Kocourek v Samokově 18., Stewartová 15.

neděle 14. prosince 2014
O nejlepší výsledky českého týmu na mistrovství Evropy v krosu v Bulharsku se postarali juniorka Moira Stewartová a Milan Kocourek v hlavním mužském závodě. V něm se prosadil Turek Arikan, mezi ženami pak Britka Steelová. Ostrované také ovládli medailové pořadí šampionátu. (Doplněn odkaz na foto.)

Běžce čekaly na tratích v bulharském Borovci (nedaleko Samokova) náročné podmínky, nadmořská výška 1300 m, ale také bláto a sníh. Z celkového pohledu si s tím poradily nejlépe Britky, které individuálně vybojovaly dvě zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou, k čemuž přidaly ještě dva týmové tituly a další stříbro. Celkem pak i s jedinou mužskou medailí (stříbrem družstva do 22 let) posbírali běžci Velké Británie devět cenných kovů. Nejlépe jim sekundovalo Turecko s bilancí 3-1-2, tři zlaté získalo také Rusko. Mezi desítkou zemí, jejichž borci se objevili na stupních vítězů, se díky „dvaadvacítce“ Mirčevové zařadilo také Bulharsko.

Mezi muži jsme měli trojnásobné zastoupení. Pozici české jedničky potvrdil Milan Kocourek (na foto), který se po většinu 10 km (bez 13 m) dlouhé trasy držel v druhé desítce a nakonec vyrovnal 18. místem svůj druhý nejlepší výsledek z ME ze slovinského Velenje před třemi lety. Petr Vitner se pohyboval v druhé polovině trati v šesté desítce pořadí a také z toho bylo 56. místo. Jakub Holuša, jenž byl díky svému rychlému startu vidět na čele, závod nedokončil. "Bohužel jsem si v prvních kilometrech podvrtnul kotník a v podminkách. které v Bulharsku panovaly, nešlo pokračovat v tomhle stavu a musel jsem své trápeni ukončit," uvedl Holuša na svém oficiálním facebookovém profilu po návratu do ČR. "Mrzí mě to, ale jedeme dál," dodal.
Velmi záhy se po úvodním oťukávání oddělila trojice rodilých Afričanů a ti si pak rozdělili cenné kovy. Závěrečný okruh pak patřil dvojičce v dresech Turecka, přičemž nejzářivější medaili si na pásce vybojoval Polat Kemboi Arikan, také jeho kolega Kaya zvládl trať za 32:19. S bronzem se musel spokojit obhájce loňský šampion Bezabeh, hájící barvy Španělska, jenž nakonec ztratil 11 vteřin. Mezi zmíněnými zeměmi se odehrál také souboj o týmové zlato, za delší konec tahali i tentokrát Turci, za Španěly skončili třetí Italové.

Strhující souboj předvedly divákům Britky Steelová a Averyová, pořadí se přelévalo tu pro jednu, tu pro druhou. Nakonec na pásce uspěla Gemma Steelová a po loňském stříbru přidala i nejcennější kov. S osmi kilometry (přesně 7913 m) si obě Britky poradily za 28:27 minuty. Také duel o bronz o 25 sekund zpět byl dramatický, mezi naturalizovanými ­běžkyněmi z Afriky uspěla švédské barvy hájící Bahtaová před Belgičankou Beleteovou. Obhájkyně Duarteová z Francie byla pátá. Česká zástupkyně Lucie Sekanová doběhla jako 42., s odstupem více než 2,5 minuty na nejlepší. Hodnocení družstev suverénně ovládly Britky před Španělkami, jediná příčka rozhodla o bronzu Irek před Francouzkami.

V kategorii do 22 let v podání žen se ke zlatu prosadila Britka Rhona Aucklandová, která vyměřených 6223 metrů zvládla za 22:23 minuty. K radosti hostitelské země za ní o dvě vteřiny následovala Bulharka Mirčevová, pro bronz si pak doběhla Ruska Fazlitdinová. Ta spolu s parťačkami z týmu vystoupila i na nejvyšší stupínek v týmové soutěži, když v součtu o pět míst předčily Britky, třetí byly již s velkým odstupem Turkyně. Diana Mezuliáníková dokončila v polovině startovního pole na 32. pozici se ztrátou minuty a tři čtvrtě na vítězku.

Mezi muži ve „dvaadvacítkách“ se závod v závěru proměnil v ruskou exhibici, když odskočilo trio, které si pak rozdělilo medaile. Tu nejcennější si vysloužil Ilgizar Safiulin, jenž se po necelých osmi kilometrech (stejná trať jako „dospělé“ ženy) dostal do cíle za 25:31, krajané Maksimov o 2, Nikitin o 5 vteřin později. Rusové, kteří se nakonec vešli díky Strelkovovi ve čtyřech do první desítky, ovládli také hodnocení družstev před Brity a Švédy, kteří měli v „top 10“ po třech, resp. dvou zástupcích. Jan Janů se dostal do cíle jako 56., o jednu příčku za Slovákem Ďurcem, trénujícím v Praze.

Výborného výsledku dosáhla mezi juniorkami Moira Stewartová, která se od startu pohybovala na hraně první a druhé desítky a nakonec čtyřkilometrovou trať (přesně 4158 m) dokončila za 15:03. Čelo závodu bylo zhruba o tři čtvrtě minuty rychlejší, pro titul si doběhla turecká reprezentantka Emine Hatun Tunaová za 14:13, na své britské rivalky Juddovou a Turnerovou získala 5 a 12 vteřin. Ostravanky se ve spolupráci s kolegyněmi radovaly ze suverénního týmového zlata před Francouzkami a Němkami.

Nejpočetnější zastoupení měla česká výprava v kategorii juniorů. Nejlépe se vedlo Janu Frišovi, jenž začal závod ve čtvrté desítce, pak se sice propadl až do šesté, ale nakonec se dokázal dostat do cíle na 35. místě. Jakub Zemaník na 52. pozici uzavíral první polovinu z těch, kteří dnes vystartovali. Adam Zenkl a Jáchym Kovář dokončili jako 88. a 90. Friš ztratil na vítězného Yemaneberhana Crippu na 6.2km dlouhé trase minutu a 8 vteřin, italského reprezentanta na stupně vítězů doprovodili Španěl Mayo a krajan Ettaqy, kteří se do cíle dostali o 15, resp. 21 sekund později. Italské družstvo také přesvědčivě ovládlo soutěž družstev před Španěly a Turky, česká čtveřice se umístila jako čtrnáctá.

Fotogalerie (autor: Vladimír Černý)

Michal Procházka, foto: V. Černý