Masná je již zdravá a odhodlaná

Masná je již zdravá a odhodlaná
Aktuality
středa 21. října 2015
Několik posledních let je naší půlkařskou jedničkou. V letošní sezóně ji však zbrzdilo zranění, které jí znemožnilo plnohodnotně usilovat o limit na MS. Nyní bude usilovat o návrat do světové špičky.

Lenko, jak momentálně probíhá vaše příprava v italském Melagu?
Příprava zatím probíhá výborně. Zatím trénuji vše, co je v plánu a bez problémů.

Melago volíte pro svou přípravu již dlouhá léta. Z jakého důvodu?
Do Melaga se vracíme, protože je léta vyzkoušené běžci, vždy jsme se tady kvalitně připravili a udělali dobré základy do další přípravy. Spíme v 1 900m n.m. a můžeme sjíždět do 1500m k jezeru, nebo na stadion do 1000m, kde je výborné wellness a bazén. Takže ideální místo pro běžecký trénink.

Jak bude probíhat vaše příprava po návratu z Melaga?
Po návratu budeme 14 dní v Praze a pak se vrátím sem zpět do Melaga, ale už jen na 14 dní. Prosinec strávím také v Praze, ale trénování v hale omezím a pokusím se co nejvíce práce udělat venku. V lednu bychom měli odjet do tepla, asi Kanárské ostrovy, Portugalsko, nebo Keňa.

V uplynulé sezóně vás brzdilo zranění. Můžete nám popsat jeho charakter? A v čem vás nejvíce omezovalo?
Letošním „hitem“ byl zánět Achillovy šlachy, kterému u mě předcházel zánět tíhového váčku. Jak dlouho se zánět vytváří, tak dlouho se i léčí. Se zánětem jsem neměla ten správný krok, uhýbáte bolesti a analgetika nejsou dlouhodobým řešením.

Kdy se to zranění začalo projevovat?
Základy zánětu jsem si udělala při tréninku v hale jednostranným přetěžováním v klopené zatáčce. Čím více se pak trénovalo, tím menší prostor se dával na uzdravení achillovky.

Jak proběhla rekonvalescence?
Do posledního nominačního dne jsem se snažila splnit limit, když to nevyšlo, tak jsem začátkem srpna ukončila sezónu, závodila jsem už jen na Velké ceně Chebu a přestala běhat úplně. Na doporučení fyzioterapeutky z Rakouska jsem uvolňovala svaly v chodidle, lýtku, brala homeopatika, začala jsem docházet na laser u nás ve středisku Centra sportu MV, později i na rázovou vlnu, na kterou jsem pak chodila i v Brně - Šlapanicích, kde jsem dojížděla řešit zuby moudrosti. Ale stále to nebylo v pořádku. Na doporučení atletů jsem ještě 2x navštívila pana doktora Nedělku, který mi píchl k achilovce kolagen s homeopatiky. Kondičku jsem se snažila udržovat na rotopedu a na in-linech, kde mě achilovka nebolela. Začátkem října jsem ještě absolvovala týden v lázních.

Jak moc vás mrzí, že se vám nepodařilo kvalifikovat do Pekingu? Co říkáte na výkony, které tam půlkařky předváděly. Na finále bylo potřeba zaběhnout pod 1:58.5.
Nemrzelo mě, že jsem limit nesplnila, protože jsem na něj neměla po všech těch patáliích. Letní sezóna se nevyvíjela úplně dle představ. Kromě Achillovy šlachy jsem měla i 3 týdenní výpadek z infikované vody. Pokud chcete závodit se špičkou, musíte na tom být výborně po všech směrech! Pro mě by závod v Pekingu bylo mistrovství o jednom startu. Holky byly našlapané a úroveň byla letos hodně vysoko! Já mezitím dala nohu do pořádku, fyzicky i psychicky jsem si odpočinula, měla čas poznat Prahu a atletiku na chvíli pustit z hlavy. Naše atlety jsem sledovala u televize.

Měla jste určitý tréninkový výpadek. Půjdete i halu nebo se budete soustředit na venkovní sezónu? Budete usilovat o HMS v Portlandu?
Příprava se zatím rozjíždí, takže není přesně vidět, jak mě výpadek ovlivnil. Z in-line bruslí jsem získala sílu, tak si tady v Melagu s během do kopce hraji, což mi vždy dělalo problém, nabíhat kilometry mi taky nedělá problém i ve vyšším tempu, ale není kam spěchat, halu půjdu podle toho, jak budu vypadat v příštích týdnech a měsících. Určitě budu chtít vyběhnout na 1-2 závodech na 800m a jestli z toho bude i limit do Portlandu? Ráda tam pojedu, když budu zdravá.

Jaké jsou vaše ambice pro příští rok?
Teď když mě nic nebolí a cítím se výborně, tak mám potřebu usilovat o ty nejvyšší příčky v případě ME a finále na OH. Čas bych také ráda zase stlačila o něco dolů, když může být špička kolem 1:58, tak  tam chci patřit také.

Neláká vás časem přejít na patnáctistovku?
Uvidím po Olympiádě.

Petr Jelínek, foto:L. Šipla, J. Kucharčík

Fotogalerie