Crouser a další hvězdy pro Tretru

Crouser a další hvězdy pro Tretru
Aktuality
pátek 26. května 2023
62. ročník Zlaté tretry, který se uskuteční v úterý 27. června slibuje vskutku velkolepou podívanou. Organizátoři potvrdili několik dalších velkých jmen, která se na vítkovickém stadionu představí, ať už se jedná například o světového rekordmana ve vrhu koulí Ryana Crousera nebo diskařského světového šampiona Kristjana Čeha.

Ryan Crouser je už čtvrtým světovým rekordmanem, jenž potvrdil účast na 62. ročníku Zlaté tretry. V minulosti zde už v rámci tohoto mítinku dvakrát startoval a lépe si vedl v sezóně 2020, kdy zde zvítězil v dosud platném rekordu mítinku 22.43. Muž, který ve své kariéře už v sedmi závodech překonal 23 metrů, bude jistě na tuto metu útočit i v Ostravě. Na souboj s ním se těší i český rekordman Tomáš Staněk, jenž by v sektoru také neměl chybět. „Do Ostravy se po loňské neúčasti z důvodu zranění těším o to více, protože Tretra je největší mítink na našem území a jen účast na něm je pro domácí atlety prestižní. Letos jsem ve skvělé formě. I když to bude velmi těžké, jsem připraven bojovat o nejvyšší příčky. Pokoření 22 metrů před bouřlivým ostravským publikem by bylo skvělou třešničkou na dortu,“ vzkazuje Staněk.

Po třech letech se na Zlatou tretru vrací diskaři a největším favoritem tohoto klání by měl být slovinský světový šampion Kristjan Čeh. Ten loni vyhrál 19 ze svých 21 startů a letos zatím neokusil ve všech čtyřech závodech, které absolvoval, hořkost porážky. V jeho hledáčku bude jistě letitý rekord mítinku Kubánce Luise Delise, jenž je držitelem zápisu 68.06 už od roku 1983. To je výkon, který rozhodně v Čehových silách je. 206 centimetrů měřící borec už ve své kariéře v sedmi závodech přehodil 70 metrů. „Do Ostravy se moc těším a věřím, že se mi podaří předvést dlouhé hody.“ Tento závod bude též ideální příležitosti pro českou jedničku Marka Bártu, který by zde mohl získat cenné body do světového rankingu.

Závod žen na 400 metrů se poběží jako Memoriál Jana Slaniny a Lada Vondrová se může těšit na souboj se stříbrnou olympijskou medailistkou a držitelkou stejného cenného kovu z mistrovství světa v Eugene Marileidy Paulino z Dominikánské republiky. Ta by mohla útočit i na čtyřicet let starý rekord mítinku Táni Kocembové (dnes Netoličkové), která zde v roce 1983 zaběhla jeden okruh za 49.67. Paulinho běžela ve své kariéře už pětkrát rychleji. Její národní rekord z loňského finále Diamantové ligy má dokonce hodnotu 48.99. „O Ostravě mám jen samé pozitivní zprávy o publiku a rychlé dráze. Bude pro mě ctí pokoušet se překonat jeden z nejstarších rekordů mítinku. Forma jde nahoru, tak věřím, že než přijedu do Ostravy, budu mít už na kontě čas pod 50 vteřin,“ těší na svůj první start na Zlaté tretře.

V závodě na 400 metrů mužů uvidíme čtvrtkařský objev této sezóny Muzalu Samukongu. Stále teprve dvacetiletý Zambijec loni vyhrál Hry Commonwealthu v Birminghamu i africký šampionát na ostrově Mauricius. Letos však přímo šokoval na zlatém mítinku World Athletics Tour v botswanském metropoli Gaborone, kde prolétl jeden okruh za 43.91 a stal se teprve třetím Afričanem, jenž dokázal na této trati stlačit čas pod 44 vteřin. S tímto výkonem momentálně vede průběžné světové tabulky. Další primát si pak připsal v Nairobi, kde triumfoval též v kvalitním čase 44.25. Právě od něj si organizátoři Zlaté tretry slibují, že by mohl zaútočit na devět let starý rekord mítinku Američana LaShawna Merritta, který má hodnotu 44.16.

Potvrzeny jsou také starty dalších domácích atletů. Na patnáctistovce se představí Kristiina Mäki s Filipem Sasínkem. Do bloků na mužské stovce zakleknou Jan Veleba se Zdeňkem Stromšíkem.

Potvrzené hvězdy 62. ročníku Zlaté tretry

Armand Duplantis (Švédsko) – tyč
Tobi Amusan (Nigérie) – 100 m př.
Lamecha Girma (Etiopie) – 1500 m
Ryan Crouser (USA) – koule
Tomáš Staněk (ČR) – koule
Neeraj Chopra (Indie) – oštěp
Anderson Peters (Grenada) – oštěp
Jakub Vadlejch (ČR) – oštěp
Haruka Kitaguchi (Japonsko) – oštěp
Nikola Ogrodníková (ČR) – oštěp
Kristjan Čeh (Slovinsko) – disk
Marileidy Paulino (Dominikánská republika) – 400 m
Lada Vondrová (ČR) – 400 m
Muzala Samukonga (Zambie) – 400 m
Amálie Švábíková (ČR) – tyč

Petr Jelínek

Fotogalerie