Tři světové výkony roku, Drahotová 19.

Jedinou českou zástupkyni jsme měli až v poslední disciplíně třetího soutěžního dne, kterou byla chůze žen na 20 kilometrů. Anežka Drahotová do závodu nastoupila jako úřadující vícemistryně Evropy z loňského roku. V úvodních pěti kilometrech se svěřenkyně trenéra Ivo Pitáka držela v zhruba třicetičlenné vedoucí skupině. Následně pak ztratila kontakt a v polovině závodu ztrácela na čelo 27 vteřin, když šla průběžně na devatenácté pozici. V tu dobu byla na čele čtveřice Číňanek, následovaná šesticí dalších soupeřek.
Krátce po této metě se pokusila narušit čínskou dominanci Brazilka Erica de Senaová. Asijské soupeřky sice nesetřásla, ovšem vedoucí skupinku její nástup početně snížil. Na patnáctém kilometru už s ní a Číňankami držela tempo pouze Kolumbijka Sandra Arenasová. Drahotová prošla patnáctým kilometrem na dvaadvacátém místě.
Poté co byla kilometr před cílem diskvalifikována obhájkyně prvenství Jiayu Yang, bylo již jasné, že si všechny cenné kovy rozdělí její krajanky. Pro světový titul si došla Hong Liu v čase 1:32:53. Získala tak své třetí zlato z MS. Stříbro brala Shenjie Qieyang za 1:33:10 o sedm vteřin pomalejší byla bronzová Liujing Yang (1:33:17). Anežka Drahotová se v průběhu posledních pěti kilometru posunula o tři příčky výše na konečné devatenácté místo. Cílem prošla v čase 1:38:29.
Historicky nejkvalitnější závod nabídlo finále tyčkařek. Hned dvanáct závodnic překonalo 470 centimetrů, což historie této disciplíny nepamatuje. Medaile se rozdělovaly ještě o hodně výše. V letošním nejlepším světovém výkonu a kariérním maximu 495 centimetrů se ze zlata radovala Ruska Anželika Sidorovová. Američanka Sandi Morrisová zopakovala stříbro z předešlého šampionátu v Londýně za 490. Bronz si vyskákala obhájkyně titulu Katerina Stefanídiová z Řecka (485).
Velkou sprinterskou parádu předvedly účastnice finále na 100 metrů. Vynikajícího startu využila Jamajčanka Shelly Ann Fraser-Pryceová a cílem proběhla vítězně v letošním nejlepším světovém výkonu 10.71. Zaostala tak pouhou setinu za jamajským národním rekordem, jehož je spolu drží s Elaine Thompsonovou. Stříbrná Britka Dina Asher-Smithová přidala k evropskému zlatu světové stříbro v novém historickém maximum své domoviny 10.83. O jednu pozici oproti Londýnu si „pohoršila“ bronzová Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny (10.90).
Očekávaný americký duel se odehrál v trojskokanském finále, a i tentokrát v něm byl úspěšnější Christian Taylor, jenž si schoval svůj nejdelší pokus sezóny právě do Dauhá a úspěšně obhájil titul z Londýna výkonem 17.92. Taylorova zlatá sbírka z mistrovství světa je vskutku jedinečná. Na nejvyšší stupínek vystoupá již počtvrté. Will Claye zopakoval stříbrné umístění z před dvou let, když hned dvakrát doskákal na 17.74. Nový africký rekord 17.66 a bronzovou medaili si z Dauhá odveze Hugues Fabrice Zango z Burkiny Faso, který v poslední sérii sesadil z třetí pozice Portugalce Pedra Pabla Picharda (17.62).
První světové finále ve smíšené štafetě na 4x400 metrů opanovala sestava Spojených států Amerických. Čtveřice Will London, Allyson Felix, Courtney Okolo a Michael Cherry se stala vůbec prvními světovými šampiony v této disciplíně v čase 3:09.34. USA navíc o více než tři vteřiny vylepšilo svůj den starý světový rekord z rozběhu. Allyson Felixová rozšířila sbírku svých medailí z MS na sedmnáct. Pro stříbro si doběhla v novém národním rekordu 3:11.78 Jamajka, která v těsném souboji porazila bronzový Bahrajn (3:11.82).
Nejrychlejším mužem semifinálových běhů na 800 metrů byl Portoričan Wesley Vázquez za 1:43.96. Z favoritů uvidíme ve finále Američana Donovana Braziera, Keňana Fergusona Rotiche i Amela Tuku. Naopak o medaile nepoběží oproti očekávání Kanaďan Brandon McBride ani Keňan Emmanuel Korir.