Na Hrách Commonwealthu zářili zejména sprinteři
Finále sprintu na 100 metrů mužů opanoval dvaatřicetiletý Kamerunec Emmanuel Eseme, jenž vytvořil časem 9.83 nový rekord her a stal se třetím nejrychlejším Afričanem historie za Keňanem Ferdinandem Omanyalou a Jihoafričanem Akanim Simbinem. Vynikajících výkonů dosáhli i další medailisté. Australan Lachlan Kennedy srazil kontinentální rekord krajana Patrika Johnsona z roku 2003 o 8 setin na 9.85 a je vůbec nejrychlejším sprinterem bílé pleti na stovce v historii. Bronz bral Nigerijec Kayinsola Ajai za 9.90. Čtvrtý Jihoafričan Gift Leotlela v nabitém závodě s výkonem 9.91 na pódium už nedosáhl.
Rekord Oceánie padl také ve finále stovky žen. Vítězná Novozélanďanka posunula vlastní rok starý zápis ze Zlaté tretry v Ostravě o jednu setinu na 10.93. Stříbrná Britka Amy Hunt zaostala časem 10.98 jen setinu za svým osobákem a vůbec poprvé v kariéře prolomila tuto hranici Australanka Torrie Lewis, která vylepšila národní rekord na 10.99.
Dvoustovka měla očekávanou vítězku, kterou byla Adaejah Hodge z Britských Panenských ostrovů, která už v semifinále zaběhla nový rekord her 22.01 a ve finále pak naprosto dominovala za 22.07. Na stejné distanci mužů kraloval Jihoafričan Sinesipho Dambile, jenž jako jediný stlačil svůj čas pod dvacet vteřin. Zatáčku s rovinkou zvládl za 19.96.
Časy na stovce překážek žen bohužel znehodnotil příliš silný vítr do zad. Nigerijka Tobi Amusan zaznamenala v rozběhu šestý nejrychlejší čas historie bez ohledu na větrné podmínky, když jí časomíra ukázala 12.19. V ten moment měla vítr do zad +3.8. Ve finále však byla nad její síly tradiční bahamská rivalka Devynne Charlton, která brala titul též za větrných 12.33.
O top běžecký výkon se postarala úřadující světová šampionka v běhu na 3000 metrů překážek Faith Cherotich. Reprezentantka Keni přímo zbořila rekord her téměř o čtrnáct vteřin na 9:01.76.
V kladivářském kruhu zaznamenali historická maxima šampionátu Kanaďané Ethan Katzberg (80.97) a Camryn Rogers (74.91). Klání oštěpařů vyhrál dle očekávání Rumesh Pathirage ze Srí Lanky za 89.75 a získal tak letos už své osmé vítězství z devíti závodů.