Atletika nejen na Velikonoce

Atletika nejen na Velikonoce
Aktuality
čtvrtek 14. dubna 2022
Ve velikonočním čase vychází první číslo 74. sezóny časopisu Atletika. Co v něm najdete?

Ačkoli bychom velmi rádi zůstali čistě sportovním magazínem, nemůžeme ignorovat politickou situaci nedaleko našich hranic. Ve stínu neospravedlnitelné ruské agrese vedené nejen na vojenské cíle, ale i na civilní obyvatele Ukrajiny končila halová sezóna a rozjížděla se venkovní. V akcích, kterých se to dotýkalo, to přiměřeně reflektujeme a krátce se tématu věnujeme hned po úvodních pravidelných rubrikách.

Pokud jde o ryze sportovní dění, největší prostor přirozeně dáváme halovému MS v Bělehradě. Přineslo fantastickou atletiku, v čele s třemi světovými rekordy. Česká výprava se přes sympatické výkony, u většiny reprezentantů na hraně jejich možností, vrátila ze Srbska medailově s prázdnou. Varování to pro sportovní úsek jistě je, zvlášť když se tak z posledních třech globálních akcí stalo po Dauhá podruhé. Výraznější stopu nezanechali čeští atleti ani na menších akcích, chodci na MS v Ománu, běžci na ME v krosu v Irsku a vrhači na EP v Portugalsku.

Pokud jde o domácí halovou sezónu, je především potěšitelné, že se po ročním výpadku opět uskutečnila v takřka obvyklém rozsahu. Nejde jen o šampionáty (loni vypadlo „jen“ žactvo a část vícebojů), ale i o závodní příležitosti pro výkonnostní atlety, které už byly navzdory přetrvávajícím jistým omezením srovnatelné s dobou před covidem. Dobrou vizitkou po pořadatelské stránce jsou pro nás mítinky, ty speciální zařazené do světové tour se uskutečnily všechny tři a Czech Indoor Gala se navíc ve stříbrné kategorii zařadilo na lichotivou pozici dvojky (za Métami). Pozitivní vývoj nabírá také běžecké scéna, kde se po roční pauze znovu oceňovali hlavní pořadatelé závodů.

Závěr čísla patří publicistice. Těšit se zde můžete na rozhovor s kometou halové sezóny Dorotou Skřivanovou i krátkou připomínku podcastu, který ČAS spustil loni v létě (atletika.cz/cas-na-podcast/), Doufám také, že budete alespoň z poloviny fascinování jako já příběhem multisportovce Emericha Ratha, který nebyl jen dvojnásobným olympionikem ve vytrvalostních disciplínách.

Pevně věřím, že náš časopis bude klidným přístavem v rozbouřených časech. A že s „jedničkou“ strávíte pěkné chvíle. Na viděnou v létě na prahu mistrovství světa.

Závěrem ještě obvyklou doušku – cesty, jak náš časopis získat, najdete nadále na www.atletika.cz/predplatne. Pro ty, kteří holdují displejům více než papíru, připomínáme digitální verzi čísla.

Michal Procházka, šéfredaktor

Fotogalerie