Štafety zahajují zámořskou misi

Štafety zahajují zámořskou misi
ČAS
Aktuality
pátek 12. dubna 2024
Většina české výpravy, která bude reprezentovat 4. a 5. května na World Relays v Nassau, v pátek odcestovala do USA. Ve floridském Miramaru absolvuje aklimatizační kemp před jedním z vrcholů sezóny, který je zásadní pro kvalifikaci na olympijské hry.

Česká reprezentace zvolila pro finální přípravu před World Relays floridské město Miramar, což je v podstatě takové předměstí Miami. Tréninky naši atleti a atletky absolvují v centru Ansin Sport Complex, kde se každoročně v dubnu koná i silně obsazený stříbrný mítink světové kontinentální tour. V minulosti tento areál hostil například i juniorské Panamerické hry nebo americký národní šampionát kategorie do 20 let.

Štafeta mužů na 4x100 metrů odcestovala do Miramaru už 5. dubna. Čtvrtkařská část týmu je z Letiště Václava Havla následovali týden poté. Čtveřice mužů odletěla v pátek brzy ráno – s Patrikem Šormem jsme tak hovořili v předstihu na jednom z tréninků ještě v Praze –, pětice čtvrtkařek (tedy vyjma v USA studující Malíkové) a duo Desenský–Tesař je následovali krátce po poledni. Zde naladění očekávaných tahounek Lady Vondrové a Terezy Petržilkové.

V průběhu více než dvoutýdenního aklimatizačního kempu v Miramaru budou naši atleti pilovat předávky a ladit formu směrem k World Relays, které jsou přímou kvalifikací na olympijské hry.

Jen dvě volná místa mimo Nassau

V každé z pěti vypsaných mistrovských disciplín se v bahamském Nassau představí až 32 štafet. Na sportovní svátek pod pěti kruhy se odsud kvalifikuje čtrnáct týmů, celkově je olympijských míst šestnáct. První soutěžní den jsou na programu rozběhy. Osm sestav, kterým se podaří postoupit do finále A, už bude mít účast pod pěti kruhy jistou. Všechny zbylé štafety pak druhý soutěžní den čekají opravné běhy a z každého z těchto tří běhů se kvalifikují na olympiádu dvě nejrychlejší štafety.

Zbylá dvě účastnická místa pro olympijské hry pak budou vyhrazena pro nejrychlejší štafety z TOP listu, který se utváří v průběhu celého kvalifikačního období, a kterým se nepodařilo kvalifikovat z World Relays. Dá se však očekávat, že se bude jednat o velmi rychlé časy, a tak je pro české štafety větší šance se kvalifikovat právě přes klání v Nassau, a tak v přípravě směrem k World Relays důležitý každý detail.

To si plně uvědomuje i šéftrenér reprezentace Pavel Sluka. „World Relays jsou jedinou reálnou šancí pro naše štafety, aby se kvalifikovaly na olympijské hry v Paříži, a proto je pro nás tento podnik velmi důležitý. Tomu jsme také přizpůsobili přípravu našich reprezentantů a rozhodli se pro tréninkový kemp na Floridě, kde panují v dubnu příznivé klimatické podmínky pro kvalitní tréninky a atleti se budou moci plně aklimatizovat před přesunem na Bahamy. V plánu jsou také kontrolní závody. Na základě aktuální formy a dalších aspektů pak odpovědní trenéři určí sestavy jednotlivých štafet,“ uvádí.

Petr Jelínek, Michal Procházka

Fotogalerie