Nejlepší výkony roku ozdobily první den šampionátu

Koulař Hoffa předvedl dokonce osmý nejdelší pokus všech dob.

Sprinterskými králi se stali Američané Me'Lisa BarberováLeonard Scott. Oba proběhli nejrychleji šedesátimetrovou rovinku uprostřed moskevské haly v nejrychlejším času sezony. Barberová zastavila časomíru na výkonu 7,01 sekundy, Scott byl o 51 setin rychlejší.

Zatímco Scott vyhrál jasně, Barberová musela o zlatou medaili bojovat do posledních centimetrů. Zlato ve fotofiniši uhájila ve stejném času před krajankou Lauryn Williamsovou. Třetí byla mezi ženami Kim Gevaertová z Belgie, další mužské medaile si rozdělili překvapivě v národním rekordu Rus Andrej Jepišin a Američan Terrence Trammel.

"Nebudu si přeci po vítězství stěžovat," usmíval se v cíli Scott. Povedl se mu start, což rozhodlo. "Je to skvělý úspěch, fenomenální," prohlásil sprinter, jenž se k atletice vrátil po třech letech od amerického fotbalu. "Tentokrát jsem nekoukal na závody v televizi, je to skvělý pocit," radoval se.

Vůbec první medaili na šampionátu vybojoval americký koulař Reese Hoffa, jenž předvedl rovněž nejlepší světový výkon sezony 22.11 metru. Nejvšestrannější atletkou se při neúčasti Švédky Caroliny Klüftové stala v osobním maximu Ukrajinka Ludmila Blonská, která si v pětiboji vytvořila v jednotlivých disciplínách čtyři osobní rekordy.