Švábíková obsadila v Londýně páté místo

Tyčkařka Amálie Švábíková se na olympijský stadion v Londýně vrátila po osmi letech. V sezóně 2017 si zde odbyla při mistrovství světa debut na velké mezinárodní akci mezi dospělými. Tehdy se jí v kvalifikaci nepodařilo zdolat základní výšku a odjížděla zklamána. Nyní se vrátila tzv. na místo činu, aby si tentokrát z britské metropole odvezla lepší vzpomínky. Při svém letošním třetím diamantovém startu procházela svěřenkyně Jiřiny Kudličkové až do 460 centimetrů naprosto čistě. Případným zdoláním následných 473 by si vyrovnala svůj nejhodnotnější sezónní výkon z Memoriálu Josefa Odložila. Laťka ovšem na stojanech nezůstala ani při jednom ze tří pokusů, a tak si Amálie z Londýna odveze dělené páté místo. S deštivým počasím si nejlépe poradila Novozélanďanka Olivia McTaggart, která zaskočila všechny favoritky a radovala se ze svého premiérového vítězství v Diamantové lize díky novému osobnímu rekordu 473 centimetrů.
Rekordní zápisy pro pětici vítězů
Litevský světový rekordman v hodu diskem Mykolas Alekna vstoupil do letošní Diamantové ligy velkolepě. Doposud závodil výhradně ve Spojených státech amerických nebo doma v Litvě. Ovšem hned při svém premiérovém startu v seriálu vylepšil jeho rekord. Své náčiní poslal do vzdálenosti 71.70, čímž překonal tři roky staré maximum Slovince Kristjana Čeha z Birminghamu o 43 centimetrů. Čeh se musel spokojit s druhým místem za 68.83.
Špičkovou úroveň měl závod na jednu míli žen. Ten opanovala Etiopanka Gudaf Tsegay v historicky druhém nejrychlejším čase 4:11.88. Rychlejší byla pouze světová rekordmanka Faith Kypiegon před dvěma lety v Monaku. Tsegay posunula hodnotu šest let starého rekordu mítinku Nizozemky Sifan Hassan téměř o tři vteřiny. Etiopské národní maximum Genzebe Dibaba z roku 2016 zlepšila o 1.43 vteřiny. Druhá Australanka Jessica Hull zaběhla časem 4:13.68 nový kontinentální rekord a zařadila se na šesté místo historických světových tabulek.
Julien Alfred před rokem v Londýně těsně podlehla Američance Gabby Thomas. Ta tehdy triumfovala v rekordu mítinku 21.82. Alfred byla druhá v národním maximu 21.88. Letos však oba rekordní zápisy posunula. Historické maximum mítinku srazila o 11 setin a vlastní národní rekord o 15 setin. V historických světových tabulkách se momentálně dělí o devátou příčku s dvojicí legendárních německých závodnic Maritou Koch a Heike Drechsler.
Mužská osmistovka bývá už tradičně jedním z vrcholů každé zastávky Diamantové ligy. V Londýně dosáhl už svého letošního čtvrtého diamantového primátu v řadě keňský suverén této disciplíny Emmanuel Wanyonyi. Svůj triumf navíc ozdobil rekordem mítinku 1:42.00. Z předešlého zápisu krajana Emmanuela Korira z roku 2018 ukrojil pět setin.
Mezi nové rekordmany mítinku se zařadil v běhu na 1500 metrů vítězný Keňan Phanuel Koech a pokořil skutečnou legendu této disciplíny, jelikož časem 3:28.82 srazil o 1 vteřinu a 38 setin pětadvacet let starý rekord věhlasného Maročana Hichama El Gourreouje. Pod 3:30 stlačil svůj čas ještě domácí Josh Kerr (3:29.37).
Neporažená Femke a další highlighty z Londýna
Nizozemská hvězda čtvrtky překážek Femke Bol si v Londýně připsala své čtvrté diamantové prvenství v této sezóně. Stejně jako při těch tří předešlých startovnímu poli naprosto dominovala v čase 52.10. Tentokrát jí byly nejbližšími pronásledovatelkami Američanka Jasmine Jones (53.18) a Jamajčanka Andrette Knight (53.79).
V závodě na 800 metrů žen udělala radost domácímu publiku Britka Georgia Hunter Bell. Ta svým vítězným časem 1:56.74 zaostala pouhou desetinu za letošním nejlepším světovým výkonem Etiopanky Tsige Dugumy. Na dalších příčkách finišovaly Američanka Addison Wiley (1:57.43) a Uganďanka Halimah Nakaay (1:57.62). Britský primát byl k vidění i na mužské čtvrtce, kde zvítězil v novém osobním rekordu 44.14 obhájce diamantové trofeje Charles Dobson před hvězdným krajanem Matthewem Hudson-Smithem (44.27).
Stovce mužů jasně dominoval Jamajčan Oblique Seville, jenž potvrdil, že jeho forma z národního šampionátu není náhodná. Nechal za sebou řadu špičkových rivalů v čele s olympijským šampionem Noahem Lylesem (10.00) a prolétl rovinku suverénně nejrychleji ze všech za 9.86.
V soutěži dálkařů rozhodoval o vítězi jediný centimetr a ten hrál ve prospěch Jamajčana Wayna Pinnocka (820) před řeckým leaderem světových tabulek Miltiadem Tentoglouem (819). Třetí byl další zástupce jamajské dálkařské školy Carey McLeod (810). Závod dálkařek vyhrála Němka Malaika Mihambo za 693.