Ptejte se Filipa Sasínka

pondělí 22. srpna 2016
Pozvánku do naší pravidelné rubriky Rozhovor měsíce přijala běžecká kometa letošní sezóny Filip Sasínek, osmý muž letošního evropského šampionátu v běhu na 1500 metrů.

Dvacetiletý běžecký talent o sobě dal na mezinárodní úrovni poprvé vědět v roce 2013, kdy se zúčastnil mistrovství světa do 17 let v Doněcku, kde se probojoval až do finále běhu na 2000 metrů překážek a tam obsadil osmé místo. Na témže šampionátu startoval i v rozběhu na 1500 metrů. V následující sezóně se mu podařilo kvalifikovat na mistrovství světa juniorů, které se konalo v americkém Eugene. I zde si zkusil kombinaci patnáctky a stýplu. V obou případech skončila jeho cesta v rozběhu.

V roce 2015 se mu podařilo dostat do nominace na halové mistrovství Evropy, které hostila Praha. Na osmistovce skončil dvaatřicátý. Následně si doběhl na evropském šampionátu v krosu pro šestadvacáté místo v kategorii juniorů. V průběhu letní sezóny ho limitovaly zdravotní problémy. Přesto startoval na mistrovství Evropy juniorů, kde doběhl v závodě na 3000 metrů překážek šestnáctý.

Životní sezónu prožívá svěřenec trenéra Antonína Slezáka v letošním roce. Již v hale si dokázal vylepšit osobní rekord na patnáctce na 3:41.37. Famózní forma pak přišla hned v úvodu letní sezóny, kdy šokoval triumfem na Zlaté tretře v Ostravě, když za sebou nechal všechny favority a proběhl cílem v novém osobním rekordu 3:36.32, čímž se zařadil na třetí místo historických tabulek za Jakuba Holušu a Jana Kubistu. Navíc mu jen těsně unikl limit na olympijské hry v Riu. Hodonínský atlet završil skvělou sezónu osmým místem na mistrovství Evropy v Amsterdamu.

Své dotazy na Filipa Sasínka můžete posílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do čtvrtka 25. srpna.

Petr Jelínek, foto: E. Erben