Vadlejch vstoupil do Diamantovky vítězně

Adolf Horsinka
pátek 10. května 2024
Oštěpař Jakub Vadlejch proměnil hned svůj letošní úvodní start v Diamantové lize ve vítězství v sezónním maximu 88.38. Dálkař Radek Juška byl šestý. Padly čtyři světové výkony roku a dva rekordy mítinku.

Svůj první ostrý start absolvoval v Doha oštěpař Jakub Vadlejch a ukázal, že jeho březnový výkon z Jihoafrické republiky 87 metrů nebyl rozhodně náhodný, ale naopak se jednalo o ukazatel dobré formy, kterou si svěřenec Jana Železného přenesl i do hlavní sezóny. Svůj letošní první diamantový start zahájil hodem na 85.93, čímž se dostal do čela průběžného pořadí, a i nadále se zlepšoval. Druhým pokusem zaznamenal 86.93 a v třetí sérii se pak mohl radovat z posunutí sezónního maxima na 88.38. Na samotný závěr na něj ještě zaútočil tradiční indický sok Neeraj Chopra, ale 88.36 mu na našeho reprezentanta nestačilo. Jakub tak bral plný počet diamantových bodů a v Doha poprvé v kariéře zvítězil. Doposud bylo na tomto mítinku jeho maximem druhé místo. Návrat do někdejší formy naznačil grenadský světový šampion z Eugene Anderson Peters, který skončil třetí za 86.62. "Jako vždy to byl v Kataru perfektní závod. Panovalo krásné teplé počasí. Vše bylo připravené, aby se házelo daleko. Opět jsme předvedli s Neerajem fantastický souboj a dnes rozhodly dva centimetry pro mě, az což jsem rád a je to takový revanž za loňský rok, kdy tady on vyhrál o čtyři centimetry," zhodnotil své vystoupení.

Druhým českým zástupcem na mítinku byl dálkař Radek Juška. Celou soutěž doprovázel velmi silný vítr do zad, takže drtivá většina skoků všech závodníků byla s jeho nedovolenou podporou přesahující 2.0 m/s. Radek zapsal nejdelší pokus v druhé sérii, kdy dolétl na 793 centimetrů, přičemž mu do zad foukalo +3.1 m/s a obsadil šestou příčku. Větrný byl též výkon vítězného Jamajčana Carey McLeoda, jenž s „uragánem“ do zad +5.2 m/s doplachtil až na 852 centimetrů. Jednoho z mála regulérních výkonů dosáhl druhý Řek Miltiadis Tentoglou, jenž skokem o hodnotě 836 centimetrů zaostal jen čtyři centimetry za letošním nejlepším světovým výkonem Jamajčana Wayna Pinnocka a zařadil se na druhou příčku průběžných globálních tabulek. Třetí Švýcar Simon Ehammer už zase zaznamenal větrných 830 centimetrů.

Rekordy mítinku v podání dos Santose a Bednarka

K očekávané změně vedoucího závodníka letošních světových tabulek došlo na mužské čtvrtce překážek. Brazilec Alison dos Santos se loni trápil kvůli zranění kolene. V Kataru však ukázal, že je zpět v plné síle. Svým soupeřům nedal ani tu nejmenší šanci a deklasoval je ve špičkovém čase 46.86. V kariéře dosud běžel pouze třikrát rychleji. Vlastní dva roky starý rekord mítinku ze sezóny, kdy se stal světovým šampionem, srazil o 38 setin. Druhý Američan CJ Allen byl o více než vteřinu a půl pomalejší (48.39).

Na mužské dvoustovce dominoval Američan Kenny Bednarek, jenž využil téměř ideální podpory větru +1.7 m/s k setinovému posunutí kariérního maxima na 19.67, což je čas, kterým se dostal do čela letošních světových tabulek před krajana Courtneyho Lindseyho a Botswaňana Letsila Teboga. Zároveň se stal též novým rekordmanem mítinku, když o 16 setin vylepšil šest let starý zápis Noaha Lylese. Žádný další sprinter svůj čas pod dvacet vteřin nestlačil. Nejblíže k tomu měl již zmiňovaný Lindsey, kterému k tomu scházely dvě setiny (20.01).

Dva světové výkony roku na běžeckých distancích

Letošní nejlepší světový výkon byl k vidění v běhu žen na 5000 metrů. Po odstoupení vodiček se starala výhradně o tempo Etiopanka Ejgayehu Taye. Na poslední dvoustovce jí ovšem nastoupila keňská rivalka Beatrice Chebet, která nakonec s přehledem triumfovala a stala se novým leaderem letošních světových tabulek díky času 14:26.98. Taye se musela spokojit s druhým místem za 14:29.26. Třetí příčku obsadila další Etiopanka Medina Eisa (14:34.11).

Mužský stýpl se letos zatím příliš rychle neběhal, a tak nebylo překvapením, že vítěz katarského klání se stal také novým vedoucím závodníkem průběžných světových tabulek. Do závěrečného okruhu vbíhala společně ještě čtveřice borců, ale v cílové rovince měl nejrychlejší nohy Etiopan Samuel Firewu, jenž vyhrál v čase 8:07.25 před Keňanem Abrahamem Kibiwotem (8:07.38) a krajanem Getnetem Walem (8:09.69).

Co ještě nabídla třetí diamantová zastávka?

V diskařském kruhu předvedl nejdelší hod Slovinec Kristjan Čeh. Ten hned při svém letošním prvním startu pod otevřeným nebem (jeden halový absolvoval v únoru v Berlíně) přehodil sedmdesát metrů a stal se po novém světovém rekordmanovi Mykolasovi Aleknovi druhým diskařem, kterému se to v této sezóně podařilo. Jeho náčiní dopadlo ve čtvrté sérii na 70.48. Spokojen mohl být i druhý Australan Matthew Denny, jenž zaostal výkonem 69.02 jen 33 centimetrů za vlastním rekordem Oceánie.

V závodě žen na 800 metrů vbíhala do cílové rovinky ještě poměrně početná skupinka závodnic. Úřadující světová šampionka Mary Moraa ovšem z vedoucí pozice dokázala odolat ataku svých soupeřek a proběhla cílem vítězně ve svém sezónním maximu 1:57.91, což je výkon, který má s ohledem na velmi silný vítr skutečně špičkovou kvalitu. Nejbližší pronásledovatelkou jí byla Britka Jemma Reekie za 1:58.42. Třetí skončila osmatřicetiletá reprezentantka Beninu Noélie Yarigo (1:58.70).

V nejkratším sprintu na 100 metrů žen kralovala i přes nepříliš silný start Britka Daryll Neita, která byla suverénně nejrychlejší v druhé polovině trati a za podpory větru rovné 2 metry za sekundu nenašla přemožitelku v čase 10.98. Jedinou setinu na ni ztratila Američanka Tamari Davis (10.99). Třetí byla její krajanka Celera Barnes (11.02).

Na stovce překážek měla vynikající start vedoucí žena letošních světových tabulek Tonea Marshall ze Spojených států amerických. Na cílové šachovnici se před ni však vtlačila Švýcarka Ditaji Kambundji a vyhrála v čase 12.49. Marshall byla o dvě setiny pomalejší. Pro třetí místo si dosprintovala Polka Pia Skrzyszkowská (12.53).

Čtvrtkařům příliš silný vítr nepřál a bylo to poznat na výsledných časech. S nepříznivými podmínkami si nejlépe poradil bahamský favorit Steven Gardiner v čase 44.76. Za ním finišovali zambijský objev loňské sezóny Muzala Samukonga (45.07) a lepší z dvojice Botswaňanů Laungo Scotch (45.29).

Ženské patnáctistovce po většinu trati suverénním způsobem vládla Etiopanka Freweyni Hailu, která si vybudovala velký náskok na další běžkyně, nicméně v cílové rovince jí dramaticky docházely síly. Prvenství však přeci jen uhájila a brala svůj pátý diamantový primát v kariéře v čase 4:00.42 před Australankou Jessicou Hull (4:00.84) a Keňankou Nelly Chepchirchir (4:01.19).

Stejná trať mužů byla pod jasnou nadvládou Keňanů, kteří obsadili první tři pozice. Nejsilnější finiš měl Brian Komen a zvítězil v čase 3:32.43 před velezkušeným Timothy Cheruiyotem (3:32.67) a naopak devatenáctiletou nadějí Reynoldem Cheruiyotem (3:32.96).

V tyčkařském sektoru svedly vyrovnaný souboj vedoucí žena letošních tabulek Molly Caudery s Australankou Ninou Kennedy. Obě zapsaly nejlépe shodně 473 centimetrů hned napoprvé. Zatímco Kennedy měla předtím v zápise už jeden křížek, Caudery byla naprosto čistá, což vyneslo čtyřiadvacetileté halové mistryni světa z Glasgow první vítězství na mítinku Diamantové ligy v kariéře.

Vládkyní výškařského sektoru byla nejmladší závodnice z celého startovního pole osmnáctiletá Srbka Angelina Topič. Ta se jako jediná dokázala úspěšně přenést přes laťku o hodnotě 194 centimetrů a získala také svůj první diamantový primát.