Obě zlaté v běhu na 24 hodin do Japonska

středa 23. listopadu 2011
Neoficiální mistrovství světa v běhu na 24 hodin letos hostilo Tchaj-pej, hlavní město Tchajwanu.

Na nejvyšší stupně se v kategorii mužů i žen prosadili reprezentanti Japonska, kteří převzali žezlo od ruských závodníků. Obhájce titulu Anatolij Kruglikov závod nedokončil a jeho kolegyně Ljudmila Kalininová nestačila na výborně připravenou Sumie Inagakiovou.

Japonská běžkyně měla ruským soupeřkám co vracet, v loňském ročníku v rakouském Wörschachu skončila za dvojicí Kalininová - Jereminová na bronzové pozici. Na Tchaj-peji za čtyřiadvacet hodin zvládla 237.144 kilometru, téměř o 6 kilometrů víc než druhá v pořadí Kalininová.

Vynikající bilanci země vycházejícího slunce podtrhla bronzem Kimie Notová, která za sebou nechala další dvě Rusky Galinu Jereminovou a Irinu Reutovičovou. Mezi ženami se vydalo na trať 33 závodnic, tentokrát bez české účasti. Ve Wörschachu přitom Michaela Dimitriadu obsadila skvělou devátou příčku a česká trojice byla hodnocena na třetím místě v pořadí družstev v rámci Evropského poháru.

Suverénně nejdelší vzdálenost mezi 76 muži na Tchaj-peji urazil Ryiochi Sekiya, čtvrtý z loňského šampionátu. Japonskému borci naměřili úctyhodných 272.936 km. Stříbrný Francouz Magroun Mohamed uběhl 248.563 km, bronz pro Rusko vybojoval Vladimir Byčkov (246.098).

Sekiya i Inagakiová se na světový trůn vrátili po roční odmlce, v roce 2004 triumfovali na mistrovství konaném v Brně. Na 1.4 kilometry dlouhém okruhu sídlištěm na Vinohradech docílili výkonů 269.085, resp. 237.154 km.

Z tria českých reprezentantů se nejvíce dařilo Vlastimilu Dvořáčkovi, který byl výkonem 205.863 km klasifikován jako jednatřicátý. Proti výsledku z Wörschachu si tak o deset příček pohoršil.