Finalistky světového atleta

Dina Asher-Smithová
Dvaadvacetiletá Britka má za sebou životní sezónu. Na evropském šampionátu v Berlíně získala tři zlaté medaile a všechny ozdobila nejlepším světovým výkonem. Nejprve kralovala na stovce časem 10.85 a o pozici leadera světových tabulek se dělí s Marií Josée Ta Louovou z Pobřeží slonoviny. Následně získala nejcennější kov na dvojnásobné trati v nejrychlejším světovém čase 21.89 a zlatý hattrick dokonala se štafetou 4x100 metrů, které na výsledkové tabuli svítil WL 41.88. V průběhu sezóny také získala dvoustovkařský bronz na Hrách Commonwealthu v australském Gold Coast a dosprintovala si pro druhá místa ve finále Diamantové ligy i na Kontinentálním poháru v Ostravě.
Beatrice Chepkoechová
Beatrice Chepkoechová byla jasnou královnou světového stýplu. Vyhrála sedm z osmi závodů na 3000 metrů překážek, kdo kterých nastoupila. Vrchol v jejím podání přišel na mítinku DL v Monaku, kde dokázala zaběhnout nový světový rekord 8:44.32, čímž překonala předešlý historický zápis Ruth Jebetové o více než osm vteřin. V průběhu sezóny se dostala celkem třikrát pod devět minut. Zvítězila také ve finále Diamantové ligy a při Kontinentálním poháru. Při Hrách Commonwealthu si odskočila na patnáctistovku, kde vybojovala stříbrný cenný kov.
Sifan Hassanová
Další běžkyní, který předváděla jedinečné výkony, byla Nizozemka Sifan Hassanová. Ta zářila již v průběhu halové sezóny, kdy si z HMS v Birminghamu odvezla hned dvě medaile. Na trojce byla stříbrná a na patnáctistovce brala bronz. Dařilo se jí také pod otevřeným nebem. Při mítinku Diamantové ligy v Rabatu zaběhla evropský rekord na trati 5000 metrů, když proběhla cílem v čase 14:22.34. Na mistrovství Evropy v Berlíně si pak suverénně doběhla pro zlato. Přemožitelku nenašla ani na Kontinentálním poháru v Ostravě, kde zaběhla na trati 3000 metrů letošní nejlepší světový výkon. V Kodani si pak odbyla svou půlmaratonskou premiéru a zvládla to ve velkém stylu, jelikož její vítězný čas 65:15 je novým evropským historickým maximem. Světové tabulky vede také v závodě na jednu míli.
Caterine Ibargüenová
Kolumbijská trojskokanská legenda letos zdárně kombinovala svou disciplínu s dálkou. V obou sektorech vybojovala zlato na Hrách Střední Ameriky a Karibiku. Husarský kousek se jí podařil ve finálových závodech Diamantové ligy, kdy v rozmezí čtyřiadvaceti hodin vyhrála finálové závody v Curychu i Bruselu a stala se první ženou, které se podařil získat diamantovou trofej ve dvou disciplínách v průběhu jednoho ročníku. Skokanský double zaznamenala také na Kontinentálním poháru v Ostravě. V trojskoku zůstala v tomto roce neporažena a světové tabulky vede výkonem 14.96.
Maria Lasickeneová
Ruská výškařská suverénka vládla neohroženě i letošní sezóně. Nastoupila do 26 závodů a přemožitelku našla pouze v jednom případě. V hale si vyskákala titul mistryně světa a pod otevřeným nebem si pověsila na krk evropské zlato. V závěru sezóny triumfovala jak ve finále Diamantové ligy, tak při Kontinentálním poháru. Je vedoucí závodnicí letošních světových halových i venkovních tabulek s výkonem 204 centimetrů.
Shaunae Miller-Uibová
Sprinterka z Baham zahájila sezónu na Hrách Commonwealthu, kde zvítězila na dvoustovce. Ve stejné disciplíně obhájila primát v rámci Diamantové ligy. Svými starty na čtvrtce poměrně šetřila, ale když už na ni vyběhla, tak vždy předvedla nesmírně kvalitní čas. V Monaku zvládla jeden okruh za 48.97, což je nejrychlejší čas od roku 2006. Na Kontinentálním poháru v Ostravě si připsala tři prvenství, když ovládla dvoustovku a byla členkou obou vítězných štafet týmu Ameriky. V hale zaběhla historická světové maxima na tratích 150 a 300 metrů.
Sandra Perkovičová
Další úspěšnou sezónu má za sebou také chorvatská diskařská suverénka Sandra Perkovičová. Ta startovala ve třinácti závodech a v jedenácti z nich kralovala. Výjimkou nebylo ani mistrovství Evropy v Berlíně, kde si vyházela svůj pátý titul kontinentální šampionky v řadě. Patří jí sedm nejlepších výkonů sezóny. Světovým tabulkám vládne výkonem 71.38, kterého dosáhla na mítinku DL v Dauhá.
Caster Semenyaová
Univerzální Jihoafričanka měla v tomto roce životní formu. Na Hrách Commonwealthu brala zlato na tratích 400 a 1500 metrů. Ve své hlavní disciplíně, kterou je osmistovka zůstala v devíti závodech neporažena. Vyhrála africký šampionát, finále Diamantové ligy i Kontinentální pohár. Letošní světové tabulky opanovala časem 1:54.25. Na Kontinentálním poháru v Ostravě navíc přidala ještě druhé místo na čtvrtce v novém národním rekordu 49.62.
Nafissatou Thiamová
Belgičanka Nafissatou Thiamová světovému víceboji dominuje již poslední tři sezóny. Letos se nejprve radovala z primátu na prestižním mítinku v rakouském Götzisu, kde posbírala 6806 bodů. Vlastní nejlepší světový výkon tohoto roku pak ještě vylepšila na mistrovství Evropy v Berlíně, kde vystoupala na nejvyšší stupínek se součtem 6816 bodů. Dařilo se jí také ve výškařském sektoru. S výkonem 201 centimetrů okupuje třetí místo letošních světových tabulek v této disciplíně.
Anita Wlodarczyková
Polská kladivářka Anita Wlodarczyková se zpočátku sezóny trochu hledala, ale forma jí stoupala směrem k mistrovství Evropy v Berlíně, kde získala svůj čtvrtý titul kontinentální šampionky. Má na svědomí tři nejlepší letošní výkony. Světovým tabulkám vládne hodem 79.59. Suverénního vítězství dosáhla v kladivářské Challenge IAAF.