Tretra se blíží, napětí stoupá

Třináct dní před startem 45. ročníku Zlaté tretry jsou známa další jména zahraničních atletů. Největší hvězdy však organizátoři oznámí až za týden.

Na trati 100 m překážek se k halové mistryni světa Derval O´Rourkové z Irska připojí další známé jméno. Loňská vícemistryně světa, jedenatřicetiletá Deloreen Ennisová-Londonová, s osobním rekordem 12.51. Tato jamajská překážkářka skončila na olympiádě v Sydney 2000 čtvrtá a svou aktuální formu prokázala na nedávném mítinku v katarském Dauhá, kde zvítězila.

Na čtvrtce překážek je dalším doplněním startovní listiny jedenáctá žena v historických tabulkách a finalistka posledních olympijských her Sheena Johnsonová z USA. Překážkářka s osobním maximem 52.95 se připojí ke krajankám Lashindě Demuseové a Sandře Gloverové.

Mužské překážky na stejnou vzdálenost zůstávají zatím trochu tajemné, protože patří k jedné z disciplín, u které zatím organizátoři neprozradili největší hvězdy. Již dnes je však známo, že do Ostravy přiletí dvacetiletý talent z Jihoafrické republiky Louis Van Zyl. Čerstvý vítěz Her Commonwealthu si letos zlepšil osobák na 48.05 a loni ve svých devatenácti letech obsadil šesté místo v Helsinkách. Do sbírky jeho úspěchů patří světový rekord ve věkové kategorii 17 let (48.89 s).

Na nejkratší ženské trati se k americkým sprinterkám Melisse Barberové a Allyson Felixové přidá Debbie Fergusonová z Bahamských ostrovů. Nestárnoucí mistryně světa z roku 1999 a finalistka dvou posledních olympijských her by podle organizátorů měla dopomoci k útoku na čas pod 11 sekund.

Ze závodu žen na 3000 metrů se pro zranění omluvila Francouzka Ghezielleová, oznámena byla naopak dvě nová jména. Pětatřicetiletá Alžířanka Nouria Merahová-Benidová poběží v Ostravě společně s teprve osmnáctiletou Keňankou Pauline Korikwiangovou. 30. května se tak střetnou olympijská vítězka na 1500 m z roku 2000 v Sydney s mistryní světa v krosu v kategorii juniorek.