90 let osobnosti kyjovské atletiky

ČAS informuje
čtvrtek 4. července 2024
Dne 1. července oslavil 90 let trenér atletického klubu Kyjov pan Alois Vrbovský.

V Kyjově trénuje už od roku 1965 a vychoval kolem 10 přeborníků republiky. Jeho rukama prošlo spoustu skvělých atletů, jako např. Petr a Pavel Klimešovi, Antonín Slezák, Věra Dubná, Soňa Klimková, Jiří Vrbovský, Petr Forman, Jiřina Maradová, Marie Bušinová a další. Díky jeho trenérskému zápalu dosahovaly výborných republikových výsledků jeho svěřenkyně i ve štafetových závodech.

V roce 1962 se stal spoluzakladatelem vyhlášeného Štěpánského běhu v Kyjově (na 26. prosince), který organizoval 50 let.

Proslul nejen jako neúnavný trenér, ale i modernizátor, který vnáší do tréninku nové postupy. Například na stadionu v Nětčicích mají atleti pískovou dráhu, ale jeho asi nejslavnějším vynálezem je vrtule neboli turbína na zrychlení běhu při sprintech. Ke každému svěřenci přistupuje individuálně a snaží se o jeho komplexní rozvoj. Pokud není na stadionu na tréninku, tak je začtený do sportovních knížek a skript, ve kterých stále hledá další inspirace pro tréninkový proces. Teď se například zabývá zkoumáním vlivu frekvence kmitu rukou na rychlost běhu.

Alois Vrbovský byl vyhlášen Českou unií sportu (ČUS) osobností roku 2016 okresu Hodonín. V roce 2020 obdržel Cenu starosty města Kyjova za svůj přínos a oddanost kyjovskému sportu. V letošním roce byl uveden za svou celoživotní práci s mládeží do Síně slávy jihomoravského sportu.

Panu Vrbovskému přejeme spoustu elánu a hlavně zdraví, ať se stále může věnovat tomu, co ho baví. 

Ivana Řezáčová