Zlatý Jakub je zpátky doma

ČAS - Ivana Roháčková (na foto s manželkou Luciou a dcerou Emmou)
čtvrtek 13. června 2024
Ve čtvrtek dopoledne přiletěla z mistrovství Evropy v Římě úspěšná výprava se zlatým Jakubem Vadlejchem.

Atleti se vracejí i z jedenáctého mistrovství Evropy v historii samostatného Česka s medailí. Jakub Vadlejch ve středu večer na olympijském stadionu v Římě posledním pokusem přehodil do té doby vedoucího Němce Juliana Webera a oplatil mu porážku z předešlého mistrovství Evropy v Mnichově před dvěma lety. Svěřenec Jana Železného se posunul z průběžné bronzové pozice a získal v 33 letech své první zlato z vrcholné akce, čímž svou sbírku rozšířil na šest cenných kovů.

„Medaili řadím hodně vysoko, i jakým stylem jsem ji získal, hodit posledním pokusem nejdál se mi v moc závodech nepovedlo. Byl to i jeden z nejsilnějších okamžiků kariéry právě průběhem závodu,“ cenil si Jakub, kterého teď čeká krátký odpočinek, na oslavu doutníček a poté už finální příprava na Paříž, na niž myšlenky přišly krátce po závodě. „Jo, došlo mi, že zbývají už jen dva měsíce,“ usmíval se. Během nich jej čeká především trénink, v závodě jej uvidíme na Diamantové lize v Paříži 7. července a předtím také na konci června při mistrovství ČR ve Zlíně (29.–30. 6.).

Zlato poprvé od Curychu, bodů více než v Mnichově

Jedna medaile je sice nejmenší zisk na mistrovství Evropy od Barcelony 2010 (bronzová tehdy byla Barbora Špotáková), na druhou stranu je zlato ve sbírce poprvé od Curychu před deseti lety. Pozitivní je i bilance za umístění v finálové osmičce, v níž zůstává reprezentace na podobných číslech – od Barcelony (kde byla jediná medaile) po Řím drží výpravy minimum deset výsledků v top 8. Navíc se o ně postarali většinově mladší ročníky, vyjma třech třicátníků (a jednoho štafetmana) jsou všichni ostatní mladší 25 let, dva ještě junioři.

Zlatá medaile vynesla Česku dělenou 17. příčku, v pořadí za umístění ve finálové osmičce dvanáctou. Součet 42,5 bodu je vyšší než předloni v Mnichově (37 b.) a srovnatelný s Berlínem 2018 (42 b.) nebo již zmíněnou Barcelonou (45 b.). Umístěním těsně pod stupni k tomu přispěly čtvrtkařky Jíchová s Manuel a tyčkařka Švábíková. Pátá místa vybojovali oštěpařka Ogrodníková, výškař Štefela a koulař Staněk. Šesti byli sprinter Němejc na dvoustovce a smíšená štafeta ve složení Krsek, Vondrová, Müller, Malíková, sedmý pak dálkař Meindlschmid. K tomu bylo ještě deset dalších finálových výsledků, respektive do 12. místa.

Šampionát zcela ovládli domácí, medailově i bodově. Počítadlo cenných kovů se zastavilo na čísle 24, Italové získali nejvíce zlatých (11) i stříbrných (9) medailí (a 4 bronzy). Titulů, jak už řečeno, bylo při 49 disciplínách jedenáct, takže italská hymna se hrála téměř po čtvrtině soutěží. Také dominance za finálové výsledky byla naprostá, když jako jediní překonali dvě stě bodů.

V obou pořadích sekundovala nejlépe Francie se ziskem 16 medailí, z toho čtyř zlatých, a 193 bodů a dostalo se jí vítaného povzbuzení před olympijskými hrami v Paříži. Třetí skončila v medailích Velká Británie (13, rovněž 4 tituly) a v bodech Německo (163).