy jako vedlejší disciplína. Atlet musí pro zařazení žebříček závodit i venku (minimálně 3, 2, respektive 1 závod podle disciplíny).

Jak dlouho mi body vydrží v žebříčku?

Obecně rok, ve vybraných disciplínách pak rok a půl. V žebříčcích vydávaných v roce 2022 (zhruba v prvním pololetí) mohou být ještě dozvuky „zmrazení“ žebříčku od 6. dubna do 30. listopadu 2020, kdy se žádné závody nezapočítávaly, takže ještě můžeme nalézt výkony s období před 6. 4. 2020.

Jsou i nějaké výjimky o započítávaní vrcholných akcí?

  • OH, MS a finále Diamantové ligy, i když by časově patřily do žebříčku, počítají se jen jednou. Letošní finále DL se tak bude počítat v žebříčcích vydaných do finále v roce 2023.
  • Naopak evropské šampionáty se počítají i tři celé ročníky nazpět. S ohledem na zrušené ME 2020 se v roce 2022 začne počítat až po ME v Mnichově. Toto ME pak zůstane v žebříčku až do ME v roce 2024 (bez ohledu na disciplínu).

Mám ze dvou závodů dva stejné výkony, ale jiný počet bodů?

Každé akci je přidán bodový bonus za umístění a úroveň závodů. Nejvýše jsou olympijské hry a mistrovství světa, nejníže závody lokálního významu. Kategorií je deset, rozdíly velké – za 16., poslední bodované místo v nejvyšší kategorii (OH/MS) je 80 bodů, za 1. místo v nejnižší úrovni 15 bodů. V dalších kategoriích lze bodovat do 12., do 8., do 6., v nejnižší pak jen 3. místa.

Při závodě foukal vítr vyšší než dovolují pravidla. Počítá se mi výkon?

Ano, ale body za výkon budou sníženy podle jeho síly. Pravidla pamatují i na protivítr, kde se naopak body připočítávají.

Mám za výkon ze silničního běhu méně bodů než by odpovídalo dle „maďarských tabulek“. Proč?

Pokud trasa nesplňuje podmínky o klesání, srazí se výsledné body dle míry klesání.

Vytisknout