přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. května 2020, 07:36

Změny v kalendáři DL a WA

V Monaku se rozhodlo o zásadních změnách v letošním kalendáři Diamantové ligy a Kontinentální Tour. Diamantová liga se letos bude muset obejít bez curyšského finále a bez zastávky v Londýně.

Kalendář nejprestižnějšího atletického seriálu Diamantové ligy v posledních měsících neustále prochází změnami. Již dříve bylo oznámeno zrušení mítinku v marockém Rabatu. Nově se také rozhodlo o zrušení londýnské „Diamantovky“, která se měla uskutečnit 4. a 5. července. Neproběhne ani finálový závod v Curychu, a to zejména z toho důvodu, že většina mítinku DL, které byly odloženy, nejspíš proběhne v jiném formátu, než jsou atletičtí příznivci zvyklí.

Jak již bylo avizováno, prvním mítinkem letošní Diamantové ligy bude závod v Oslu, který jako jediný proběhne v původním termínu, tedy 11. června. Nicméně jeho formát je významně pozměněn a bude se jednat spíše o exhibici pod názvem Inpossible Games. Na další závod budeme čekat více než dva měsíce do 14. srpna, kdy se uskuteční mítink v Monaku. V krátkém sledu budou navazovat Gateshead (16. 8.) a Stockholm (23. 8.).

V září bude seriál pokračovat mítinky v Lausanne (2. 9.), Bruselu (4. 9.), Neapoli (17. 9.) a Šanghaji (19. 9). Pařížský mítink, jenž by se měl uskutečnit 6. 9., teprve čeká na schválení. Podobně je na tom také druhý ze závodů na území Číny, jehož termín je zatím stanoven na 17. 10. V říjnu jsou pak naplánovány ještě zastávky v Eugene (4. 10.) a Dauhá (9.10.).

Klasického finále Diamantové ligy v Curychu bychom se měli dočkat v sezónách 2021 a 2022. V roce 2023 bude hostitelem finálového klání Eugene.

Jasněji je už také o budoucnosti Kontinentální Tour kategorie Gold. Její první mítink je naplánován na 11. 8. ve finském Turku. Následovat budou závody v Székesféherváru (20. 8.) a Chořově (6. 9.). Součástí této kategorie je i Zlatá tretra v Ostravě, která proběhne 8. 9. a v kalendáři jsou zatím také mítinky v Záhřebu (15. 9.) a Nairobi (26. 9.). Nanking a Tokio zatím zvažují možnost náhradních termínů, zatímco mítink v Hengelu je pro letošní rok zrušen.

O další mítink přišli vícebojaři. V této sezóně se totiž neuskuteční 44. ročník tradičního Decastaru ve francouzském Talence. Jeho další vydání je stanoveno na 18. a 19. 9. 2021.

„Když jsme se vypořádávali s výzvami, které nám způsobila pandemie koronaviru, bylo naší prioritou zdraví atletů. Nyní se pokoušíme najít způsoby, jak letos vrátit naše sportovce do mezinárodních soutěží. Jsem potěšen, že to nyní vypadá, že jim budeme schopni od srpna do října nabídnout solidní mezinárodní sezónu, kde si budou moci vydělávat na odměnách a startovných, jelikož jsme si vědomi, že u řady atletů je to hlavní zdroj příjmu. Zároveň si uvědomujeme, že nadále bude trvat omezení mezinárodního cestovního ruchu, a tak bude pro sportovce těžké se některých mítinků zúčastnit, přesto doufáme, že atletický kalendář nabídne elitním atletům alespoň nějaké možnosti, aby si mohli zazávodit na té nejvyšší úrovní,“ uvedl prezident Světové atletiky Sebastian Coe.

Petr Jelínek

Vytisknout