Chlebiková šestá na ME v krosu

Největší českou radost přinesl závod žen kategorie do 22 let, kde se na start postavila Aneta Chlebiková. Naše reprezentantka sice nepatřila do okruhu největších favoritek, ale o to příjemnějším překvapením bylo její vystoupení. Třinecká běžkyně se postupně prokousávala startovním polem, až proběhla cílem na skvělém šestém místě v čase 21:25 a za cenným kovem zaostala o deset vteřin. V podání Anety se jedná o historicky nejlepší individuální umístění české závodnice na krosových evropských šampionátech. Závodu jasně dominovala dánská favoritka Anna Emilie Mollerová za 20:30 a úspěšně tak obhájila zlato z loňského mistrovství Evropy v nizozemském Tilburgu. Na stupně vítězů ji doprovodily Nizozemka Jasmijn Lauová (21:09) a Irka Stephanie Cotterová (21:15).
Ve stejné kategorii mužů jsme měli hned trojí zastoupení, což znamenalo, že naši borci budou usilovat o co nejlepší umístění i v soutěži družstev. Nejlépe si vedl Marek Chrascina, jenž potvrdil dobrou formu z posledních týdnů a finišoval na solidní 23. příčce v čase 25:26. Příliš však nezaostal ani 27. Viktor Šinágl (25:31), který se tak oproti loňskému ME zlepšil o osm míst. Damián Vích doběhl 35. za 25:48. V celkovém týmovém hodnocení tak naši běžci brali osmé místo. Zvítězili Francouzi před Itálií a Německem. K francouzskému primátu výrazně přispěl Jimmy Gressier, jenž se stal dalším úspěšným obhájcem zlaté medaile v čase 24:17. Stříbro si na krk pověsil Srb Elzan Bibič (24:25) a bronzový byl Španěl Abdessamad Oukhelfen (24:34).
V hlavním závodě žen jsme měli zastoupení v Moiře Stewartové. Pro dvojnásobnou českou krosovou šampionku to byla již sedmá účast na mistrovství Evropy v přespolním běhu. V první polovině závodu se svěřenkyně trenéra Václava Janouška pohybovala na konci druhé desítky. Poté následoval mírný propad, a nakonec z toho bylo 39. místo v čase 30:14. Suverénním způsobem si doběhla pro čtvrtý titul mistryně Evropy v řadě Turkyně Yasemin Canová (26:52). Po čtyřech bronzech se mohla tentokrát ze stříbra těšit Norka Karoline Grovdalová (27:07). Pro trošku překvapivý bronz si doběhla Švédka Samrawit Mengsteabová (27:43). Jen o dvě vteřiny zpět zaostala velezkušená Irka Fionnuala McCormacková, pro kterou to byl v Lisabonu již šestnáctý start na evropských krosových šampionátech a je v tomto ohledu mezi ženami rekordmankou.
Mužské klání bylo jediným, které nemělo na letošním mistrovství úspěšného individuálního obhájce. Nor Filip Ingebrigtsen svého mladšího bratra nenapodobil, obsadil dvanácté místo v čase 30:57 a od pódiových umístění byl docela daleko. Vítězem se stal Švéd Robel Fsiha, který si s tratí poradil nejrychleji ze všech za 29:59. Oproti loňsku si o jednu příčku polepšil stříbrný Turek Aras Kaia (30:10). Cenného kovu mezi dospělými se také dočkal bronzový Ital Yemaneberhan Crippa (30:21), který má jinak ve svém držení po dvou vítězstvích mezi juniory i v kategorii do 22 let. Český duel mezi Jakubem Zemaníkem a Jiřím Homoláčem vyzněl o maličko lépe pro prvního jmenovaného, který doběhl 62. za 32:58. Homoláč finišoval o pouhé dvě vteřiny za ním na 63. příčce.
Velmi zdatně si vedla mezi juniorkami Adéla Koláčková. Brněnská běžecká naděje dokončila závod jako 39. v čase 15:16 a oproti loňskému evropskému šampionátu si polepšila přesně o třicet míst. Úspěšnou obhájkyní se stala Italka Naida Battoclettiová (13:58). Velmi zdatnou soupeřkou jí ovšem byla stříbrná Slovinka Klara Lukanová (14.01). Třetí byla Portugalka Maria Machadová (14:10). Další velká favoritka Švýcarka Delia Sclabasová zůstala bez medaile na čtvrtém místě (14:22).
Závod juniorů měl jednoho obrovského favorita a tím byl norský běžecký fenomén Jakob Ingebrigtsen a ten svou roli jednoznačně potvrdil. Na trati jasně dominoval a v poklidu si doběhl v čase 18:20 již pro svůj čtvrtý titul juniorského krosového šampiona v řadě. Stříbro si na krk pověsil Turek Ayetullah Aslanhan za 18:58 a bronz putuje do Irska zásluhou Efrema Gideye (19:01). Z čtveřice českých reprezentantů dosáhl nejlepšího umístění 53. René Sasyn (20:02), krok s ním však dokázal držet 57. Jan Pešava (20:05). Nejmladší z čtveřice David Šlapák doběhl 75. (20:25), David Kováčech byl 91. (21:03). V soutěži družstev skončili naši junioři šestnáctí. Vyhráli Britové před Nory a Portugalci.
Potřetí v historii ME se běžela smíšená štafeta. Tentokrát byla nejrychlejší sestava Velké Británie (17:55), která tak zopakovala svůj dva roky starý triumf. Štafety stříbrného Běloruska (18:01) a bronzové Francie (18:05) si oproti loňsku prohodily. Naopak obhájci prvenství ze Španělska tentokrát medaili nezískali a byli čtvrtí (18:11).