Tadese sesazen, Keňané ovládli půlmaratonské MS

sobota 16. října 2010
Čtyřleté vládnutí Eritrejce na silničních světových šampionátech ukončil v čínském Nanningu Keňan Wilson Kiprop. Také svůj teprve druhý půlmaratonský start proměnila v titul jeho krajanka Florence Kiplagatová.

Zersenay Tadese, od roku 2006 neporažený Eritrejec, našel dnes přemožitele ve Wilsonu Kipropovi. 23letý Keňan si na čtyřnásobného mistra světa počíhal a v závěrečném sprintu mu nedal šanci. Časomíru zastavil letošní africký šampion na dráhové desítce sedm vteřin po uplynutí hodiny od startovního výstřelu. Poražený Tadese, který velkou část závodu udával tempo, proběhl o čtyři sekundy později. Bronz získal na dohled vítězného dua Sammy Kirop Kitwara (60:22), taktéž pro Keňu.

Její reprezentanti obsadili čtyři z prvních šesti příček – ještě čtvrtý Silas Kipruto (61:03), šestý Titus Masai (61:24) – a bez problémů získali týmový titul. K stříbru Eritreje přispěl vedle Tadeseho především pátý Samuel Tsegay (61:13), bronz patří Etiopanům, jejichž vedoucí duo Lelisa Desisa a Birhanu Bekele obsadilo sedmou a osmou příčku. Za nimi doběhl nejlepší neafrický půlmaratonec, Japonec Oniši, nejlepším Evropanem, ovšem v Namibii narozeným, byl dvacátý Francouz Indongo.

Přestože to byl pro Kipropa teprve druhý půlmaraton v životě (už má za sebou i úspěšný maratonský debut, v Praze zaběhl letos na pátém místě 2:09:09, viz foto), počínal si vskutku mazácky. Od startu se schovával v čelné skupině, ve které se před polovinou držel ještě tucet vytrvalců. I po třech čtvrtinách, kdy se boj o medaile zúžil na kvartet, nechal tempo udávat šampiona Tadeseho. Kiprop však nespoléhal pouze na ošidný finiš, zhruba dva kilometry před cílem šel do čela a přestože Eritrejec jeho nástup nejprve zachytil, v závěrečné stovce už kraloval Keňan. „Před tím (finišem) jsem si ještě nebyl jistý vítězstvím,“ přiznal ovšem čerstvý mistr světa pro iaaf.org. „Je opravdu skvělé vyhrát a porazit čtyřnásobného šampiona,“ svěřil se Kiprop.

Hned tři věci spojují šampionku ženské závodu s mužským vítězem. Florence Jebet Kiplagatová je rovněž z Keni, taktéž letos oslavila 23. narozeniny a i ona absolvovala teprve druhý půlmaraton v životě. Po impozantním debutu 67:40 v Lille slevila v Číně časem 68:24 o tři čtvrtě minuty, to však lze snadno pochopit vzhledem k vlhkým a teplým podmínkám. Navíc nejbližší pronásledovatelka Dire Tuneová z Etiopie, známá publiku Zlaté tretry, nevyvinula takový tlak, když doběhla o deset vteřin zpět. Keňský triumf podtrhla pět vteřin po 69 minutách Peninah Jerop Aruseiová, pro niž je bronz první velkou medailí stejně jako pro její přemožitelky.

Zlatý tým Keňanek byl dnes na lichých pozicích o krok napřed než Etiopanky na sudých. Čtvrtá finišovala ve vyrovnaném boji Feyse Tadeseová (69:28) před Joyce Chepkuriovou (69:30) a Meseret Mengistuovou (69:31). Etiopankám nepomohlo, ani že mezi čelnou sedmičkou měly čtyři vytrvalkyně, výsledek sedmé Fate Tolaové už se do hodnoceného tria nahrnoval. Za ní doběhla první zástupkyně jiné země, domácí Xiaolin Zhu (Siao-lin Ču), týmový bronz však patří Japonkám vedeným devátou Ozakiovou a desátou Kizakiovou. Evropský prapor nesla nejvýše sedmnáctá Polka Jarzynská.

Do patnácti kilometrů, na němž zůstala na čele čtveřice, se ženský závod podobal mužskému. Za méně než dva kilometry však zbyly na boj o titul pouze dvě běžkyně. Zkušená Tuneová, vítězka předloňského bostonského maratonu, stínovala Kiplagatovou. Ta však měla více sil, což ukázala nástupem kilometr před cílem, jenž Etiopanka nezachytila. Keňanka tak na trůnu vystřídala krajanku Mary Keitanyovou, která absentovala kvůli přípravě na newyorský maraton.