Stromšík a Müller v elitní osmičce

čtvrtek 11. července 2019
Dvě finálové účasti měla česká atletika ve čtvrtečním programu 30. letní univerziády v Neapoli. Sprinter Zdeněk Stromšík i překážkář Vít Müller si doběhli pro osmá místa.

Vít Müller si ve včerejším semifinále zaběhl nový osobní rekord, když stlačil svůj čas pod padesát vteřin (49.84) a finále se zdálo být otevřenou záležitostí. Medaile však pro našeho reprezentanta tentokrát visely vysoko, jelikož doběhl na osmém místě v čase 50.86. Na stupně vítězů bylo třeba běžet pod 49 vteřin. Závod opanoval Brazilec Alison Santos za 48.57. Stříbro bral výkonem 48.73 Jihoafričan Sokwakhana Zazini a bronz získal nejlepší z Evropanů Patryk Dobek z Polska (48.99).

Druhou českou finálovou účast připsal na dvoustovce Zdeněk Stromšík. Svěřenec trenéra Vlčka si nejprve zajistil přímý postup ze semifinále, kde zaostal časem 21.07 jen setinu za včerejším osobním rekordem z rozběhu. Večer pak zaklekl do bloků finálového závodu, kde proběhl cílem jako osmý za 21.32. První dva medailisté byli stejní jako na poloviční trati. Mistrovský double slavil Brazilec Paulo Andre Camilo (20.28). Druhé univerzitní stříbro si na krk pověsil Jihoafričan Chederick Van Wyk (20.44) a na bronzový stupínek vystoupal Ir Marcus Lawler (20.55).

Bohužel daleko měla k postupu do finále na 200 metrů Marcela Pírková. Čas 23.89 nestačil na lepší než osmé místo v jejím semifinálovém běhu a na celkovou devatenáctou příčku. Na finále bylo třeba zaběhnout 23.43.

Semifinálové kolo vystavilo stop také Lucii Koudelové na stovce překážek. V tom svém se předkláněla do cíle na sedmém místě v čase 13.64 a z Neapole si odveze třinácté místo.

Dařilo se našim běžcům. V rozbězích na 800 metrů se radovali z přímého postupu Lukáš Hodboď (1:50.51) i Filip Šnejdr (1:51.85) Oba borce tak uvidíme v semifinále. V samotném závěru programu je pak napodobil na pětce Jakub Zemaník, kterému se časem 14:12.40 podařilo proklouznout do finále.