Kocourek přispěl k vítězství Evropy

neděle 6. ledna 2013
Milan Kocourek se podílel na triumfu kontinentálních běžců na krosu v Edinburghu nad soupeři z USA a Velké Británie. Mezi muži obsadil 20. příčku.

Stejně jako v minulých letech „vyloupili“ Evropané ostrovní běžeckou velmoc. Na kopcovitém kolbišti v hlavním skotském městě ovládli dvě ze čtyř kategorií (junioři, ženy) a součtem umístění nejlepších běžců (154) porazili domácí Brity (175) a Američany (201). Český šampion Milan Kocourek, který byl do týmu přizván díky 12. příčce z nedávného ME v krosu, se vešel do šestice bodujících v mužské kategorii a do skore přispěl 20. místem.  Individuálně byl mezi muži nejlepší Američan Bobby Mack, který na osmikilometrové trati porazil po výkonu 24:27 o vteřinu Ayada Lamdassema z týmu Evropy a o dvě nejrychlejšího z Britů Andyho Vernona. Devítinásobný mistr Evropy v krosu, Ukrajinec Sergej Lebeď, doběhl pátý.

Ženskou kategorii s přehledem ovládla evropská šampionka Fionnuala Brittonová před kolegyní z týmu Evropy Adrienne Herzogovou. Třetí doběhla Američanka Mattie Suverová. Závody juniorů vyzněly pro Dino Bosnjaka (EUR) a Emelii Goreckou  (GBR). Při samostatném klání žen na tříkilometrové trati, které se nepočítalo do hodnocení trojutkání, zhatila ambice slovutné Etiopanky Meseret Defarové, jako ostatně již tolikrát v minulosti, její krajanka s příjmením Dibabaová. Na rozdíl od minulých bitev však tentokráte nešlo o Tirunesh, ale její méně známou sestru Genzebe. Defarovou předčila po výkonu 9:46 o pět vteřin. Třetí byla s 9:55 Keňanka Linet Masaiová.