V Oregonu padly dva světové rekordy

Na ovále nejen svěťáky
Beatrice Chebet, která pětikilometrovou trať zaběhla pod 14 minut již na silnici, nyní pokořila tuto hranici i na dráze. 25letá Keňanka v Eugene setřásla v poslední zatáčce své dvě elitní soupeřky včetně dosavadní světové rekordmanky Gudaf Tsegay a zaběhla 13:58.06. Chebet tím předloňský zápis Etiopanky právě z Eugene překonala o 2.15 sekundy. Tsegay navzdory času 14:04.41 skončila až třetí, závěr měla výtečný další Keňanka Agnes Jebet Ngetich, která se díky 14:01.29 zařadila na třetí příčku všech dob.
Na závěr mítinkuznovu přepisovala dějiny Faith Kipyegon. Její nedávný pokus pokořit na míli 4 minuty příliš nevyšel, ale na patnáctistovce zaznamenala již svůj třetí světový rekord. 31letá Keňanka jako první stlačila čas pod 3:49 minuty, když loňský výkon z pařížského stadionu Charléty překonala díky 3:48.68 o 36 setin sekundy. Etiopanka Diribe Welteji prohrála o hodně, přesto pro ni 3:51.44 je osobním maximem. Třetí byla Australanka Jessica Hull se „season best“ 3:52.67.
A do třetice běžecká paráda v podání žen. Ve stýplu se prosadila Winfred Yavi z Bahrajnu a předvedla čas 8:45.25. Rychleji dosud běžela jen ona sama a rekordmanka Beatrice Chepkoech. Druhá v cíli Faith Cherotich z Keni se vyhoupla na čtvrtou pozici historie s 8:48.71. Peruth Chemutai zaznamenala 8:51.77, nejlepší výkon na třetí pozici „all-time“. Ještě dvě závodnice se dostaly pod 9 minut.
Dalším skvostem byla mužská míle běhaná na počest Billa Bowermana. Za triumfem směřoval domácí favorit Yared Nuguse, jenže v závěru mu rapidně docházely síly. Toho využil Nizozemec Niels Laros a drtivým finišem Američana na pásce sice o jedinou setinu, ale přeci jen předstihl. Čas 3:45.94 je novým národním rekordem, podobně jako pro třetího v cíli Francouze Azeddina Habze 3:46.65. Dalších šest mílařů si zaběhlo osobáky, a spolu s B během jich šestnáct stlačilo čas pod 3:50.
Ačkoli Američané disponují kvalitními vytrvalci, svižná desítka – sedm běželo pod 27 minut, pět pod dosavadní World Lead – patřila Afričanům. A první tři příčky obsadily Etiopané. Zvítězil Biniam Mehary, když v čase 26:43.82 o dvě setiny předčil Berihua Aregawiho, třetí Selemon Barega zůstal o 31 setin zpět.
Afričankám, ovšem třech národností, patřila i osmistovka připomínající legendární Marii Mutolu. I zde kralovala Etiopanka, Tsige Duguma (1:57.10) za sebou udržela Jihoafričanku Prudence Sekgodiso, která si vyrovnala osobák 1:57.16. S menším odstupem finišovala Halimah Nakaayi z Ugandy (1:57.89).
Parády ve sprintech i ve skocích
Botswanský sprinter Letsile Tebogo prokázal, že dvoustovka je jeho parádní tratí. Časem 19.76 si připsal na své konto výkon roku. Své letošní maximum 19.87 si zaběhl Američan Courtney Lindsey, pod 20 vteřin se vmáčkl ještě Alexander Ogando z Dominikánské republiky (19.94). Kishane Thompson potvrdil na poloviční trati formu z jamajského šampionátu, a i když to bylo v Eugene trochu pomalejší, přesvědčivě na stovce zvítězil v čase 9.85. Brit Zharnel Hughes si zlepšil sezónní výkon na 9.91, třetí byl nejlepší z domácích sprinterů Trayvon Bromell (9.94).
Špičkovou úroveň měla mužská čtvrtka překážek, a to především díky dvojici nejlepších, kteří se do posledního kroku prali o vítězství. Uspěl Brazilec Alison dos Santos, pro nějž je 46.65 letošní nejlepší čas, olympijský vítěz (a také lídr tabulek a držitel rekordu mítinku) Rai Benjamin zůstal o šest setin zpět – 46.71. S odstupem doběhl Nigerijec Ezekiel Nathaniel (47.88).
V strhujícím souboji na stovce žen uspěla Američanka Melissa Jefferson-Wooden, když zvítězila v čase 10.75 o dvě setiny před olympijskou šampionkou Julien Alfred ze Svaté Lucie (10.75). Rychlejší než třetí Marie-Josée Ta Lou-Smith (10.90) byla – za příznivějších větrných podmínek – v předprogramu Jacious Sears („SB“ 10.85). Na stovce překážek si Jamajčanka Ackera Nugent poradila se světovou rekordmankou Tobi Amusan z Nigérie (12.32 vs. 12.38).
Čtvrtka mužů možná nepřinesla úplně top časy, zato byla nadmíru napínavá. V cíli se pětice závodníků vmáčkla do čtyř desetin vteřiny. S trojicí Američanů si poradil Brit Matthew Hudson-Smith díky letošňáku 44.10. Pro Christophera Baileyho je 44.15 osobním rekordem, třetí finišoval Jacory Patterson (44.31). Závod žen nebyl diamantový, ale velmi očekávaný, neboť se představila Sydney McLaughlin-Levrone. A zvítězila přesvědčivě v čase 49.43, pod 50 sekund už se dostala pouze další Američanka Aaliyah Butler (49.86).
Vedoucí žena dálkařských tabulek sezony Malaika Mihambo znovu skočila za sedm metrů, 701 cm ale Němce na vítězství nestačilo. Domácí Tara Davis-Woodhall totiž zopakovala výkon roku své soupeřky 707 a vyhrála. Třetí pozici vybojovala díky kvalitní a vyrovnané sérii – 5 skoků v rozmezí 676 až 680 – další Američanka Claire Bryant.
Pocit skočit na stadionu v Eugene světový rekord švédský tyčkař Armand Duplantis již zná. Situace z před dvou let se nezopakovalo, nutno však podotknout, že si metu v mezidobí zvedl z 623 na 628 cm. Pokusy o centimetr výš nebyly úspěšné, a tak mu k vítězství zůstalo v zápise rovných šest metrů. Američany Sama Kendrickse a Austina Millera na 580 rozsoudil zápis, který hrál ve prospěch prvně jmenovaného.
Přehlídka vrhačských rekordů mítinku
Životní závod prožil kladivář Rudy Winkler. Skvěle mu vyšel hlavně třetí pokus, jenž dolétl na 83.16. Tím se dostal do top 20 historie, vlastní rekord USA ze stejného místa posunul o půlmetru, o podobnou vzdálenost vymazal i rekord mítinku. A hlavně v přímém souboji porazil dosavadního lídra tabulek 2025, olympijského šampiona Ethana Katzberga z Kanady, jenž zapsal nejlépe 81.73. Třetí skončil Mykhaylo Kokhan z Ukrajiny (79.27).
Mezi kladivářkami se prosadila Katzbergova krajanka Camryn Rogers. Olympijské vítězce sice výrazně ulétl jediný hod, ovšem stál zato. Vlastní rekord mítinku přehodila o více než metr, osobní rekord si posunula o 26 cm na 78.88. Vedoucí žena tabulek Brooke Anderson se musela spokojit s druhou příčkou za 76.95, třetí byla další Američanka DeAnna Price (75.35).
Špičkovou formu potvrdila koulařka Chase Jackson. Výkonem 20.94 ze třetí série Američanka zaostala jediný centimetr za svým nedávným osobním rekordem (a „WL“), vlastní maximum mítinku z předloňského ročníku a však překonala. Ještě čtyři soupeřky se dostaly za dvacítku, výrazněji už jen Kanaďanka Sarah Mitton (20.39), pro Jaidu Ross je 20.13 novým osobákem, úplně poprvé se za zmíněnou hranici dostala Maddison-Lee Wesche (20.06).
Také pětice koulařů pokořilo vzývanou metu, zde 22 metrů. Američan Joe Kovacs díky 22.48 posunul i značku „World Lead“. Za ním to bylo pořádně vyrovnané, další tři se vešli do pouhých dvou centimetrů. Američané Roger Steen (22.11) a Adrian Piperi (22.09) mají nové osobní rekordy, Nigerijec Chukwuebuka Enekwechi, který se mezi ně vklínil s 22.10, dokonce rekord africký.
Suverénka mezi diskařkami Valarie Allman zase úřadovala, zvítězila by hned třemi svými pokusy a hned dvěma překonala rekord mítinku, který měla dosud v držení přítomná Chorvatka Sandra Elkasevič. A ten nejdelší letěl z ruky Američanky na 70.68 metru. Elkasevic byla také spokojena, posunula si značku SB na 66.97, byť ji předčila ještě další Američanka Cierra Jackson. Pro ni je však 67.82 dvoumetrové zlepšení osobáku.
I když diskařský světový rekordman Mykolas Alekna dvakrát překonal sedmdesátku, letitý rekord mítinku i po delším z hodů 70.97 odolal. Vyrovnaný duel o druhou pozici vyzněl lépe pro Jamajčana Ralforda Mullingse (68.98) před Švédem Danielem Stahlem (68.59).