Holuša už zase cílí na rekordy

Holuša už zase cílí na rekordy
Aktuality
středa 29. ledna 2014
Lehce smolná, přesto však rychlá nedělní trojka v Bordeaux potvrdila halovému vicemistrovi světa velmi dobrou formu, s níž si troufá i na letitá národní maxima.

Po nepovedené loňské sezoně Jakub Holuša (na snímku z HME 2011) v nové tréninkové skupině ožil a opět o sobě dává pořádně vědět. V neděli startoval na mítinku ve francouzském Bordeaux a nebýt pádu po kolizi v závěrečných metrech, mohl mít téměř jistě v kapse splněná kritéria pro HMS v Sopotech. A to nikoliv na osmistovce, která byla jeho favorizovanou tratí donedávna a na níž vybojoval i dosud největší úspěch své kariéry, ale na 3000 m, kterou v mezinárodní konkurenci dospělých ještě neběžel. „S trenérem jsme sice domluvení, že hlavní teď pro mě bude patnáctistovka, ale současně jsme se už před časem bavili o tom, že si na úvod sezony zkusím trojku. Vedlo nás k tomu i to, že běhám teď výrazně vyšší objem než dřív, za čtyři cykly dělá nárůst nějakých 500 km,“ vysvětlil svěřenec Jiřího Sequenta.

Na mítink jel povzbuzen výsledky z posledních tréninků a také závodů mimo dráhu, které absolvoval na přelomu roku. Tomu odpovídala i verva, s níž se do běhu pustil. Až do závěrečného okruhu to vypadalo, že by mohl na trojce atakovat hranici 7:50 min., jenže měl kolizi s Rusem Nikolajevem, po níž oba upadli. „Na trati jsme se několikrát navzájem předbíhali, v závěru on začal hodně tuhnout a já chtěl opět jet před něj, jenže měl styl, při kterém hodně zakopával, a tak mi štrejchnul tretrou o holeň. Šel k zemi a já také, dost jsem se přitom potloukl, doteď mě třeba z toho pádu bolí zub. Nicméně nakonec jsme oba závod dokončili,“ popsal Holuša celý incident, při němž, jak doufá, si vybral smůlu na celou sezonu.         

I tak dosáhl od českého závodníka po čtvrtstoletí nevídaného času 7:54.34, který ho řadí na šesté místo národních dlouhodobých tabulek. Sám Jakub ovšem pomýšlí výš. „I když odhlédnu od toho pádu, tak ovál v Bordeaux určitě nebyl ideální. Je tam beton, navíc krátké prudké zatáčky, každé kolo někdo skopával kužele ohraničující okraj dráhy. Pokud bych trefil závod, pak věřím, že bych byl schopen běžet okolo 7:45 a překonat tak Tesáčkův rekord (7:48.8). Trojku chci určitě jít na mítinku Praha indoor, kdyby se mi to povedlo tam, byl by to zážitek i pro lidi,“ vyhlašuje nyní.

Jeho bezprostřední cíle se však týkají jiné, v Česku zřídka běhané trati. V neděli by se měl v Irsku postavit na start závodu na jednu míli, ze kterého by se chtěl nominovat na patnáctistovku pro HMS. „IAAF má stanovená kritéria pro 1500 m i ze závodů na jednu míli, je třeba ji běžet pod 3:58, čímž bych pokořil i historicky nejlepší český výkon Kubisty. Pak tam také ještě bude oficiální mezičas na patnáctistovku,“ má zjištěno Holuša, kterého po rozpačitém období již zase baví závodit a těšit tak své fanoušky.

Adam Pražák, foto: graf.cz

Fotogalerie