Dvě bergenské medailistky jsou doma, třetí pokračuje na univerziádu

Do soutěží v Bergenu zasáhlo celkem 33 českých atletů v individuálních disciplínách a štafeta sprinterů na 4x100 metrů. Třem z nich se podařilo vybojovat cenný kov a s bilancí dvou zlatých a jedné stříbrné medaile obsadil český tým v medailovém hodnocení národů osmé místo. V tomto ohledu bylo suverénně nejúspěšnější Německo s bilancí 5-9-12 před Velkou Británií (4-4-3) a Španělskem (4-3-4).
Jako první nám udělala medailovou radost v pátek večer sprinterka Karolína Maňasová. Ta před Bergenem absolvovala pouze dva starty, ale do Norska přiletěla perfektně připravena s jasným cílem, a to byl zisk titulu mistryně Evropy. Co si předsevzala, splnila mírou vrchovatou, když naprosto dominovala při všech třech kolech mistrovské soutěže včetně finále, kde triumfovala v časem 11.30 osm setin před nejbližší pronásledovatelkou. Svěřenkyně Iva Pištěka se tak mohla radovat ze své první velké medaile a zatím největšího kariérního úspěchu.
V sobotu večer na ni navázala oštěpařka Petra Sičaková. Ta před dvěma lety odlétala z předešlého šampionátu ve finském Espoo hodně zklamaná. Letos si to však vynahradila. Po hladkém postupu z kvalifikace se zpočátku ve finále trápila, ale čtvrtým pokusem se dostala na medailové pozice a v páté sérii poslala svůj oštěp do vzdálenosti 58.14, což jí zajistil zisk stříbrné medaile za suverénní Srbkou Adrianou Vilagoš.
Třetí medailová radost přišla v neděli dopoledne a postarala se o ni tyčkařka Viktorie Ondrová. Ta už doma jednu medaili z evropského šampionátu mládežnické kategorie má, když si před třemi lety v Jeruzalémě mezi dorostenkami vyskákala stříbro. Na další dva juniorské vrcholy pak odlétala jako favoritka, ale papírové předpoklady nepotvrdila. V Bergenu byla spíše v pozici černého koně soutěže, což jí maximálně vyhovovalo. Ve finále si postupně vylepšila osobní rekord o 13 centimetrů na 445 a zaslouženě brala zlatou medaili. Další vrcholná soutěž ji čeká už tento týden. Z Bergenu se přesunula rovnou na univerziádu do Německa.
Český tým se neztratil ani v bodovém hodnocení národů, kde se počítají všechna umístění do osmé příčky, což se podařilo celkem třinácti našim reprezentantům. Ti dohromady posbírali 48 bodů, což je o 15 bodů více než v Espoo, a to v Bergenu stačilo na 11. příčku. I v této statistice bylo opět dominantní Německo s 250 body následované Francií (147 bodů) a Španělskem (129 bodů).
Příští mistrovství Evropy do 22 let hostí v sezóně 2027 polská Bydhošť, kam se tento šampionát vrátí po deseti letech. Celkem bude Bydhošť hostit ME této věkové kategorie už potřetí.