A přece se v Praze útočilo na světový rekord!

sobota 31. března 2012
Etiopan Atsedu Tsegay zaběhl při pražském Hervis půlmaratonu navzdory silnému větru pátý nejlepší čas historie 58:47. K světovému maximu chybělo 24 vteřin. Traťový rekord byl pokořen i mezi ženami, vítězné Keňance Joyce Chepkiruiové jen těsně utekla hranice 1:07 hod. Z Čechů nejlepší Kreisinger a Sekyrová.

Na 11 tisíc běžců přivítala Praha chladným a především větrným počasím, což hned v prvopočátku uťalo úvahy, že by se tentokrát mohlo běžet rychle. Jenže jak se později ukázalo, bylo to hození flinty do žita poněkud předčasné. Čelo závodu nasadilo od začátku velmi rychlé tempo, které zprvu zvládala relativně početná skupina běžců, přičemž svou roli asi sehrálo, že se druhá třetina běžela v otevřených partiích s větrem v zádech. Postupně se však vedoucí houf smrskl na trojici afrických běžců, kteří také později vystoupali na stupně vítězů. O vítězi se začalo rozhodovat na 15. km, kde výrazně zrychlil Atsedu Tsegay a začal se vzdalovat svým keňským soupeřům, mezi nimiž nechyběl ani loňský vítěz Philemon Limo. Spolu s krajanem Henry Kiplagatem však záhy poznali, že na rivala z Etiopie tentokrát nemají, a soustředili se na udržení pozic a závěrečný souboj o stříbro.

Naopak tempo teprve dvacetiletého Tsegaye neumdlévalo ani navzdory silnému větru, který v posledních kilometrech foukal proti, a tak se do velkého ohrožení dostával jak Limův loňský traťový rekord, tak dokonce hranice 59 minut. Po fantastickém závěru jí šestý z předloňského MSJ na trati 5000 m  pokořil o 13 vteřin. Jen tři borci v historii zvládli půlmaraton rychleji. „Chci poděkovat divákům, že mě podporovali. Větrné podmínky byly velmi těžké, kvůli nim jsem nepřekonal světový rekord,“ sdělil přes svého tlumočníka Tsegay po doběhu.

Minutu a 14 vteřin za ním dorazil do cíle Kiplagat, těsně následován Limem. Nejlepší český závodník Jan Kreisinger doběhl jako první Neafričan na patnáctém místě v čase 1:05:42, tedy o 1:12 min pomalejším, než by potřeboval ke splnění nominačního kritéria na MS v půlmaratonu. „Spokojený jsem tak půl na půl. Na to, že jsem běžel celý závod sám, je ten čas dobrý, ale ještě na 16. km jsem měl mezičas, který dával šanci na výsledný výkon okolo 1:04. Jenže ta závěrečná pasáž proti větru byla hodně náročná,“ říkal v cíli Kreisinger, který závod běžel především jako přípravu na květnový maraton, kde se chce pokusit o splnění limitu pro olympidádu. Druhým z Čechů v cílovém prostoru byl Martin Frei, třetím Jiří Čivrný.

Obdobné plány jako Kreisinger má i Ivana Sekyrová, která byla nejrychlejší Češkou v cíli. Trať absolvovala za 1:16:50 hod. a už z toho, jak vehementně zdravila početný divácký dav v okolí, bylo zřejmé, že se rozhodně nezmáčkla na dno svých sil. Druhá z hlediska národního kritéria byla Petra Pastorová, s výraznou ztrátou pak přibyla do cíle Petra Kamínková následována Anežkou Drahotovou

Stupně vítězů závodu žen byly ryze keňské. Nejvýše vystoupala Joyce Chepkuruiová, které dokonce atakovala hranici 67 minut. Nakonec to nevyšlo o 3 vteřiny, i tak jí mohlo těšit půlminutové zlepšení loňského traťového rekordu Lydie Cheromeiové, která tentokrát doběhla na druhém místě. Třetí byla Gladys Cheronová