V pátek na EYOF znovu tři medaile

pátek 29. července 2022
Mladí čeští atleti na evropském olympijském festivalu září. Druhý den za sebou v Banské Bystrici zkompletovali medailovou sbírku a celkový počet už zaokrouhlili na deset. V pátek se radoval ze zlata dálkař Petr Meindlschmid, ze stříbra koulařka Karolína Machová a z bronzu oštěpař Štěpán Šípek.

V soutěži dálkařů se zaskvěl Petr Meindlschmid. Svěřenec Petra Brázdila patřil mezi adepty na zlato, ale soupeři tabulkově nebyli daleko. Petr od úvodu předváděl sedmimetrové skoky, první čtyři měřily postupně 713, 707, 702, 715. Když v páté sérii přešlápl, zdálo se, že může být v klidu, neboť nikdo další za 7 m neletěl. Jenže posledním pokusem se trefil Rumun Cristian Popescu a díky 725 šel rázem do vedení. Meindlschmid se však nerozklepal, počkal, až dostane zelenou po pokusu paralelní výšky a do svého šestého pokusu se položil náramně. Zdálo se dle oka, že to bude velmi těsné, což se potvrdilo. Nakonec měření ukázalo 729, vyrovnaný osobní rekord a hlavně návrat na zlatou pozici. „Mám (takové situace) rád. Dal jsem do toho všechno, abych to dokázal. Jsou to neskutečné pocity,“ radoval se.

O jedno z největších překvapení minimálně pátečního programu se postarala koulařka Karolína Machová. Už ve čtvrteční kvalifikaci si o tři decimetry vylepšila osobní rekord, přesto s výkonem 14.84 vstupovala do finále až s pátým výkonem ze startujících. V druhé sérii však šla díky posunu svého maxima o další decimetry na 15.23 m nečekaně do vedení. Velká favoritka se osobákem za 17 metrů Julia Michalowská z Polska se vzpamatovala až ve čtvrté sérii (16.10) a přeci jen zvítězila za 16.23. Česká naděje se v užším finále propadla až pod stupně vítězů, ale závěrečným pokusem se vzepjala k výkonu 15.87, čímž předčila i nakonec bronzovou Finku Carmen Wellingovou (15.63). Karolína se tak jen v samotném finále posunula o více než metr, celkově se během dvou dnů zlepšila o 137 cm. „Po dvou osobácích v kvalifikaci jsem byla hodně nabuzená, ale čím víc o tom přemýšlím, tím je to horší. Fakt jsem se na finále bála,“ přiznala, ale pak připomněla faktor, který pomohl nejen jí: „Jsme fakt super tým, který umí navzájem podpořit jeden druhého.“

Druhý den s kompletní sbírkou pro české atlety pak dokonal bronzem Štěpán Šípek. Do soutěže oštěpařů vstupoval jako tabulková jednička, jenže hned v úvodní sérii všechny uzemnil Roch Krukowski. Polák si zlepšil osobní rekord téměř o pět metrů a 74.63 je o kus dál, než kdy hodil i český reprezentant. Šípek začal o poznání vlažněji a s rovnými 62 metry byl mimo medaile. Na ni se dostal až ve třetí sérii, 66.63 byl nakonec jeho nejdelší pokus v soutěži, byť bojoval dál a ještě dvakrát hodil kolem 66 metrů. Jenže i Maďar Attila Herczeg si zlepšil osobák a za 69.46 bral stříbro.

Viktorie Jánská hladce postoupila i na stovce překážek do finále. Medailové ambice však po výkonu 13.84 nenaplnila. Nutno podotknout, že na zopakování pódia z dálky by musela vylepšit svůj osobní rekord (13.65 vs. bronz 13.62). Takto obsadila tentokrát páté místo. Šampionkou se stala Chorvatka Mia Wildová, který si zlepšila maximum z 13.67 na 13.46.

Diskaři bojovali rovnou o medaile bez kvalifikačních bojů. David Jarolímek do finále vstoupil skvěle, hned úvodním hodem si o metr vylepšil osobní rekord na 52.19 a na chvíli se ocitl na dohled stupňům vítězů. Pak se ale soupeři začali zlepšovat, zatímco Davidovi už žádný pokus tolik nevyšel (jediný další měřený byl kratší) a postupně se propadl na konečné sedmé místo, více než čtyři metry od medaile.

Jonáš Fleisig si vybojoval místo ve finále dvoustovky posledním časem a tak mu připadal nevýhodná první dráha. Dělal, co mohl, ale čas proti rozběhu se mu vylepšit nepodařilo. Jeden soupeř však nenastoupil, jednoho těsně porazil a tak bral za 22.52 konečné šesté místo.

Adéla Hanáková druhý den sedmiboje začala dálkou za 516, oštěpem hodila 37.01 a tak nejspokojenější mohla být s osmistovkou, kde si zaběhla osobák 2:32.66. Celkově nasbírala 4895 bodů, za něž obsadila šesté místo.

Daniel Marák v běhu na 3000 metrů porazil z osmi soupeřů jediného, přesto může být se svým výkonem spokojen. Vylepšil si osobní rekord o 11 a půl vteřiny na 8:47.52.

Obě kombinované štafety si zajistily sobotní finále. Kvartet Parohová, Táborská, Bezdíčková, Křížová těsně zvítězil ve svém běhu v čase 2:13.06, celkově byly rychlejší pouze Italky. Čtveřice Fleisig, Zach, Pavlas, Vích byla s 2:00.65 třetí přímo postupující z rozběhu.

Michal Procházka, foto: olympijskytym.cz/Barbora Reichová: