Matador a vycházející hvězda spřádají plány na sezónu

Matador a vycházející hvězda spřádají plány na sezónu
Ivana Roháčková
Aktuality
úterý 20. května 2025
Jeden je stálicí české reprezentace a jeden venkovní start už za sebou má. Ten druhý je jednou z největších nadějí do budoucna a letošní letní závodní ho čeká. Jaké jsou nejbližší plány koulaře Tomáše Staňka a desetibojaře Tomase Järvinena.

Tomáš Staněk nezůstal ani v průběhu letošní halové sezóny bez medaile. I přes zdravotní problémy, které ho postihly v průběhu zimní přípravy, vybojoval na halovém mistrovství Evropy v nizozemském Apeldoornu bronz a získal tak už svůj šestý cenný kov z reprezentačního vrcholu pod střechou. „Zpětně hodnotím halovou sezónu pozitivně. Zpočátku jsem vůbec nevěděl, zda ji vůbec absolvuju a každá medaile z velkého šampionátu se počítá,“ ohlédl se zpět.

Jarní příprava už proběhla bez komplikací, a tak už se Tomáš těší na hlavní sezónu. „Byli jsme nejprve tradičně na soustředění v Jihoafrické republice a pak jsme udělali změnu a místo na Kanáry jsme odletěli do Portugalska. Oproti Česku jsme si ale s počasím příliš nepolepšili. Udělali jsme hodně práce. Po dlouhé době jsem byl zdravý, takže mám z tréninku dobrý základ, který je potřeba pro tak dlouhou sezónu s vrcholem v polovině září,“ pochvaloval si.

Svěřenec Petra Stehlíka už za sebou jeden venkovní start má, když se představil 11. května na Hvězdném házení v Domažlicích, kde ovšem absolvoval pouze tři pokusy, přesto zvítězil. „Už dopředu jsem se s Davidem Sekerákem domluvil, že se hlavně přijedu ukázat a pokusím se zvítězit. Loni jsem se v Domažlicích zranil a věřím, že mě to pak stálo medaili na mistrovství Evropy v Římě, když mi utekla o pár centimetrů. Když navíc začal letos v Domažlicích foukat studený vítr, tak jsem radši soutěž ukončil,“ vysvětloval.

Následně nastínil i své další závodní plány. „Teď mě čeká mítink v Záhřebu, kde budou téměř všichni nejlepší koulaři a mě těší, že tam s nimi budu. Pokusím se nedat svou kůži zadarmo. Mám ten závod rád. Hází se na náměstí mezi fontánami a je tam skvělá atmosféra. Škoda, že je letos tak brzy zkraje sezóny. Poté mě čeká Kladno hází, Zlatá tretra, Memoriál Josefa Odložila a mistrovství Evropy družstev. Vrcholů je dost, ale na závody se moc těším. Snad to bude létat daleko,“ věří.

Tomas Järvinen loni naplno ukázal svůj talent, když zazářil na mistrovství světa juniorů v Limě, kde zvítězil, a dokonce útočil na světový rekord této kategorie Němce Niklase Kaula, za kterým zaostal s výkonem 8425 jen o deset bodů. Před halovou sezónou si ovšem přivodil zranění, a tak v jejím průběhu absolvoval pouze jeden start na 400 metrů.

Zdraví ho trápilo i v průběhu jarní přípravy. K tomu ho v nejbližších dnech čeká maturita. Přesto věří, že je na důležitou sezónu, kdy ho čeká složitý přechod z juniorské do mužské kategorie, dobře připraven. „Maličké zdravotní komplikace přišly, ale není to nic, co by mě mělo připravit o nějaké závody. Teď budu maturovat, takže můj program je takový, že se celý den jen učím nebo trénuji. Z maturity jsem nervózní, takže toho moc nenaspím, tím pádem regenerace není zrovna ideální, ale věřím, že mě to směrem k letní sezóně nějak extra nelimituje,“ ujišťuje.

Rozdíl mezi juniorským a mužským desetibojem je velký, a to si Tomas se svým koučem Josefem Karasem plně uvědomují. „Výrazně jsme přidali v tréninku. Tím, že jsem byl v zimě zraněný, tak jsme udělali mnohem větší objem, což se hodí. Pořád to sice není stoprocentní trénink k mužskému víceboji, ale postupně přidáváme. Přechodu na těžší náčiní se nebojím. Dovolím si říct, že mi možná sedí víc než to juniorské. Minimálně v kouli to tak cítím,“ dodává.

Na konci května by si měl Tomas odbýt svou premiéru na nejprestižnějším vícebojařském mítinku v rakouském Götzisu a nemůže se jí dočkat. „Na Götzis se neskutečně těším. Panuje tam jedinečná atmosféra, budou tam ti nejlepší desetibojaři. Navíc se jedná o jubilejní padesátý ročník, takže určitě přijde hodně diváků, což je poznat i na stránkách s ubytováním, kde už jsou všechny kapacity v okolí plné. Věřím si na dobrý výkon. Doufám, že bych mohl atakovat svůj juniorský osobák 8425 bodů. Pokud by se mi to podařilo, můžu usilovat o nějaké pěkné umístění,“ doufá.

Celkem jasno má i o dalším průběhu letní sezóny. „Po Götzisu pro mě bude hlavním vrcholem mistrovství Evropy do 23 let v Bergenu a pokud se mi tyto dva víceboje povedou, věřím, že bych se mohl kvalifikovat i na mistrovství světa v Tokiu. Podle našich propočtů k tomu potřebuji složit dva desetiboje na úrovni kolem 8250 bodů. Účast v Tokiu by mě jistě opět posunula o něco dále. Do dvou let bych se rád měřil s nejlepšími,“ věří ve svůj potenciál.

Petr Jelínek