Štefela zazářil v Monaku druhým místem

Výškař Jan Štefela se po roce a jednom dni představil na stadionu, kde loni prožil debut v seriálu Diamantové ligy. Od té doby posbíral už šest diamantových startů, ale zatím se mu při nich příliš nedařilo. Dosavadním maximem bylo čtvrté místo před rokem v Londýně za 222 centimetrů. Letos však do Monaka přiletěl jako držitel nejhodnotnějšího světového výkonu této sezóny pod otevřeným nebem, když se na mistrovství Evropy družstev v Madridu blýskl novým osobním rekordem 233 centimetrů. Nyní doufal svěřenec Jaroslava Báby, že prolomí i smůlu v rámci Diamantovky.
To se mu podařilo mírou vrchovatou. Až do 227 procházel stříbrný medailista z HME v Apeldoornu naprosto čistě, a dokonce se dostal na chvíli do vedení. První zaváhání přišlo až na 230 centimetrech. Naopak letos neporažený Jihokorejec Sanghyeok Woo byl úspěšný hned napoprvé a v ten moment byl na čele on. Honza si napodruhé poradil i s 230 a poté šlo na stojany 232. Zde se zase karta obrátila, když se Štefela přenesl přes laťku úspěšně hned napoprvé a vzal si na chvíli první místo zpět. Na 234 by si už o jeden centimetr vylepšil osobní rekord. Zapsal však křížek, zatímco Woo nezaváhal. Poté se náš reprezentant rozhodl taktizovat a zbylé dva pokusy si nechal na 236, což je hodnota národního rekordu Jaroslava Báby, kterou si osahal už v Madridu. Ovšem i tentokrát mu prozatím odolala.
Přesto mohl být spokojen, protože si z Monaka odváží parádní druhé místo. „Tak konečně jsem na Diamantovce něco předvedl. Je to 232 a jsem za to strašně rád, protože jak jsem řekl nedávno do České televize, že jak na Diamantové lize neskočím alespoň 225, tak už tam nepojedu. Tím pádem mě těší, že se na ni ještě podívám. Škoda, že jsem nepřidal ještě vítězství, ale to už bych chtěl moc. Woo dnes předvedl parádní výkon. Měl i těsné pokusy na 237. Já se pokoušel taktizovat. Jsem rád, že byla možnost si opět osahat 236 a snad tuto hodnotu zdolám právě na mistrovství světa v Tokiu,“ věří.
Woo úspěšným zdoláním 234 centimetrů vyrovnal letošní nejlepší světový výkon Ukrajince Oleha Doroshchuka z halového mistrovství Evropy.
Rekordy mítinku pro Bol, Wanyonyiho a Duplantise
Nizozemka Femke Bol se stala letos první závodnicí, které se podařilo na čtvrtce překážek prolomit hranici 52 vteřin, když po mítincích v Rabatu a Stockholmu zvítězila i v Monaku v letošním nejlepším světovém výkonu 51.95 a z čela průběžných tabulek sesadila Američanku Sydney McLaughlin-Levrone. Zároveň výrazně vylepšila hodnotu šestnáct let starého rekordu mítinku Lashindy Demus, a to o 68 setin. Pod 52 vteřin zaběhla Femke už pošesté v kariéře. V Monaku za ní finišovala též ve velmi kvalitních časech dvojice reprezentantek Spojených států amerických Dalilah Muhammad (52.58) s Annou Cocrell (52.91).
Jedním z očekávaných vrcholů večera v monackém knížectví byla půlka mužů, kde potvrdil pozici světového leadera Keňan Emmanuel Wanyonyi, když zvítězil v nejrychlejším čase této sezóny 1:41.44. Tímto výkonem také o dvě setiny srazil hodnotu rok starého rekordu mítinku Alžířana Djamela Sedjatiho, jenž tentokrát doběhl třetí za 1:42.20. Mezi tuto dvojici se vtlačil díky novému kariérnímu maximu 1:42.01 Američan Josh Hoey. Čtvrtý Australan Peter Bol zaběhl časem 1:42.55 nový rekord Oceánie.
V tyčkařském sektoru opět kraloval neohrožený vládce této disciplíny Armand Duplantis. Pětadvacetiletý Švéd s přehledem překonal laťku ve výšce 605 centimetrů, čímž o tři centimetry vylepšil dosavadní zápis Poláka Piotra Liska z roku 2019. Následně se pokoušel o třinácté překonání světového rekordu na 629 centimetrech. Laťka však na stojanech nezůstala ani při jednom ze tří pokusů.
Ženy v Monaku na programu osmistovku neměly, ale běžely závod na 1000 metrů. Ten se musel obejít bez původně avizované keňské legendy Faith Kipyegon, která před týdnem v Eugene opět vylepšila vlastní světový rekord na patnáctce. Skvěle ji však zastoupila její reprezentační kolegyně Nelly Chepchichir, která se stala teprve čtvrtou ženou historie, která zvládla zaběhnout tuto distanci pod 2:30, když vyhrála v čase 2:29.77. Druhá skončila v čase 2:30.71 jedenadvacetiletá Američanka Addison Wiley, která se s tímto výkonem posunula na osmou příčku historie. Třetí byla Australanka Jessica Hull za 2:30.96. Obě běžkyně zaznamenaly kontinentální rekordy.
Americké triumfy na dráze a dva diamantové primáty pro Jamajku
Velmi očekávaný duel proběhl na dvoustovce mužů, kde se utkali olympijský šampion a leader světových tabulek Letsile Tebogo s americkým úřadujícím mistrem světa Noahem Lylesem, pro kterého se jednalo o první ostrý start v této letní sezóně. A vyšel z něj vítězně, když měl silnější závěr než Tebogo a vyhrál v čase 19.88. Mladý Botswaňan byl o devět setin pomalejší. Devatenáctkou začínal také čas třetího Makanakaise Charamby ze Zimbabwe (19.99).
Na stodesítce překážek si připsal svůj druhý kariérní triumf na okruhu Diamantové ligy Američan Trey Cunningham. Tentokrát zvítězil v čase 13.09 před krajany Cordellem Tinchem (13.14) a vítězem letošního šampionátu NCAA Ja´Kobem Tharpem (13.17).
Stovku překážek žen opanovala čerstvá jamajská šampionka Megan Tapper, která za sebou nechala řadu špičkových soupeřek a dosprintovala si pro svůj premiérový diamantový vavřín v kvalitním čase 12.34. Tento výkon je o to hodnotnější, že ho dosáhla v protivětru o hodnotě -1.1 m/s. Za ní se do cíle předklonily Švýcarka Ditaji Kambundji (12.43) s Nizozemkou Nadine Visser (12.56).
Výrazný výkonnostní progres zaznamenává v této sezóně jamajský trojskokan Jordan Scott. Ten si letos už počtvrté vylepšil hodnotu osobního rekordu na 17.52 na což nedokázal žádný ze soupeřů odpovědět. Druhý byl Alžířan Yasser Triki (17.23) a třetí příčku obsadil vedoucí muž světových tabulek Andy Díaz z Itálie (17.19).
Paulino a Alfred potvrdily formu
Čtvrtka žen nabídla dramatický souboj o vítězství až do samotného konce. Velmi rychlý začátek měla Američanka Aaliyah Butler, která vedla po většinu trati. Na cílové šachovnici se před ní však vtlačila favorizovaná Marileidy Paulino z Dominikánské republiky, které časomíra ukázala 49.06. Butler byla pouze o tři setiny pomalejší. Pod 50 vteřiny se dostaly i Jamačanka Nickisha Pryce (49.63) a Polka Natalia Bukowiecka (49.72).
Ani silný protivítr o hodnotě -1.4 m/s nezabránil olympijské šampionce na 100 metrů Julien Alfred, aby předvedla na této distanci špičkový výkon. Na rovince dominovala v čase 10.79 a po těsné porážce před týdnem v Eugene od Američanky Mellisy Jefferson-Wooden se vrátila na vítěznou vlnu a navázala na letošní diamantová prvenství z Osla a Stockholmu.
Americká koulařka Chase Jackson okusila po sérii šesti vítězných závodů hořkost porážky. Tu jí až závěrečným pokusem uštědřila Nizozemka Jessica Schilder, která brala diamantový primát za 20.39. Jackson zapsala nejlépe 20.06. Třetí Kanaďanka Sarah Mitton zaznamenala rovných 20 metrů.
Závodu na 5000 metrů mužů dominoval Etiopan Yomif Kejelcha v čase 12:49.46 před Francouzem Jimmym Gressierem (12:53.36) a Birhanu Balewem z Bahrajnu (12:53.51).
Na suverénní vítězství to dlouho vypadalo i v mužském stýplu, kde marocký favorit Soufiane El Bakkali měl už na své pronásledovatele více než čtyřicetimetrový náskok. Jeho původní ambicí byl atak světového rekordu etiopského rivala Lamechy Girmy. V momentě, kdy zjistil, že mu světelný had určující potřebné tempo uniká, se rozhodl závěr vypustit, což se mu málem vymstilo, jelikož na něj v náběhu do cílové rovinky překvapivě zaútočil Japonec Ryuji Miura. El Bakkali přeci jen vedení uhájil v čase 8:03.18, ale Japonec byl za svou odvahu odměněn výrazným vylepšením svého národního rekordu téměř o sedm vteřin na 8:03.43.