Zuzana Hejnová je mistryní světa!

čtvrtek 15. srpna 2013
Svou letošní suverenitu dnes čtvrtkařka překážkářka Zuzana Hejnová přetavila v zisk zlaté medaile na světovém šampionátu v Moskvě, soupeřky porazila o "parník". Další nádherný atletický večer ozdobili především výškaři v čele s Bondarenkem. Ve večerním bloku se z české výpravy představila také štafeta čtvrtkařů.

Česko má po šesti letech mistryni světa. Na triumf oštěpařky Špotákové a desetibojaře Šebrleho z Ósaky navázala v Moskvě Zuzana Hejnová v běhu na 400 metrů překážek. Svěřenkyně Dalibora Kupky tak učinila stylem, jakým se prezentovala od začátku sezony. Se svými soupeřkami držela krok do třístovky a v cílové rovince je nekompromisně "zařízla". Nejlépe jí sekundovaly Američanky, jak bronzová obhájkyně Demusová, tak stříbrná Muhammadová ztratily více než vteřinu (54.27 a 54.09). Již osamocena si doběhla nejen pro titul, ale také nejrychlejší čtvrtku letošního roku a český rekord, když se poprvé dostala pod 53 vteřin na 52.83. (Rozhovor se šampionkou si přečtěte zde.)

K fantastickému vyvrcholení vygradovala výškařská soutěž. Aby ve ve finále nestačilo na medaili 235 cm (stalo se domácímu Uchovovi), to se na MS naposledy stalo v Göteborgu za generace světového rekordmana Sotomayora. Jeho výkon se nakonec chvěl v základech, když Bohdan Bondarenko, již osamocený v závodě, atakoval nové maximum 246. Ukrajinec neuspěl, i tak je 241 cm vylepšeným rekordem šampionátu. Druhý skončil Katařan Barshim za 238 skočených napoprvé, třetí Kanaďan Drouin za stejnou výšku napodruhé, jež je navíc národním rekordem.

Oba nejlepší finalisté ve finále 400 m př. vpadli do cíle a za ním se pak poroučeli zemi. Nakonec to byl Jehue Gordon, jehož předklon byl mohutnější a pro karibské souostroví Trinidad a Tobago přinesl zlatou medaili za světový čas roku 47.69. Dosavadní lídr tabulek Američan Tinsley se musel sklonit o setinu. Bronzová medaile putuje díky Bekričově silnému finiši do Srbska návdavkem v národním rekordu 48.05. Olympijský šampion z Londýna a mistr světa z Edmontonu a Paříže Sánchez (DOM) skončil při své sedmé finálové účasti na MS pátý.

A do třetice výkon roku, byť "jen" vyrovnaný. Postarala se o něj v trojskoku Kolumbijka Caterine Ibargüenová druhým pokusem dlouhým 14.85 m. Nejlépe jí překvapivě sekunovala Ruska Koněvová, když v téže sérii zůstala jen o 4 cm zpět. Lídr statistik před závodem a obhájkyně zlata z Tegu Ukrajinka Saladuchaová se musela spokojit s bronzem o dva decimetry za vítězkou.

Svůj senzační titul z patnácti stovky neobhájila, ale je z toho pro Američanku Simpsonovou alespoň stříbro. Zlato putuje do Švédska zásluhou etiopské rodačky Abeby Aregawiové za 4:02.67. Simpsonová valnou část závodu odtáhla, před závěrečnou třístovkou úspěšně zaútočila Aregawiová a pro vítězství si nakonec doběhla s náskokem 32 setin, třetí skončil s vteřinovou ztrátou Keňanka Obiriová.

Až poslední půl ovál rozhodl o cenných kovech ve stýplu. Vítěz je nakonec stejný jako na předešlých dvou šampionátech - Ezekiel Kemboi, jenž si tentokrát pro zlato doběhl za 8:06.01. Také stříbro putuje do Keni, zásluhou mladíka C. Kipruta, jenž finišoval o 36 setin zpět. Plný medailový zisk pak Východoafričanům překazil Francouz Mekhiss-Benabbad, smůlu na velkých akcích neprotrhl P. K. Koech.

Kvalifikační boje

V nabité konkurenci štafet 4x400 metrů se česká čtveřice  Němeček, Maslák, Lichý, Tesař neprosadila, od postupu do finále byla v čase 3:04.54 dvě vteřiny a obsadí konečné 19. místo. Již v této fázi došlo na čas pod 3 minuty, o 15 setin ji pokořili čtvrtkaři USA. "Běželo se mi dobře, ale nikdy jsem nebyl na takto velkých závodech a když člověka po stopadesáti metrech najednou řeže z jedné strany a druhý mu utíká, tak je to peklo. Člověk pak neví, jestli běží pomalu nebo rychle. Ale myslím, že na moje poměry to nebylo tak špatné," zhodnotil se autor prvního úseku Daniel Němeček, který předával Pavlu Maslákovi, pro nějž to byla na MS čtvrtá čtyřstovka v pěti dnech. "Docela dobře se mi běželo, ale věděli jsme, že když se nic zázračnýho nestane, tak že nepostoupíme. Bylo to našlapané a časy postupujících tomu odpovídají. Chtěl jsem, abychom běželi dobrý čas. A doufal v o něco rychlejší," přiznal individuálně pátý čtvrtkař, jenž poslal kolík Petru Lichému, tréninkovému kolegovi ze skupiny Dalibora Kupky . "Cítil jsem se dobře, ale asi jsem to trochu přepálil, na konci mi došlo. Atmosféra byla výborná," uvedl Lichý. Závěrečný úsek obsataral Jan Tesař. "Tak jako na každým čvrtkovým oválu, pořád zatáčka doleva a dvě rovinky," vtipkoval na otázku, jak se mu běželo. "Atmosféra byla samozřejmě úplně jiná než u nás na závodech, to bylo pěkný. Ale nejsem moc zvyklý, že mě někdo předbíhá," přiznal Tesař.

Kromě štafet byla dnešním jedinou kvalfikační disciplínou dvoustovka žen. Stejně jako v dopoledním rozběhu byla nejrychlejší Američanka Felixová, tentokrát už za 22.30 (vítr 0.0 m/s), následována dvojicí Afričanek - Okagbareová (CIV, 22.39), Ahouréová (NGR, 22.46).

Výsledky: živě - kompletní

Michal Procházka, foto: graf.cz