Do Bergenu čtyři desítky mladých atletů

Kostru našeho výběru tvoří čtveřice olympioniků se zkušenostmi z loňských her v Paříži. Z nejvyššího tabulkového postavení se těší oštěpařka Petra Sičaková, která figuruje s výkonem 60.35 za suverénní Srbkou Adrianou Vilagoš, která dokonce kraluje průběžným světovým tabulkám. Sičaková zažila před dvěma lety na tomto ME ve finském Espoo velké zklamání, když její cesta skončila už v kvalifikaci. Od té doby ovšem stabilizovala svou formu a loni ji dělil od olympijského finále jen necelý jeden metr. Svěřenkyně kouče Davida Sekeráka už za sebou jeden mezinárodní úspěch v této sezóně má, když opanovala závod své kategorie na evropském vrhačském poháru v kyperské Nikósii.
Půlkař Jakub Dudycha se může zařadit mezi poměrně malý počet atletů, kteří mohou opanovat evropské šampionáty všech tří mládežnických kategorií. V roce 2022 kraloval dorostencům. O rok později se stal kontinentálním šampionem mezi juniory a letos patří k favoritům „dvaadvacítek“. Ač spadá do této kategorie teprve prvním rokem, do Bergenu odletí jako zkušený běžec se zkušenostmi z hned několika velkých mezinárodních akcí mezi dospělými včetně olympijských her. V této sezóně už se mu podařilo dvakrát vylepšit hodnotu vlastního národního rekordu na 800 metrů, když nejprve zaběhl v Hengelu 1:44.78 a poté se na Zlaté tretře v Ostravě blýskl výkonem 1:44.48. Neztratil se ani na nedávném mistrovství Evropy družstev v Madridu, kde patřil k hlavním oporám českého týmu.
Sprinterka Karolína Maňasová odlétala před dvěma lety z Espoo podobně jako Petra Sičaková zklamaná, jelikož ani jí se nepodařilo postoupit do finále, na které pomýšlela. Tehdy však byla závodnicí s minimem reprezentačních zkušeností. Od té doby jich posbírala řadu, když byla desátá na loňském mistrovství Evropy, následně se na stovce v rozběhu na olympiádě přiblížila časem 11.11 jen na dvě setiny k letitému národnímu rekordu legendární Jarmily Kratochvílové a začátkem března si zaběhla v nizozemském Apeldoornu evropské halové finále. Pod otevřeným nebem zatím absolvovala pouhé dva závody, a to druhé extraligové kolo, kde se prezentovala časem 11.22 a rozběh na mítinku v rakouském St. Pöltenu, kde následně kvůli lehčímu svalovému zranění nenastoupila do finále. Následně vynechala ME družstev a plně soustředila své síly k tomu, aby byla stoprocentně fit právě směrem k Bergenu.
Stýplař Tomáš Habarta se v Espoo postaral pátým místem o jedno z nejlepších umístění české výpravy na tehdejším šampionátu. Dařilo se mu i loni, když postoupil do finále mistrovství Evropy v Římě, kde podruhé v kariéře vylepšil národní rekord na současných 8:21.83. Na olympiádě v Paříži pak přišlo nešťastné zranění kolene, které Tomášovi předčasně ukončilo sezónu. Nyní se ovšem vrací zpět a svým časem ze Stockholmu 8:28.90 naznačil, že se s ním musí v boji o cenné kovy počítat.
Také koulařka Katrin Brzyszkowská brala před dvěma lety páté místo. Následně pokořila kariérní milník, když si posunula kariérní maximum za 17 metrů. Této metě se letos v hale přiblížila na osm centimetrů a v průběžných tabulkách kategorie do 22 let figuruje na třetí příčce. Jen o tři pozice níže je s poměrně čerstvým osobákem 16.60 stříbrná medailistka z loňského MSJ v Limě Martina Mazurová.
Jen dvěma evropským závodnicím se letos podařilo v kategorii „U23“ zaběhnout půlku pod dvě minuty. Hned za nimi se pak na třetím místě sezónního TOP listu vyhřívá Pavla Štoudková, která se na koncem května na mítinku ve Vídni blýskla časem 2:00.00. Velmi sympatický výkon předvedla i před několika dny na ME družstev v Madridu.
Překážkářka Ester Bendová byla v Espoo první závodnicí, která se nevešla do finálové osmičky. Svěřenkyni Jakuba Uhra se podařilo vyhovět nominačním požadavkům v obou překážkových sprintech, ale uvidíme ji opět na čtvrtce překážek, kde je s časem 56.42 tabulkově třetí nejrychlejší závodnicí. Na šesté příčce figuruje objev této sezóny Magdalena Šlapáková, která Bendovou porazila v přímém souboji při prvním extraligovém kole v Chebu, kde si v chladném a deštivém počasí posunula své kariérní maximum téměř o tři vteřiny na 56.76. Kompletní sestavu v disciplíně doplní Barbora Vaňková, výkonnostní požadavek splnila i Marina Kollár (náhradnice).
Výškař Jan Štefela před čtyřmi lety v Tallinnu šokoval ziskem titulu evropského šampiona a letos by ho mohl napodobit třeba jeden z jeho následovníků v sektoru Matyáš Čudlý, jenž v této sezóně zaznamenal výrazný výkonnostní progres až na 221 centimetrů. Jen o dva centimetry méně má skočeno další zástupce české výškařské školy Adam Tomášek.
V podobné pozici jako duo našich nominovaných výškařů se nachází také dvojice oštěpařů. Alexandr Čača je výkonem 78.44 šestým mužem tabulek a Jan Výška drží s čerstvým osobákem 76.49 sedmou pozici. Zatímco druhý jmenovaný už za sebou má evropské juniorské finále, pro Čaču se jedná o vůbec první velkou reprezentační akci.
Překvapit však muže i řada dalších českých atletů, ať jsou to například vícebojař Adam Havlíček, trojskokanka Adéla Sochorová nebo chodci Jaromír Morávek s Adamem Zajíčkem, kteří by jistě rádi navázali na úspěšná vystoupení z Espoo.
Předsednictvo schválilo divoké karty navržené Trenérskou radou ČAS pro sedmibojařku Adélu Tkáčovou, loni bronzovou na juniorském mistrovství světa, pro vítěze desetiboje na MSJ v Limě Tomase Järvinena v dálce a pro trojskokana Pavla Halátka.
V české sestavě bohužel chybí čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel, jíž se zatím nepodařilo doléčit svalové zranění a bude směřovat své úsilí k zářijovému světovému šampionátu v Tokiu.
Nominace českého týmu pro mistrovství Evropy „U23“ v Bergenu
Muži
Alexandr Čača (oštěp)
Matyáš Čudlý (výška)
Marián Dražan (3000 m př.)
Jakub Dudycha (800 m)
Tomáš Habarta (3000 m př.)
Mario Hajzler (tyč)
Pavel Halátek (trojskok)
Adam Havlíček (desetiboj)
Benjamin Jakob (štafeta 4x100 m)
Tomas Järvinen (dálka)
Jonáš Kolomazník (110 m př.)
Albert Kukla (10 000 m chůze)
Jaromír Morávek (10 000 m chůze)
Mikuláš Mutinský (štafeta 4x100 m)
Antonín Pařízek (štafeta 4x100 m)
Ladislav Sedláček (tyč)
Lukáš Soukal (štafeta 4x100 m)
Jindřich Stibral (štafeta 4x100 m)
Milan Ščibráni (400 m)
Štěpán Štefko (110 m př.)
Adam Tomášek (výška)
Jan Výška (oštěp)
Adam Zajíček (10 000 m chůze)
Ženy
Ester Bendová (100 m př., 400 m př.)
Katrin Brzyszkowská (koule)
Alžběta Franklová (10 000 m chůze)
Iva Gieselová (10 000 m)
Niki Joannidu (tyč)
Ema Klimentová (10 000 m chůze)
Karolína Maňasová (100 m)
Martina Mazurová (koule)
Viktorie Ondrová (tyč)
Zdara Pezinková (výška)
Petra Sičaková (oštěp)
Adéla Sochorová (trojskok)
Magdalena Šlápáková (400 m př.)
Pavla Štoudková (800 m)
Adéla Tkáčová (sedmiboj)
Barbora Vaňková (400 m př.)