V Miami pokračoval Grand Slam Track

Skutečnou ozdobou Slamu v Miami byl beze sporu závod žen na 100 metrů překážek. Vítězná Američanka Masai Russell zaostala časem 12.17 jen pět setin za tři roky starým světovým rekordem Nigerijky Tobi Amusan ze světového šampionátu v Eugene. S novým kontinentálním rekordem se olympijská vítězka z her v Paříži stala druhou nejrychlejší ženou historie. Na třetí příčku této statistiky se dostala další Američanka Tia Jones s výkonem 12.19. Velmi kvalitní čas 12.34 zaběhla také třetí Jamajčanka Ackera Nugent, která se nakonec stala vítězkou tohoto Slamu na krátkých překážkách, jelikož ještě přidala první místo na hladké stovce za 11.09, a to jí k prvenství stačilo.
Celkem pěti atletům se podařilo obhájit vítězství z úvodního Slamu v jamajském Kingstonu. Tři z nich to navíc opět dokázali s plným počtem bodů, když byli nejrychlejší v obou disciplínách. Američan Kenny Bednarek nejprve nenašel přemožitele na větrné stovce, kterou vyhrál za 9.79 (+2.3 m/s) a následně bral plný bodový zisk na dvojnásobné trati v letošním nejlepším světovém výkonu 19.84. Podruhé za sebou se tak stal vítězem krátkých sprintů.
Ve skupině „dlouhé překážky“ opět dominovali Američanka Sydney McLaughlin-Levrone s Brazilcem Alisonem dos Santosem. McLaughlin-Levrone vyhrála čtvrtku překážek v letošním nejlepším světovém výkonu 52.07 a hladkou čtvrtku zvládla za 49.69. Santos kraloval s časy 47.97 na překážkách a 44.53 na hladké čtvrtce.
Mezi úspěšné obhájce prvenství z Kingstonu se zařadila i Melissa Jefferson-Wooden, která opět ovládla krátké sprinty. Stovku prolétla nejrychleji ze všech za 10.75 s nedovolenou podporou větru o hodnotě +2.4 m/s. Na dvojnásobné trati se pak mohla radovat z osobáku 22.15. Zde byla rychlejší pouze vítězka kategorie dlouhých sprintů z Kingstonu Gabby Thomas, která jako jediná stlačila svůj čas pod 22 vteřin (21.95).
Posledním úspěšným obhájcem byl na dlouhých tratích Američan Grant Fisher.
Dlouhé sprinty mezi muži opanoval Jereem Richards z Trinidadu a Tobaga, jenž nejprve na dvoustovce svedl strhující souboj s Alexanderem Ogandem, když oba proběhli cílem za 19.86. Pro Oganda se jednalo o nový národní rekord. Na čtvrtce pak Richards finišoval jako druhý za vítězným Američanem Jacoby Pattersonem, jenž se stal letos prvním čtvrtkařem, když prolomil na této distanci 44 vteřin. Časomíra v cíli mu ukázala 43.98.
Jasnou vítězkou dlouhých sprintů mezi ženami byla další reprezentantka Dominikánské republiky Marileidy Paulino. Na čtvrtce oplatila Bahrajnce Salwě Eid Naser porážku z Kingstonu, když vyhrála za 49.21, zatímco Naser proběhla jeden okruh za 49.33 a druhé prvenství si připsala díky osobáku na dvoustovce 22.30.
Jen šest dní poté, co Keňanka Agnes Jebet Ngetich zaběhla „only women“ světový rekord na silniční desítce, vyhrála závod na 5000 metrů v Miami. Navíc se s časem 14:25.80 vyhoupla do čela letošních světových tabulek. Po dvou disciplínách pak posbírala stejně bodů jako vítězka trojky Hirut Meshesha z Etiopie (8:22.72). O vítězce tak musel poprvé rozhodovat součet časů, což je až třetí faktor v rozhodování o celkovém pořadí, a ten hovořil jasně pro Ngetich.
Američan Trey Cunningham si výkonem 13.00 vyrovnal své kariérní maximum na stodesítce překážek a k tomu ještě překvapil velmi kvalitním osobákem na hladké stovce, kterou prolétl za 10.17. Zaslouženě tak bral vítězství v tomto Slamu. Na překážkách se blýskl také Francouz Sasha Zhoya, jenž se s novým kariérním maximem 13.06 posunul na deváté místo evropských historických tabulek.
Vítězové Grand Slam Track Miami
Krátké sprinty (Melissa Jefferson-Wooden a Kenny Bednarek)
Dlouhé sprinty (Marileidy Paulino a Jerrem Richards)
Krátké překážky (Ackera Nugent a Trey Cunningham)
Dlouhé překážky (Sydney McLaughlin-Levrone a Alison dos Santos)
Krátké běhy (Treweyni Hailu a Josh Kerr)
Dlouhé běhy (Agnes Jebet Ngetich a Grant Fisher)