Pražský půlmaraton vyhrál v traťovém rekordu 58:24 Sabastian Sawe

Krátce
sobota 6. dubna 2024
Ženskou klasifikaci ovládla Gete Alemayehu. Nejlepšími domácími závodníky byli Tereza Hrochová a Patrik Vebr.

Mistr světa na této trati z Rigy Sabastian Kimaru Sawe z Keni časem 58:24 minuty vylepšil svůj osobní rekord z října z Valencie o šest vteřin. Zároveň jde o nejrychlejší půlmaraton roku. Nejlepší čas pražského závodu padl téměř o půlminutu, měl je v držení Atsedu Tsegay od roku 2012 (58:47). Sawe v rozhovoru pro ČT uvedl, že závod proběhl bez krize a pochopitelně měl radost nejen z vítězství, ale i osobáku. Jeho soupeři se nedostali pod hodinu, na pódium jej doprovodili krajané Geoffrey Toroitich Kipchumba (1:00:01) a Patrick Kabirech Mosin (1:00:15).

Mezi ženami zvítězila také jedna z favoritek, Etiopanka Gete Alemayehu Teklemichael v závěru udolala Keňanku Jescu Chelangat, jejich časy - 1:08:06 a 1:08:10. Třetí místo obsadila krajanka vítězky Nigsti Haftu Tesfay (1:09:30).

Nejlepší českou půlmaratonkyní byla jednoznačně Tereza Hrochová, která z plného tréninku zaběhla 1:14:19 a v absolutním pořadí byla osmá. Patrik Vebr finišoval v čase 1:06:05 hod. o čtvrt minuty před Jiřím Homoláčem (1:06:21).

Běželo se za relativně teplého počasí a na nové trase se startem a cílem u Holešovické tržnice.