přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. června 2021, 14:14

Zemřel Zdeněk Odehnal

Významnému brněnskému trenérovi bylo 86 let.

Dne 14. června 2021 se s námi rozloučil a odešel do atletického nebe Zdeněk Odehnal. Rodák z Vyškova, narozen 3. února 1935, trenér, který se vepsal do povědomí široké atletické veřejnosti, ale i do srdcí mnoha svých svěřenců a kamarádů. Bývalý dálkař a trojskokan započal svou trenérskou dráhu v roce 1960 v pouhých 25 letech. Prošel životy několika generací atletů, převážně ve skokanských sektorech.

Vychoval či významně ovlivnil řadu reprezentantů, včetně účastníků a medailistů z OH, MS a ME. K nejznámějším patří Šárka Kašpárková (mistryně světa, bronz OH, celkem 10 medailí z vrcholných akcí trojskok/výška), Lubomír Nádeníček (mistr Evropy, OH 7. místo 110 m př.), Vladimír Malý (mistr Evropy, bronz ME a HME výška), Jaroslav Alexa (2x účast OH výška), Šárka Nováková-Makówková (9. MS, 6. univerziáda, 1x OH výška), Ludmila Jimramovská (2x ME 100 m a dálka, 7. HME dálka), Vanda Nováková (8. MEJ pětiboj), Miroslava Kulišová (10. MEJ dálka), Vladimír Klekner (10. MEJ výška), Jana Veverková-Šmerdová (NR na 200 m a dalších 8 ve štafetách, 26x MU sprinty), Jaruška Životská (2x MU výška/víceboj), Karel Švestka (2x MU výška), Vlasta Ficová-Čapková (1x MU oštěp), Miron Mutyaba (1x MU trojskok) a dále pak Stanislav Joukal či Ctibor Nezdařil (později úspěšní trenéři),.

Svou trenérskou inteligenci, cit pro talenty i techniku projevil například tím, že přesměroval Šárkovou Kašpárkovou ze skvělé výškařky na ještě lepší trojskokanku. Za neméně důležitý, až zásadni rys jeho práce patříla i jeho schopnost pečovat o komplexní rozvoj osobnostní stránky svěřenců a sdělovat jim jak dále vést život po životě aktivního sportovce. Za tuto lidskou laskavost mu patří zásadní poděkování.

Za všechny ty, kteří jsme měli tu příležitost, štěstí a čest Zdeňka potkat

Vladimír Malý
(ed. M. Procházka)

Dne 14.6.2021 se s námi rozloučil a odešel do atletického nebe Zdeněk Odehnal nar. 3.2.1935.Trenér,který se vepsal do povědomí široké atletické veřejnosti,ale i do srdcí mnoha svých svěřenců a kamarádů.Bývalý dálkař a trojskokan započal svou trenérskou dráhu v r.1960 v pouhých 25 letech.Prošel životy několka generací atletů,převážně ve skokanských sektorech.Vychoval či významně ovlivnil řadu reprezentantů,včetně účastníků a medailistů z OH,MS a ME.K nejznámějším patří Š.Kašpárková,L.Nádeníček,V.Malý,J.Alexa, Š.Nováková,L.Jimramovská,V.Nováková,M.Kulišová,J.Životská,J.Veverková dále pak S.Joukal(později ůspěšný trenér dálkařů i výškařů),K.Švestka,V.Klekner aj. (k případnému laskavému doplnění redakcí).Svou trenérskou inteligenci,cit pro talenty i techniku projevil např. tím, že přesměroval Š.Kašpárkovou ze skvělé výškařky na dráhu trojskokanky.
Za neméně důležitý-až zásadni rys jeho práce patříla i jeho schopnost pečovat o komplexní rozvoj osobnostní stránky svěřenců a sdělovat jim jak dále vést život po životě aktivního sportovce.Za tuto lidskou laskavost mu patří zásadní poděkování.
Za všechny ty co jsme měli tu příležitost,štěstí a čest Zdeňka potkat  V.Malý

Vytisknout