přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Reprezentace

Česká atletická reprezentace patří dlouhodobě mezi nejúspěšnější v Evropě. Členům národních výběrů se daří pravidelně vozit ocenění z nejvýznamnějších světových akcí. 

V současnosti patří do reprezentačních výběrů ve všech věkových kategoriích okolo čtyř set závodníků. Své místo v národních týmech pro jednotlivé soutěže však musí potvrdit splněním nominačních kritérií.

PRAVIDLA SVĚTOVÝCH ATLETICKÝCH ŽEBŘÍČKŮ

Níže naleznete pravidla platná od 1. 1. 2021. Pod nimi pak přehled nejčastěji kladených dotazů (FAQ).

Žebříčky _ FAQ

Proč nejsem v žebříčku, i když…

…mám jeden závod?

Jeden závod nikdy nestačí k zařazení do žebříčku. Navíc musí závod splňovat základní podmínku, tj. musí být uznaný některou z federací (mezinárodní, evropskou, českou). Neveřejné oddílové závody, bez oficiálních rozhodčích apod. se nepočítají.

…mám víc než jeden závod?

Je třeba absolvovat určitý počet závodů, nutné minimum se liší podle disciplín (viz kapitoly 2 až 5). V naprosté většině disciplín je třeba pět, někde stačí tři a úplné minimum jsou dva.

…mám stanovený počet závodů?

Část ze závodů je třeba mít v tzv. hlavní disciplíně (jde o ty, ve kterých se konají velké šampionáty). Při celkových pěti jsou nutné tři, při třech dva a při dvou jeden.

…mám správný počet závodů celkově i v hlavní disciplíně?

Pozor, halové závody jsou brány vždy jako vedlejší disciplína. Atlet musí pro zařazení žebříček závodit i venku (minimálně 3, 2, respektive 1 závod podle disciplíny).

Jak dlouho mi body vydrží v žebříčku?

Obecně rok (nebo rok a půl ve vybraných disciplínách). V žebříčcích vydávaných v roce 2021 platí delší období – kvůli „zmrazení“ žebříčku od 6. dubna do 30. listopadu 2020, kdy se žádné závody nezapočítávaly.

  • Před olympiádou v Tokiu je období prodlouženo až do poloviny roku 2019 (v některých disciplínách až do přelomu roku 2018 a 2019). Těsně před OH tak bude období více než dva roky (někdo dokonce přes 2,5 roku).
  • Po OH v Tokiu se k standardnímu 1 roku (nebo 1,5 roku) připočte období, které chybí kvůli zmrazení žebříčku. Ještě v listopadu 2021 (respektive květnu 2022) se tak budou počítat i závody před 6. 4. 2020.

Jsou i nějaké výjimky o započítávaní vrcholných akcí?

  • OH, MS a finále Diamantové ligy, i když by časově patřily do žebříčku, počítají se jen jednou. Letošní finále DL se tak bude počítat v žebříčcích vydaných do finále v roce 2022.
  • Naopak evropské šampionáty se počítají i tři celé ročníky nazpět. Takže až do konce roku 2021 se bude zahrnovat ME v Berlíně 2018.

Mám ze dvou závodů dva stejné výkony, ale jiný počet bodů?

Každé akci je přidán bodový bonus za umístění a úroveň závodů. Nejvýše jsou olympijské hry a mistrovství světa, nejníže závody lokálního významu. Kategorií je deset, rozdíly velké – za 16. místo v nejvyšší kategorii (OH/MS) je 80 bodů, za 1. místo v nejnižší úrovni 15 bodů. V dalších kategoriích lze bodovat do 12., do 8., do 6., v nejnižší pak jen 3. místa.

Při závodě foukal vítr vyšší než dovolují pravidla. Počítá se mi výkon?

Ano, ale body za výkon budou sníženy podle jeho síly. Pravidla pamatují i na protivítr, kde se naopak body připočítávají.

Jsem běžec. Mám za výkon méně bodů než by odpovídalo dle „maďarských tabulek“. Proč?

Pokud trasa nesplňuje podmínky o klesání, srazí se výsledné body dle míry klesání.

Vytisknout