Pastorová má šestý maratonský titul, překvapili bratři Edlmani

ČAS - Jan Houska
neděle 5. května 2024
Při Pražském mezinárodním maratonu byli korunování mistři ČR. Zkušenosti prodala Petra Pastorová, mezi muži se nečekaně radoval Martin Edlman, jeho bratr Tomáš jen těsně podlehl v duelu o stříbro Patriku Vebrovi. Absolutními vítězi byli afričtí vytrvalci.

Šest titulů Pastorové dělí 12 let

Mistrovský závod žen potvrdil, že půjde o vyrovnanou bitvu trojice očekávaných favoritek. Petra Pastorová z MK Seitl Ostrava a Barbora Jíšová z USK Praha byly na půlmaratonu spolu (1:21:39). Obě pak v druhé polovině zpomalily, ale Jíšová přesto začala ztrácet a vrátit se do boje o zlato už se nedokázala.

Pastorová získala v 47 letech za čas 2:47:03 svůj šestý titul, přičemž první získala v roce 2012 a zatím poslední před pěti lety. Tím se osamostatnila na čele historických statistik MČR před Ivanou Martincovou. „Jsem obrovsky šťastná. Vzhledem k mému věku to bylo těžké, ale užívala jsem si to,“ uvedla.

Naopak Jíšová měla v poslední čtvrtině krizi a další zkušená vytrvalkyně Eva Filipiová z Olympu Brno z více než minutové ztráty učinila párvteřinovou výhodu. Její mladší konkurentka se nevzdala, v cíli však přeci jen o pět vteřin podlehla (2:49:40–2:49:35). Filipiová si oproti loňsku o jednu příčku polepšila, Jíšová se na stupně vítězů vrátila po pěti letech. V celkovém pořadí se medailistky seřadily od 12. do 14. místa. Pod tři hodiny už se dostaly pouze čtvrtá Hana Homolková (2:54:21) a pátá Tereza Kalousová (2:59:06).

Martin Edlman šampionem, dvojče Tomáš sahal po stříbru

Naopak mužská část závodu postavila na hlavu veškeré prognózy. Nečekaně do dění na předních příčkách zásadně promluvili Martin a Tomáš Edlmanovi. 33letí bratři hájící barvy z ASK Slavia Praha, kde se dlouhodobě připravují pod vedením Martina Cvetlera, absolvovali téměř tři čtvrtiny závodu pospolu. Kolem mety 30. km se však jejich cesty rozdělily, a byl to Martin, kdo navzdory o něco slabšímu předzávodnímu osobáku šel vpřed.

O pět kilometrů dál, tedy na obvyklém maratonském mezníku na 35. km, už byl Martin Edlman mezi Čechy na čele a v závěrečném úseku příliš nepolevil. Posbíral ještě pár zahraničních soupeřů, do cíle se dostal na osmém místě celkově v čase 2:22:19. Osobák z loňské Valencie tím překonal o dvě a půl minuty. Dosáhl také ceněného "negative splitu", tj. druhou půlku zvládl rychleji než první, a to o více než dvě minuty (1:12:15–1:10:04). „Tohle jsem si nepředstavoval ani v největších snech. Docela foukalo, rozběhl jsem to rozumně a tempo dobře stupňoval. Když jsem viděl, že dobíhám Patrika Vebra a další Čechy, hodně mě to motivovalo," radoval se.

Tomáš Edlman virtuálně na pódiu ještě na 35. kilometru nebyl. Také on se však v posledním 7,2km dlouhém úseku zaskvěl. Předběhl ještě některé české soupeře a smazal i relativně velký náskok Patrik Vebra ze Škody Plzeň. Nakonec podlehl jednomu z favoritů na titul až ve finiši a o jedinou vteřinu. Vebr zaznamenal při svém prvním ostrém maratonu 2:24:33 poté, co rozbíhal na výkon kolem 2:20. Edlman má zapsán jako oficiální čas 2:24:34.

Vysoký standard předvedl pětinásobný šampion Petr Pechek a jen deset vteřin jej dělilo od bronzu (2:24:44), kterým by navýšil svou již tak rekordní sbírku 12 mistrovských medailí. Vebr, T. Edlman a Pechek obsadili 12. až 14. místo absolutně. Až za nimi dokončili loňští medailisté: před rokem stříbrný Ondřej Fejfar byl tentokrát pátý (2:26:25), bronzový Yann Havlena sedmý za Tomášem Křivohlávkem, oba byli posledními domácími pod 2:30 hodiny. Jiří Homoláč vzdal, ale pak jako divák povzbuzoval u trati.

Vládly etiopské barvy, traťáky zůstaly v bezpečí

Kýžený útok na traťový rekord nevyšel ani v jedné z kategorií, oba vítězové od nich zaostali o téměř čtyř minuty. V mužské kategorii se dokonce ani vítěz nedostal pod limit na olympiádu. Etiopan Lemi Berhanu Hayle byl i tak s časem 2:08:44 naprosto suverénní. Druhým v pořadí byl Keňan Kipkemoi Kiprono (2:10:28), třetím jeho krajan Joshua Kipkemboi Kogo (2:10:51).

Mezi ženami měla Etiopie na stupních nejen vítězku, ale i početní převahu proti rivalitní Keni. Poněkud však překvapila Bedatu Hirpa Badane (2:23:41), která zaskočila největší favoritky, úspěch podtrhla třetím místem další Etiopanka Shewarge Alene Amare (2:27:32). Druhou v cíli byla Keňanka Dorcas Jepchirchir Tuitoek (2:24:50).