Hejnová se vrací v nové pozici

Hejnová se vrací v nové pozici
Pavel Lebeda (Zlatá tretra 2022)
Aktuality
úterý 2. dubna 2024
Zuzana Hejnová se po dvou letech vrací do prostředí královny sportu. Někdejší dvojnásobná světová šampionka na 400 metrů překážek bude působit jako trenérka reprezentace pro sekci sprintů a překážek Českého atletického svazu.

Jako atletka sbírala Zuzana Hejnová největší úspěchy na trati 400 metrů překážek. V této disciplíně si doběhla pro dva tituly mistryně světa v Moskvě 2013 a Pekingu 2015. Ve stejných sezónách také získala diamantovou trofej. Má doma také stříbro z olympijských her v Londýně 2012 a s českým rekordem 52.83 je pátou nejrychlejší Evropankou historie. V květnu 2022 pak Zuzana oznámila konec své bohaté a úspěšné kariéry.

Nyní se po dvou letech do atletického prostředí vrací a čeká ji nová výzva, a to v pozici trenérky reprezentace pro sekci sprintů a překážek Českého atletického svazu. „Když jsem dostala tuto nabídku, dlouho jsem zvažovala, zda do toho mám jít. Mám však pocit, že sprinty a překážky jsou u nás teď v určitém útlumu, tak věřím, že bych mohla přinést něco nového. Když něco dělám, tak do toho dávám maximum, ale pořád je to práce s lidmi, tak bude hodně záležet na tom, zda se mnou budou ostatní trenéři spolupracovat. Zpočátku se budu hlavně seznamovat s agendou a pak se pokusím realizovat svou vizi,“ uvádí.

Určitě střípky z ní už nastínila. „Chtěla bych, aby mezi sebou trenéři více komunikovali a spolupracovali. Jsem například zastánkyní názoru, že by mělo jezdit více tréninkových skupin na soustředění do jedné destinace, kde si mohou navzájem pomoci nebo spolupracovat. Dříve tomu tak bývalo a funguje to i dnes. Typickým příkladem jsou v posledních letech Poláci a hlavně Nizozemci. Ráda bych také dávala příležitost mladým talentům, aby měly takové podmínky, které by je motivovaly k pokračování v atletické kariéře. To občas bývá například s přechodem do většího města a zahájením studia na vysoké škole problém. Bude to zas něco úplně jiného, než na co jsem byla zvyklá jako závodnice. Určitě to bude výzva a těším se na ni,“ dodává.

O přínosu Hejnové nemá pochyb ani šéftrenér reprezentace Pavel Sluka. „Zuzka jistě přinese se svými dlouholetými zkušenostmi nový pohled do problematiky nejen vrcholové atletiky. Věřím, že dokáže nasměrovat i trenéry mládeže, abychom efektivněji pracovali s novými talenty pro reprezentaci. Díky jejímu velkému zaujetí ve vrcholovém sportu jistě předá své zkušenosti a povědomí o špičkové atletice jak reprezentantům, tak i mladým talentovaným atletům. Její přínos by mohl být také v problematice, jak správně načasovat a udržet formu směrem k vrcholům sezóny, což se jí samotné v kariéře pravidelně dařilo,“ věří.

Petr Jelínek