Svoboda má evropský bronz

pátek 3. března 2017
Překážkář Petr Svoboda vybojoval pro českou výpravu první medaili na halovém evropském šampionátu v Bělehradě, když si ve finále závodu na 60 metrů překážek doběhl pro bronzový cenný kov. Jen těsně pod stupni vítězů zaostal tyčkař Jan Kudlička. Čtvrtkaři Zuzana Hejnová a Pavel Maslák, výškařka Michaela Hrubá a mílař Filip Sasínek postoupili do finále.

Až v závěrečné finálové disciplíně programu prvního dne se dočkala česká atletika první medaile na halovém evropském šampionátu v Bělehradě. Postaral se o ni překážkář Petr Svoboda, který si v první dráze doběhl pro bronz v čase 7.53. "Chci hrozně poděkovat své rodině, přítelkyni i svému trenérovi. Velký dík patří i doktorům, bez kterých bych tohle nedokázal. Já jsem pořád uvnitř věřil, že můžu ještě něco dokázat. Přál jsem si ještě jednou zažít tu euforii ze zisku velké medaile. Dnes jsem za třetí překážkou ucítil, že prostě nechci prohrát. Původně jsem se radoval i ze čtvrtého místa, a když pak na tabuli naskočilo třetí místo…..nemám slov. Den před odletem jsem šel v posilovně jeden cvik a po něm se mi stáhl sval natolik, že jsem myslel, že jsem se škubl. Od středy jsem vlastně neudělal nic a doufal, že budu v pořádku. V semifinále ve mně panovala obava, jestli jsem neulil a po doběhu jsem cítil, že mohu běžet rychleji než 7.59, což se ve finále i potvrdilo. Titul v Paříži byl krásný, ale tohle je ještě stokrát lepší. Je to odměna zato, čím jsem si prošel a stále věřil a rozhodně se nechystám končit," vzkazuje čerstvý medailista. Evropské překážkářské zlato získal Brit Andy Pozzi za 7.51, jenž tak potvrdil roli hlavního favorita. Stříbro putuje do Francie zásluhou Pascala Martinot-Lagarda (7.52).

Přesto, že si Jan Kudlička v tyčkařském finále vylepšil sezónní maximum na 580 centimetrů, odjede z Bělehradu bez cenného kovu. Na poslední chvíli jej o něj připravil Polák Pawel Wojciechowski, který se třetím pokusem přenesl přes 585 centimetrů. Přitom předešlé dvě výšky vynechal. Výšku 585 centimetrů překonal již prvním pokusem Řek Kostadínos Filippidis. Tímto výkonem překonal národní rekord své země a mohl se těšit ze stříbrné medaile. Mistrem Evropy se stal Polák Piotr Lisek, který stejně jako Řek skočil 585 centimetrů, ale v jeho prospěch hovořil lepší zápis. „Myslím, že finále mužské tyčky bude jednou z nejkvalitnějších disciplín tohoto šampionátu. 580 za šesté místo na velké soutěži, to už se dlouho nestalo, pokud se to vůbec stalo. Dnes jsem nemohl udělat nic víc. Dal jsem do toho všechno. Závod jsem si užil. Skákat celou soutěž na první pokusy chce každý a mně se to dnes podařilo. Samozřejmě mě mrzí, že z toho nebyla medaile, ale nalejme si čistého vína. Tato halová sezóna byla jak na houpačce a s výsledkem jsem spokojený. Kluci si vybrali štěstí dnes a já si ho vyberu v létě,“ řekl s úsměvem.

Až do závěrečných metrů musela bojovat o přímý postup do finále na 400 metrů Zuzana Hejnová. Sice se vyvezla za Britkou Eilidh Doyleovou, před kterou se v cílové rovince dostala, ale zároveň musela odolávat ataku Polky Malgorzaty Holubové. První místo nakonec uhájila v čase 52.74. „Nevím, kolik jsme rozbíhaly, ale nechtěla jsem se za každou cenu cpát dopředu. Asi kdybych chtěla, tak jsem tam mohla Doyleovou zavřít, ale nechtěla jsem, aby se tam něco semlelo a doplatily bychom na to obě. Pravdou je, že se mi neběželo úplně dobře. Poprvé jsem absolvovala dva běhy v jednom dnu, což je náročné, ale věřím, že se z toho vyspím a zítra to bude úplně o něčem jiném,“ uvedla. Nejlepší čas ze tří semifinálových běhu měla Švýcarka Lea Sprungerová (52.17).

Stejně jako v rozběhu, tak i v semifinále si Pavel Maslák svůj postup s jistotou pohlídal. Hned po seběhu se dostal do čela a do cíle před sebe nikoho nepustil a vyhrál v čase 46.45. „Vypadalo to líp než dopoledne, ale pořád se necítím stoprocentně. Nemám takovou jistotu, jakou jsem měl na předešlých šampionátech. Možná je to tím, že mám v hlavě nastavené, že nemusím běžet naplno. Závod jsem rozběhl trochu pomaleji, což bylo dané nejspíš tím, že jsem běžel ve čtvrté dráze. Pro finále bych měl mít pátou nebo šestou, takže to pro mě bude lepší,“ zhodnotil.

Druhý český semifinalista Jan Tesař bojoval o postup až do posledních metrů. Po seběhu figuroval na páté pozici, ale v průběhu druhého kola se probil na třetí postupovou příčku. V cílové rovince mu ovšem došly síly a doběhl čtvrtý za 47.64. V celkovém pořadí tak bude brát osmé místo.

Z postupu do finálové osmičky se může těšit výškařka Michaela Hrubá. Ta ukázala pevné nervy, když zvládla krizový okamžik a třetím pokusem zdolala 190 centimetrů a zaskáče si tak o medaile. „Cítím obrovskou úlevu. Ten třetí pokus na 190 se sice klepal, ale naštěstí to tam zůstalo. Zdejší povrch mi sedí. Když to udělám správně, tak mě to pěkně kopne a lítám vysoko. Myslím si, že směrem k finále to bude jen lepší a lepší. Nechala jsem v tom posledním pokusu všechno a naštěstí to vyšlo. Dalo by se říct, že mám splněno, ale ve finále chci usilovat o co nejlepší výsledek,“ zhodnotila svůj kvalifikační výkon.

Padesátiprocentní byla postupová bilance českých běžců v rozbězích na 1500 metrů. Vyzrálý taktický výkon předvedl Filip Sasínek a v poklidu si doběhl pro vítězství v rozběhu a postup do finále v čase 3:43.64. „Na začátku tam byly nějaké komplikace se startem, ale průběh závodu byl nad očekávání. Běželo se svižně, což jsem očekával. Ke konci jsem měl dost sil a trošku mě zaskočilo, že se na mě nikdo nedotíral. S postupem z prvního místa jsem spokojený a věřím, že to tak dobře půjde i ve finále, kde mám nejvyšší cíle. Do každého závodu se má jít s tím, že chcete vyhrát,“ prozradil své ambice. Jan Friš obsadil ve svém běhu páté místo za 3:50.38 a v celkovém pořadí figuruje na šestnáctém místě.

Mílařka Simona Vrzalová si odveze ze své první velké mezinárodní akce desáté místo. V rozběhu na 1500 metrů se držela v celém jeho průběhu v čelní skupině a doběhla na třetím místě v čase 4:14.31. Byla tak první nepostupující do finále. „Řekla bych, že si vybrala daň nervozita. Měla jsem až moc velký respekt ze soupeřek a upustila tak od svého záměru závod rozběhnout. Musím se přiznat, že jsem se necítila moc svěží. Dnes nebyl můj den. Aspoň jsem nasbírala nějaké zkušenosti a příště to bude určitě lepší,“ věří.

V rozbězích na 3000 metrů jsme měli zastoupení v Jakubu Zemaníkovi, který přijel do Srbska hlavně sbírat cenné zkušenosti. Zemaník se od začátku závodu držel na chvostu startovního pole a postupně nabíral ztrátu na čelní skupinu, která bojovala o postup. Nakonec z toho byl čas  8:14.50 a celkové osmnácté místo.

Mistrovské tituly pro Thiamovou, Mártonovou a Rolederovou

Pětibojařskou mistryní Evropy se stala Belgičanka Naffisatou Thiamová, která v soutěži naprosto dominovala. V průběhu dopoledního programu opanovala první tři dílčí disciplíny (60 metrů překážek (8.23), skok do výšky (196), koule (15.29). V dálce a v běhu na 800 metrů svou pozici pak už jistila. Odměnou jí byl kromě mistrovského titulu také nejlepší letošní světový výkon 4870 bodů. Rakouský národní rekord 4767 bodů vynesl stříbro Ivoně Dadicové. Bronzová Maďarka Györgyi Zsivoczky-Farkasová si vylepšila osobní maximum na 4723 bodů.

Svůj vlastní letošní nejlepší světový výkon ve vrhu koulí vylepšila v dnešním finále Maďarka Anita Mártonová. Její náčiní dolétlo do vzdálenosti 19.28 a s téměř metrovým náskokem zvítězila. Další dvě závodnice v pořadí si prohodily umístění z minulého HME. Tentokrát byla stříbrná Bulharka Radoslava Mavrodievová v novém osobáku 18.36 a na bronzový stupínek vystoupala Běloruska Julia Lencjuková z 18.32.

Komplikovaný byl start finálového závodu na 60 metrů překážek žen. Ten se podařil totiž až napotřetí. Nejlépe udržela nervy na uzdě Němka Cindy Rolederová a získala evropské zlato za 7.88. Obhájkyně posledních dvou titulů Běloruska Alina Talajová byla tentokrát stříbrná, když zaostala o čtyři setiny zpět (7.92). Další německou radostí byl bronz Pamely Dutkiewiczové (7.95).

Leader letošních halových světových tabulek se měnil také v trojskoku. Dnešní kvalifikací ovládl Němec Max Hess, jenž doskákal na 17.52. Přes sedmnáct metrů se pak dostal ještě Francouz Melvin Raffin (17.20).

Petr Jelínek, foto: A. Gräf