Tyčkařka Viktorie Ondrová slaví zlato

Tyčkařka Viktorie Ondrová v minulosti už několikrát odjížděla na reprezentační vrchol jako jedna z favoritek na medaili. Formu však na posledních dvou velkých akcích nedokázala prodat. V Bergenu byla považována spíše za černého koně soutěže, a to jí vyhovovalo. Svěřenkyně Nikolaje Goroškova procházela závodem naprosto čistě až do 420 centimetrů. Navíc měla na každé výšce při překonání laťky značnou rezervu.
První zádrhel přišel na 430, kdy laťka ze stojanů dvakrát spadla. Viktorie se tak rozhodla taktizovat a jediný zbylý pokus si nechala na 435 a vyplatilo se, jelikož laťku s jistotou zdolala a dostala se dokonce do vedení. V euforii pak překonala hned napoprvé i 440, nutno dodat, že opět naprosto čistě. Ani to však nebyla v jejím podání konečná. Napodruhé se totiž přenesla úspěšně i přes 445 a naprosto zaslouženě si vyskákala titul mistryně Evropy kategorie do 22 let. Napodobila tak čtyři roky starý úspěch Amálie Švábíkové z šampionátu v Tallinnu. V českých historických tabulkách mezi ženami se dostala na sedmé místo. Kariérní maximum si v tomto závodě posunula o 13 centimetrů. Na stupně vítězů ji doprovodí Litevka Rugile Miklyciute a Němka Chiara Sistermann, které obě shodně skočily 435 a měly totožný zápis. Tím pádem si podělí stříbro.
Krátce po jedenácté hodině dopolední odstartoval závod chodců na 10 000 metrů. Hned v jeho úvodu se na čele utvořila třináctičlenná skupina, ve které chyběli Jaromír Morávek s Adamem Zajíčkem, kteří měli po úspěšném vystoupení před dvěma lety v Espoo na co navazovat. Naše dvojice šla společně přibližně s dvacetimetrovým odstupem na vedoucí skupinu. Po dvou kilometrech začal Zajíček na svého reprezentačního kolegu ztrácet, zatímco Morávek se snažil dotáhnout soupeře před ním. Třetí český zástupce Albert Kukla se v ten moment pohyboval okolo průběžné dvaadvacáté pozice.
Morávek se už specializuje spíše na delší tratě, takže dokázal oproti některým svým soupeřům držet konstantní tempo a postupně prokousával startovním polem. Na pětce už byl desátý. Zajíček s Kuklou se pohybovali na pomezí druhé a třetí desítky. Jaromír Morávek se nakonec propracoval až na sedmou příčku a po diskvalifikaci jednoho ze Španělů se nakonec posunul na šestou pozici, čímž si oproti předešlému šampionátu o jedno místo polepšil. Cílem prošel v osobním rekordu 40:31.92. Adam Zajíček došel jako šestnáctý za 42:36.41 a Albert Kukla obsadil při své premiéře na velké mezinárodní akci 22. místo s časem 43:38.42. Zvítězil Turek Mazlum Demir za 39:45.84. Pod 40 minut se dostal i stříbrný Ital Emiliano Brigante (39:49.64). Pro bronz si došel Němec Frederick Weigel (40:00.90).
Stýplař Tomáš Habarta se v sobotním rozběhu hodně vydal, když se po většinu času staral o tempo a v cíli byl hodně vyčerpaný. Nějaké síly pro finále mu ovšem přeci jen zbyly. Tentokrát zvolil poněkud defenzivnější taktiku a jako v předešlých letech se startovním polem postupně posouval. Na páté místo z Espoo sice nenavázal, ale osmá příčka v čase 8:30.45 je vzhledem k tomu, jakými zdravotními potížemi si za poslední rok Tomáš prošel, je jistě úspěchem. Mistrem Evropy a novým rekordmanem šampionátu se stal Polák Maciel Magier, jenž finále opanoval v čase 8:20.17 před vítězem včerejší patnáctky Nizozemcem Stefanem Nillesenem (8:20.48) a Portugalcem Lourencem Rodriguesem (8:21.99).
Trojskokan Pavel Halátek měl zajímavou cestu šampionátem. V kvalifikaci sice na přímý postup nedosáhl. Ovšem dva jeho soupeři byly kvůli nevyhovujícím tretrám diskvalifikováni, a tak si náš reprezentant nakonec finále zaskákal. Zahájil ho pokusem na 15.19. V druhé sérii přešlápl a v té třetí se dokázal zlepšit na 15.47, což stačilo v celkovém hodnocení na desáté místo. Na účast v elitní osmičce bylo potřeba skočit o devatenáct centimetrů dále. Evropské zlato si odnáší Španěl Pablo Delgado za 16.55 před Bulharem Lachezarem Valchevem (16.48) a Italem Federicem Lorenzem Brunem (16.47). Pár hodin po finále ovšem došlo opět k diskvalifikaci dvou trojskokanů a Pavel se posunul na osmé místo.
Adéla Tkáčová vstupovala do druhého dne mistrovského sedmiboje jako patnáctá závodnice průběžného pořadí a zahájila ho velmi dobře, když si skokem na 585 centimetrů vylepšila své sezónní maximum. Posun celkovým hodnocením to však neznamenalo. Alespoň o jednu příčku si polepšila po oštěpu, kde si hodila další sezónní výkon 42.94 a do závěrečné osmistovky bude vybíhat čtrnáctá sedmibojařka tohoto klání. Naprosto suverénním způsobem kráčí k obhajobě titulu finská favoritka Saga Vanninen.
Jedinou štafetou, která nás v Bergenu zastupovala, byli sprinteři na 4x100 metrů. Do prvního rozběhu nastoupila sestava Mikuláš Mutinský, Lukáš Soukal, Jindřich Stibral a Benjamin Jakob. První dvě předávky vyšly parádně, ale při té závěrečné musel finišman Jakob přibrzdit, aby se nedostal mimo vyznačené území, což naši štafetu výrazně zpomalilo. Výsledný čas 40.08 byl tak od postupu poměrně daleko. K tomu bylo potřeba běžet alespoň 39.50.